Ką reikia padaryti prieš pasirašant būsto paskolos sutartį?
Esant galimybei dažnas lietuvis stengiasi investuoti į nekilnojamąjį turtą ir įsigyti nuosavą būstą. Daugumai vienintelė priemonė tai padaryti - banko paskola. Lietuvos bankas skelbia, kad paskolų, suteikiamų būstui įsigyti kiekis auga. 2017 m. rugsėjo mėn. duomenimis, paskolos namų ūkiams būstui įsigyti padidėjo 77,1 mln. Eur.
Augimo tendencija stebima jau kelerius metus, nuo 2015 m. kovo. Nors būsto paskola yra labai svarbus ilgalaikis finansinis įsipareigojimas, susidomėjimas jomis auga. Todėl pateikiame kelis patarimus, padėsiančius tinkamai priimti sprendimą pasirašant būsto finansavimo sutartį.
Penki punktai kuriuos Kreditai.INFO rekomenduoja atlikti prieš sudarant būsto paskolos sutarti:
- Palyginkite kelių bankų būsto paskolos pasiūlymus ir pasirašomas sutartis. Nors pasiūlymai, pateikiami skirtingų bankų, gali pasirodyti labai panašūs, atidžiai išanalizuokite visas sąlygas, išdėstytas pasiūlymuose ir sutartyse. Tai padės lengviau priimti sprendimą renkantis paskolos davėją. Įvertinkite pasirinkto banko patikimumą, paskaitykite atsiliepimus.
- Išanalizuokite pasirašomą kredito sutartį. Nepasirašykite sutarties jos neperskaitę, atkreipkite dėmesį į visas smulkmenas ir sąlygas. Esant neaiškumams, konsultuokitės su banko specialistais. Išnagrinėkite savo ir banko įsipareigojimus, taip pat papildomas sąlygas.
- Išsiaiškinkite, kaip turite elgtis nenumatytomis aplinkybėmis. Būsto paskola - ilgalaikis finansinis įsipareigojimas, todėl per ilgus metus gali visko įvykti. Išsiaiškinkite, kaip turėsite elgtis nutikus netikėtumams, tokiems kaip finansinių pajėgumų sumažėjimas (dėl netekto darbo ar pan.), kuomet atsiranda rizika neįvykdyti įsipareigojimų laiku. Ar galėsite trumpam atidėti paskolos mokėjimą ir kokios bus tokio atidėjimo sąlygos? Apsvarstykite, kad galbūt galima apsidrausti nuo pajamų praradimo.
- Susipažinkite su palūkanomis. Išsiaiškinkite palūkanų dydį ir pasirinkite tinkamą palūkanų rūšį - kintamąsias arba pastoviąsias. Išanalizuokite abu palūkanų tipus ir pasirinkite Jums tinkamiausią variantą. Nebijokite konsultuotis su specialistais.
- Aptarkite iš išanalizuokite išankstinio kredito grąžinimo sąlygas su banku. Jeigu sutartyje nenumatyta išankstinio kredito grąžinimo tvarka, išaiškinkite kokia standartinė tvarka yra taikoma banke ir kokie mokesčiai gali Jūsų laukti norint kreditą grąžinti anksčiau laiko. Aptarkite išankstinio kredito grąžinimo galimybes su banko darbuotoju ir jeigu yra galimybė, pasirūpinkite, kad šios sąlygos būtų aiškiai išdėstytos sutartyje. Laikydamiesi kelių pagrindinių taisyklių užsitikrinsite, kad būsto paskola keltų Jums kuo mažiau rūpesčių.