Lietuvos bankas "Bitcoin'ams" sako ne

Virtualios arba dar kitaip vadinamos kriptovaliutos, tokios kaip "Bitcoin" yra itin rizikingos ir Lietuvos bankas šiandien dar kartą išplatino perspėjimą visuomenei, dėl investavimo į šiuos produktus.

virtualios valiutosAsociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija (ESMA) šiandien viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu (ICO). Lietuvos bankas poziciją dėl virtualiųjų valiutų ir ICO paskelbė spalio pradžioje.

„Europos priežiūros institucijos ir Lietuvos banko pozicijos dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo sutampa. Siekiame iš anksto valdyti rizikas, kiek tai yra įmanoma, ir paskelbta žinia yra labai svarbi ir investuotojams, ir rinkos dalyviams, ir priežiūros institucijoms“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

ESMA (ši institucija rūpinasi investuotojų apsauga visoje Europos Sąjungoje) įvardijo, kad ICO yra labai rizikingos investicijos, nurodydama konkrečias rizikas ir pateikdama jų paaiškinimus. Kartu rinkos dalyvius įspėjo, kad šie kruopščiai vertintų, ar jų platinami ICO nepatenka į reguliuojamą veiklos sritį. Tokiu atveju žetonų platintojai privalės laikytis teisės aktų, o nesilaikymo atveju grės sankcijos.

Lietuvos bankas paskelbtoje pozicijoje aiškiai pasisakė, kad finansinių paslaugų teikimas yra nesuderinamas su virtualiosiomis valiutomis. Nusprendus vykdyti su virtualiąja valiuta susijusią veiklą, ji turi būti aiškiai atskirta nuo reglamentuotų finansinių paslaugų, o vartotojams teikiamoje informacijoje prižiūrimi finansų rinkos dalyviai neturi būti siejami su virtualiosiomis valiutomis. Pozicijoje taip pat sudėlioti akcentai planuojantiems platinti virtualiųjų valiutų žetonus – jeigu pasiūlymai turi viešo platinimo požymių, jiems turi būti taikomi teisės aktų reikalavimai.

„Šiandien Lietuvoje matome viešai skelbiamus norus, planus ir idėjas gana plačiai platinti virtualiųjų valiutų žetonus, nepadengtus jokiu materialiuoju turtu. Atsižvelgdamas į šio produkto rizikingumą, Lietuvos bankas atidžiai stebės rinką ir vertins ICO atvejus – ar neturi būti taikomas reglamentavimas, ar investuotojai tinkamai informuojami apie riziką“, – sako Lietuvos banko valdybos narys.

Perspėjimus ar pozicijas dėl virtualiųjų valiutų ar jų žetonų platinimo atskirai yra paskelbusios Jungtinės Karalystės, Slovėnijos, Lietuvos, Estijos ir Prancūzijos priežiūros institucijos. 

Kur slypi virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (ICO) rizikos

Nereguliuojama teisinė erdvė, galinti atverti galimas landas sukčiavimui ir neteisėtai veiklai. Priklausomai nuo platinimo būdo ICO gali atsidurti už teisinio reguliavimo ribų, o tai reiškia, kad investuotojai netenka Europos Sąjungoje galiojančių teisės aktų jiems suteiktos apsaugos. Taip pat yra rimtų rizikų dėl ICO naudojimo apgavystėms ar pinigų plovimo tikslais.

Didelė rizika prarasti dalį ar visas investicijas. Praktika rodo, kad didžiąją dalį ICO vykdo besikuriantis verslas (pvz., startuoliai), tai siejama su tam tikra rizika. Dauguma tokių virtualiųjų valiutų ar jų žetonų, nėra susieti su jokiu turtu, o jų panaudojimo sritis labai siaura, pavyzdžiui, atsiskaityti už juos išleidusių įmonių sukurtus produktus ar paslaugas. Tačiau nėra jokių garantijų, kad pastarieji bus sukurti. Be to, net ir tuo atveju, jeigu produktas ar paslauga bus sėkmingai sukurtas, jų vertė nebūtinai bus lygi investuotam kapitalui.

Galimybių atsiimti investiciją trūkumas ir galimi ekstremalūs vertės svyravimai. Dažnai investuotojams trūksta galimybių prekiauti virtualiosiomis valiutomis ar jų žetonais ar keisti juos į įprastas valiutas. Daugumos virtualiųjų valiutų keityklų veikla yra nereguliuojama, galimi dideli valiutų vertės svyravimai dėl vartotojų nuotaikų ir lūkesčių, spekuliacijos. Investuotojai gali neturėti galimybių parduoti turimų žetonų ilgą laikotarpį, o pardavimo kaina gali neatitikti investuotojo lūkesčių.

Nepakankamas investuotojų informavimas. Informacija, pateikiama investuotojui dėl ICO, dažnai būna neaudituota, neišsami ar net klaidinanti. Daugeliu atvejų akcentuojama galima nauda, bet aiškiai neįvardijamos rizikos. Dažnai informacija yra itin techniška ir sunkiai suprantama paprastam vartotojui. Dėl to investuotojai gali nesuprasti pavojų ir investuoti į produktus, neatitinkančius jų poreikių.

Technologija, naudojama kurti virtualiosioms valiutoms, dar nėra tinkamai išbandyta. Dėl to gali pasitaikyti kodo klaidų, kritinių saugumo spragų, dėl kurių investuotojai gali susidurti su rizika prarasti savo turimas virtualiąsias valiutas ar jų žetonus.

Top