Australijos komerciniai bankai paskolų palūkanų normas sumažino mažiau, nei galėjo

Australijos centrinis bankas tikėdamasis paskatinti ekonomikos augimą ir būsto kreditų palūkanas sumažino bazinę paskolų palūkanų normą. Tačiau šalies komerciniai bankai savo paskolų normas sumažino tik simboliškai. Dėl to vartotojų teisių priežiūros tarnyba pradės tyrimą.

sydney australia

Centrinis bankas šiais metais tris kartus sumažino oficialią bazinę palūkanų normą, baimindamasis dėl silpnėjančio šalies ekonomikos augimo. Šiuo metu bazinė palūkanų norma yra rekordiškai maža ir siekia 0,75 procento.

Nepaisant Australijos vyriausybės ir centrinio banko raginimų, keturios didžiausios finansų įstaigos nesumažino klientams taikomų būsto paskolų palūkanų normų. Australijos konservatorių vyriausybė save vadina patikima ekonomikos saugotoja, tačiau ji susiduria su spaudimu, nes ekonomikos augimas lėtėja, o pragyvenimo išlaidos yra didelės.

Iždo sekretorius Joshas Frydenbergas (Džošas Fraidenbergas) pirmadienį nurodė Australijos konkurencijos ir vartotojų apsaugos komisijai (ACCC) ištirti kainodarą, taikomą pelningame bankų sektoriuje.

Pasak J. Frydenbergo, vadinamasis Didysis bankų ketvertas vidutiniškai palūkanų normas sumažino vos 57 iš 75 galimų bazinių punktų. „Bankai patys leido suprasti, kad pelnas jiems yra svarbesnis už klientus“, – dienraščiui „The Daily Telegraph“ pareiškė J. Frydenbergas.

Siekdama apsaugoti ekonomiką nuo recesijos, vyriausybė siekia sumažinti skolinimosi išlaidas. Neseniai Australijoje buvo užfiksuotas silpniausias metinis augimas per dešimtmetį. Keturi Australijos bankai – ANZ, „Commonwealth Bank”, „National Australia Bank“ ir „Westpac“ – užima apie 80 procentų būsto paskolų rinkos dalies šalyje. Šiuo metu bankai priversti klientams grąžinti milijardus dolerių po to, kai atlikus atskirą Karališkosios komisijos tyrimą buvo nustatyta, jog klientams buvo taikomi nesąžiningi mokesčiai bei buvo teikiamos abejotinos finansinės konsultacijos. ACCC pateiks preliminarias išvadas kovo mėnesį, prieš pateikdama galutinę ataskaitą iki 2020 metų rugsėjo, taigi bankai gali būti priversti imtis atitinkamų veiksmų.

Top