Verslas: paskolos mažoms ir vidutinėms įmonėms vis dar per brangios

Minimalios tarpbankinių paskolų palūkanos kaip reikiant išsupo būsto paskolų ratą, bet smulkus ir vidutinis verslas vis dar skolinasi vangiai. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl vengiama kreditavimo, verslininkai nurodo brangias paskolas.

liudnas

Įmonės pajuto ekonomikos augimo lėtėjimą – LB Vilnius, liepos 16 d. (BNS). Daugėja įmonių, prognozuojančių eksporto ir paklausos augimo lėtėjimą. Tarp tokių daugiausia – mažos ir vidutinės bendrovės, rodo naujausia Lietuvos banko (LB) apklausa.

Nepaisant to, nemaža dalis apklaustų įmonių artimiausiu metu ketina ir toliau plėstis: trečdalis samdys naujų darbuotojų, pusė didins atlyginimus. Pasak LB Makroprudencinės analizės skyriaus vyresniojo ekonomisto Petro Dubinsko, kylant darbo užmokesčiui, toliau didės kainos. „Darbo užmokesčio augimą įmonėse artimiausią pusmetį ir toliau labiausiai lems darbuotojų trūkumas, auganti paklausa ir sparti verslo plėtra“, – pranešime teigė P. Dubinskas.

„Dėl to kils ir kainos: darbo užmokesčio sąnaudoms didėjant ir paklausai neslūgstant, beveik pusė apklaustųjų ketina toliau didinti produkcijos ar paslaugų kainas“, – teigė jis. Tyrimas rodo, kad beveik pusė mažų ir vidutinių įmonių savo veiklą šiuo metu finansuoja vien vidaus ištekliais, nes turi sukaupusios pakankamai lėšų, o paskolos, anot įmonių, – brangios.

Daugiau kaip trečdalis įmonių jaučia alternatyvių finansavimo šaltinių poreikį, nes kredito įstaigų siūlomos sąlygos griežtėja: beveik pusė įmonių nurodė, kad jos yra visiškai arba iš dalies apribotos. Ypač tą jaučia mažos paslaugų įmonės. Anot LB, tokią tendenciją patvirtina ir per metus 5 proc. iki 27 proc. išaugęs bendras atmestų paskolų paraiškų skaičius.

Top