Paskolos: įsivertinkite savo galimybes, arba kada verta skolintis?
Bloga skola iš gyvenimo išsemia visą džiaugsmą.
Atidžiau pažiūrėjus, blogą skolą pakankamai lengva atpažinti: jeigu paskola buvo išleista ant vertės nenešančių pirkinių, jeigu skolos neišsimokate, jeigu jos likutis auga, o jūsų biudžetas įspaustas į nepadoriai aptemptas kelnes – jūsų paskola yra bloga.
Tačiau beveik kiekvienas tam tikrais savo gyvenimo etapais norės pasiskolinti. Dalis skolinasi impulsyviai – vos pajutę trumpalaikę pinigų leidimo ekstazę. Dalis – iš nevilties, nes šeimos finansai nepalieka kito pasirinkimo, nes 2022 m. viduryje infliacija pasiekė rekordinius mastus – 18,5 proc., todėl taupymas tampa nuostolingas.
Vėliau, jei infliacijos mastai nemažės, už tą pačią sumą bus galima įsigyti kur kas mažiau pirkinių, todėl protinga paskola gali aplenkti infliacijos mastus.
Tad skolos ne visada reikėtų bijoti. Yra nemažai atvejų, kai apgalvojus tikslą ir apmąsčius paskolos grąžinimo planą – skolintis verta.
Šiuo metu rinkoje vyrauja vartojimo paskolos. 2022-aisiais fiksuojamas dar didesnis šių paskolų rinkos suaktyvėjimas. Kokioms reikmėms vartojimo paskolos imamos dažniausiai?
Sveikatos išlaidoms
Net ir džiaugsmingiausi užsiėmimai praranda savo „blizgesį“, jei sveikata neleidžia jais džiaugtis. Pinigai ateina ir išeina, o gydymo nevalia atidėlioti, net jei šiuo metu šeimos finansai siūlo palaukti. Galbūt skolintis ir nėra pats maloniausias sprendimas, tačiau grąžinti skolą visada spėsite, o neįvertinę sveikatos vertės – žalos neišsimokėsite.
Optimalus sprendimas – iš anksto atsidėti pinigų nenumatytoms sveikatos išlaidoms. Bet jeigu jau per vėlu, vartojimo paskola nėra pats blogiausias pasirinkimas.
O ką reikėtų žinoti norintiems sveikatos išlaidas padengti pasinaudodami savo kredito kortele?
Visiems pirkiniams, kuriems skolinatės iš kreditinės kortelės
Daugelis mano, jog kredito korteles išduodančios bendrovės uždirba iš klientų aptarnavimo ir tarpininkavimo mokesčių. Tačiau nors šios įplaukos ir yra didelės, kiekvienas, kuris praleido bent mėnesį ar du nepadengė savo kredito kortelės įsiskolinimų, bent intuityviai tikrai žino, iš ko šios bendrovės uždirba daugiausia pelno.
Naudotis kredito kortelėje esančiomis lėšomis paprasta: nereikia pildyti jokių papildomų dokumentų ar atsakinėti į finansuotojų dažnai užduodamus klausimus. Tačiau už šiuos privalumus negrąžinę pasiskolintos sumos sumokėsite aukštomis palūkanomis. Kai vidutinė metinė palūkanų norma svyruoja nuo 15 iki 21%, nesunku suprasti, kodėl kredito kortelių įmonėms šis verslas yra toks pelningas.
Jeigu sugedo automobilis, arba reikia skubiai persikraustyti, ir žinote, jog šių išlaidų neišsimokėsite iki kreditinės kortelės palūkanų nuskaitymo dienos, galbūt verta paimti nedidelę vartojimo paskolą be sudėtinių palūkanų?
Kokybiškiems pirkiniams be jokių kompromisų
Apdairūs pirkėjai žino, jog sumokėti daugiau už kokybišką buitinę techniką, baldus ar elektronikos prietaisus – verta, jeigu šie pirkiniai atsiperka savo ilgalaike nauda. Tačiau ne kiekvienas finansiškai išprusęs pirkėjas atsižvelgia į žmogiškąjį elementą.
Praktiškos prekės, pavyzdžiui, šaldytuvai ar skalbyklės, net neturi emocinės vertės. Tačiau net jeigu ir pats Europos centrinis bankas atliktų išlaidų ir naudos analizę bei teigtų, jog ekonomiškiausi pirkiniai yra rašikliai be prekės ženklo, ilgaamžiai „Žiguliai“ ar reklaminiai biuro kalendoriai jie vis netaptų geidžiami.
Kartais perkant net ir kokybiškus bei ilgaamžius daiktus vertėtų pasvarstyti, ar tik greitu metu jie netaps nepageidaujamais, dulkes renkančiais artefaktais?
Kai skola arba kreditų refinansavimas kuria pridėtinę vertę
Jeigu išleidžiami pinigai padidina Jūsų turimo turto vertę, paskolos bijoti nereikėtų. Investicijos į gyvenamojo būsto remontą ar renovaciją patenka į šią kategoriją.
Analogiškai nereikėtų bijoti ir paskolų refinansavimo. Paskolų refinansavimas įsiskolinusiems padeda greičiau išbristi iš skolų liūno, padidina perkamąją galią: sudarius refinansavimo sutartį mokate mažiau, tad sumažėja ir paskolos našta.
Kai paskola sutaupo jums pinigų.
Tikras paradoksas: kaip paskola gali padėti sutaupyti?
Visų pirma, jeigu didelio pirkinio kaina (pridėjus paskolos palūkanas) yra mažesnė nei mažų kasdieninių išlaidų suma.
Tarkime, jog važiuosite į darbą traukiniu. Taip, terminuotas bilietas yra brangus, tačiau jis kainuoja kur kas mažiau, nei kasdien perkamų bilietų suma. Panašiai galima mąstyti ir apie kavinėje perkama rytinę kavą. Taip, kavos aparatas kainuoja nemažai, tačiau jeigu rytinę kavą virtumėtės namuose, kavos aparatas atsipirktų gan greitai.
O jeigu ant savo pečių jau esate užsikrovę blogos skolos naštą, žinokite, kad tokią paskolą galima refinansuoti. Paskolos grąžinimas nebebus toks komplikuotas, tad gerų pasiūlymų verta paieškoti. Kaip jau minėta straipsnyje, jeigu atsisakysite gyventi su aukštų palūkanų paskolomis ir nepatogiomis mėnesinėmis įmokomis, galėsite ženkliai sutaupyti.
Investicijoms į ateitį
„Gyvenimas yra sunkus, dėl to nė vienas neišgyvena.“ Absurdiška roko grupės Queens of the Stone Age išmintis taikliai atspindi skolinimosi filosofją ir didžiausią norinčiųjų pasiskolinti baimę. Daugelis vengia bet kokios paskolos nes mano, jog jie pasirašo savo šeimos finansų mirties nuosprendį.
Kiekvienas, norintis pasiskolinti, turėtų atsižvelgti ir į gyvenimo kokybę paskolą grąžinus. Taip, imti paskolą mokslams ar naujai verslo idėjai realizuoti yra baugu. Bet jei – įvertinus riziką – paskola žada didesnes pajamas ir aukštesnį gyvenimo lygį ateityje, galbūt verta?
Klausimai, kuriuos reikėtų sau užduoti prieš kreipiantis dėl paskolos
Ar yra aiški ir konkreti priežastis skolintis?
Galbūt įmanoma susitaupyti ir be paskolos?
Ar esate užtikrinti, jog radote geriausias paskolos sąlygas su mažiausia palūkanų norma?
Ar galėsite sumokėti mėnesines įmokas?
Ar susipažinote su skolinimosi rizika?
Ar paskola sukurs pridėtinę vertę?
Paieškokite ir alternatyvių finansavimo sprendimų.
Ne, „alternatyvūs finansavimo sprendimai“ nėra tik greitieji kreditai su beprotiškai aukštomis palūkanų normomis.
Ieškantiems paskolos su draugiškomis sąlygomis, verta atsižvelgti į kiek mažiau girdėtą alternatyvaus finansavimo galimybę – tarpusavio paskolas (angl. Peer-to-Peer loans).
Atsižvelgdamos į kiekvieno galimybes ir atsakingo skolinimo principus, tarpusavio skolinimo platformos siūlo paskolas su priimtinomis palūkanų normomis ir patogiu grąžinimo grafiku. Daugiau informacijos, kuo ypatingos šios paskolos, ieškokite Finbee.lt