Lietuvos kredito unijos žengia į naują kokybinį lygį

Jau dvi dešimtis metų šalia bankų veikusios kredito unijos su LCKU priešakyje plečia veiklos geografiją ir investuoja į Lietuvos ir užsienio kompanijas kapitalo rinkose. Taip investuotos sumos siekia dešimtis milijonų eurų.

euro laivelis0ilgasAsociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Obligacijos – alternatyva ilgalaikiam finansavimui

Istoriškai nuo ūkininkų finansavimo pradėjusios kredito unijos progresuoja kartu su kintančiomis finansų rinkos tendencijomis. Šiandien ypač aktyviai veikdamos smulkiojo ir vidutinio verslo  kreditavimo srityje, LKU kredito unijų grupė, kurią sudaro 45 kredito unijos ir visą grupę prižiūrinti LCKU, jau įsigijo obligacijų iš viešojo ir privačiojo sektoriaus bendrovių už daugiau nei 10 mln. Eur. Tuo tarpu įsigytų valstybinių obligacijų, kurių didžioji dauguma Lietuvos, bet taip pat esama ir Latvijos, Kroatijos, Rumunijos bei Bulgarijos, bendra suma 2020 m. gruodžio 31 d. sudarė beveik 70 mln. Eur.

„Dar kartais susiduriame su visuomenės požiūriu, kad kredito unijos yra stipriausios regionuose ir aktyviausiai kredituoja ūkininkus. Vis dėlto situacija kinta ir šiandien galime džiaugtis, kad kredito unijos auga, kasmet stiprina savo pozicijas ne tik regionuose, bet ir šalies didmiesčiuose, o to rezultatas – besiplečiančios veiklos ribos“, – kredito unijų dalyvavimą kapitalo rinkose komentuoja LCKU administracijos vadovas ir valdybos pirmininkas Mindaugas Vijūnas.

Bendrovių sąraše – ir veikiančios užsienyje

Obligacijos yra skolos vertybiniai popieriai, kurių leidėjai jas įsigijusiems investuotojams įsipareigoja nustatytą dieną grąžinti nominaliąją šių vertybinių popierių vertę ir sumokėti palūkanas. LCKU Iždo departamento direktoriaus Rūtenio Šukevičiaus teigimu, įmonių obligacijos Lietuvoje sparčiau pradėjo populiarėti prieš kelerius metus ir šiandien dar tik įgauna pagreitį. „Per pastaruosius keletą metų stebimas suaktyvėjimas įmonių obligacijų sektoriuje tiek iš emitentų, tiek iš emisijų platinimą organizuojančių finansų tarpininkų pusės“, – pastebi Rūtenis Šukevičius

„Iš esmės obligacijos yra alternatyva ilgalaikiam bankiniam finansavimui. Kai kurios stambios įmonės natūraliai išauga savo šalies finansų rinką ir ieško platesnių finansavimo šaltinių, – aiškina R. Šukevičius. – Be to, šioje srityje mūsų veiklos geografija gali būti kur kas platesnė nei įprastai.“ Šiandien sąraše įmonių, kurių obligacijas jau įsigijo LCKU, rikiuojasi tokios milžinės kaip „Akropolis Group“, „Maxima grupė“, „Ignitis grupė“, bankas „Luminor“ taip pat „Baltic Horizon“ (Estija), „Eesti Energia“ (Estija), „Elering“ (Estija), „Latvenergo“ (Latvija) ir kitos.

Nuo 2017 m. LCKU taip pat pradėjo investuoti į kolektyvinius investavimo subjektus (KIS), ši veikla nedidelėmis apimtimis sėkmingai plėtojama ir toliau. KIS investicijų portfelį sudaro Lietuvos rinkoje gerai žinomų turto valdytojų valdomi investicinių fondų vienetai. Be to, rinkdamasi konkrečias šios krypties investicijas, LCKU dėmesį skiria žaliosios energijos ir ekologijos aspektui.

Apie Lietuvos centrinę kredito uniją

Po kredito unijų reformos, leidusios dar 2018 m. susiformuoti centrinių kredito unijų grupėms, kurios stiprintų kooperatinės bankininkystės veiklą Lietuvoje, kredito unijų sistema sulig kiekvienais metais tvirtina savo pozicijas šalies miestuose ir regionuose.

LCKU – didžiausia centrinė kredito unija, vienijanti 45 iš 60 kredito unijų Lietuvoje, kurios kartu sudaro LKU kredito unijų grupę. Šios grupės kredito unijos per daugiau nei 20 metų suvienijo 112 tūkst. narių – gyventojų, verslininkų ir ūkininkų visoje Lietuvoje.

LCKU ir Europos investicijų fondas (EIF) dar pavasarį pradėjo bendradarbiavimą teikiant kreditus verslui pagal garantijų priemonę, pagal kurią vykdoma mažųjų įmonių miestuose ir regionuose mikrokreditavimo programa. Garantija finansuojama pagal Europos Sąjungos užimtumo ir socialinių inovacijų programą. Taip pat kredito unijos teikia lengvatines paskolas jauniems verslams pagal priemonę „Verslumo skatinimo fondas 2014–2020, finansuojamas iš Europos socialinio fondo“.

„Stiprėjančios kredito unijos ir augantis klientų ratas, kurį dar labiau paspartino neseniai startavusi nuotolinės narystės savitarnos sistema, mums diktuoja sąlygas nuolat ieškoti naujų būdų, kaip pasiūlyti kreditavimo sprendimus tiek gyventojams, tiek verslui ar jo pradžiai kuo palankesnėmis sąlygomis“, – sako R. Šukevičius.

Top