„LTG Link“ elektrinius traukinius finansuoja NIB ir EIB

Šiaurės investicijų bankas (NIB), Europos investicijų bankas (EIB) ir „LTG Link“ pasirašė finansavimo sutartį, skirtą elektriniams ir baterijomis varomiems traukiniams įsigyti.

kaipgerai ltg sutartis 002 web 760x426Nuotrauka: Iš kairės į dešinę: NIB viceprezidentė, paskolų departamento vadovė Jeanette Vitasp, LTG Link CEO Kristina Meidė, LTG CEO Egidijus Lazauskas, Transporto ir susisiekimo ministras Marius Skuodis, EIB direktorė centrinei ir pietryčių Europai Pilar Solano. © NIB

NIB ir EIB suteiks paskolas po 100 mln. eurų ir finansuos 9 elektrinius bei 6 baterinius traukinius, kurie pakeis apie trečdalį keleivinių traukinių parko.

Palyginti su senais dyzeliniais, naujieji traukiniai bus ne tik gerokai komfortiškesni, bet ir sutrumpins kelionių laiką. Žemagrindės transporto priemonės leis lengviau įlipti vyresnio amžiaus žmonėms, keleiviams su kūdikių vežimėliais, mažais vaikais, ar turintiems judėjimo negalią.

Traukinių parko elektrifikavimas taip pat leis labiau tausoti aplinką. Skaičiuojama, kad naujieji traukiniai leis sumažinti su keleivių pervežimu susijusį CO2 pėdsaką maždaug 6 500 tonų per metus. Be to, sumažinus dyzelino naudojimą, į orą kasmet bus išmetama maždaug 39 tonomis mažiau azoto oksidų teršalų. Visi elektriniai traukiniai naudos tik iš atsinaujinančių energijos šaltinių pagamintą elektrą.

„Šis susitarimas ne tik grindžia kelią reikšmingam traukinių parko atnaujinimui Lietuvoje, bet ir stiprina mūsų geležinkelių integraciją su Europa. Tai ypač svarbu siekiant toliau gerinti ir populiarinti susisiekimą traukiniais, plėsti galimybes keliauti tvariau, didinti keleivių skaičių. Tai – naujas etapas Lietuvos geležinkelių sektoriuje, įmonei atsisakant bet kokių ryšių, traukinių dalių ar aptarnavimo iš rytinių kaimynų“, – sakė susisiekimo ministras Marius Skuodis.

„Žengiame dar vieną žingsnį švarios transporto ateities link – pildome įmonių grupės įsipareigojimą prisidėti prie tvaraus transporto sistemos plėtros Lietuvoje. Tai reikalauja kompleksinių sprendimų, apimančių tiek infrastruktūros projektus, tiek ir paslaugas keleiviams bei verslo įmonėms. Į priekį judant pagrindinės Lietuvos geležinkelio arterijos Vilnius–Klaipėda elektrifikavimui, įsigyjame modernius elektrinius traukinius, kurie užtikrins naują kelionių kultūrą ir patirtį“, – sako LTG generalinis direktorius Egidijus Lazauskas.

Planuojama, kad pagal šveicarišką technologiją pagamintų elektrinių traukinių bandymai Lietuvoje startuos jau kitais metais, o bendrovės klientai keliauti pirmaisiais naujais traukiniais pradės 2026 m. viduryje. Pirkdama šiuos traukinius „LTG Link“ taip pat įsigis traukinių dalių tiekimo ir techninės pagalbos paslaugas itin ilgam laikotarpiui – iki pat 2037 m.

Naujieji traukiniai kursuos populiariais Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Varėna ir Kaunas–Šiauliai maršrutais. Vykstant geležinkelių elektrifikavimui, baterijomis varomi traukiniai kursuos linijomis,  kurios nėra elektrifikuotos.

„Tvarus transportas yra svarbus mūsų prioritetas“, – teigia EIB viceprezidentas Thomas Östrosas. „Perėjimas prie elektrifikuoto traukinių parko bus naudingas ir keleiviams, ir aplinkai. Kaip ES klimato bankas, esame įsipareigoję įgyvendinti ES klimato tikslus, o partnerystė su „LTG Link“ ir NIB yra geras to pavyzdys.”

Tiek EIB, tiek NIB ir ankščiau finansavo „LTG Group“ projektus. EIB, be kitų projektų, finansavo ankstesnį traukinių komplektą, kurį pakeis naujosios priemonės. Tuo metu NIB – tai jau šeštoji suteikiama paskola geležinkelių transporto vystymui Lietuvoje.

„Nuolat bendradarbiaudami su LTG grupės įmonėmis padedame žalinti transporto sektorių, kuris Lietuvoje vis dar yra vienas iš pagrindinių teršėjų. Traukinių parko atnaujinimas ne tik daro „LTG Link“ veiklą draugiškesne aplinkai, bet ir gali pritraukti daugiau žmonių savo kelionėms vietoj automobilių rinktis traukinius“, – sako Jeanette Vitasp, NIB viceprezidentė ir paskolų departamento vadovė.

Perkamų traukinių, susijusių paslaugų ir atsarginių dalių vertė yra 226.5 mln. eurų.

Top