Būsto kredito parama regionuose besikuriančioms šeimoms rinkos nepakeitė

Parama pirmam jaunų šeimų būstui regionuose neturėjo įtakos nekilnojamojo turto (NT) rinkai, tačiau visus jos ir bankų sektoriaus dalyvius paliestų finansų rinkos dalyvio mokestis, teigia Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius.

busto paskolos2121

Klausiamas apie paramą jaunų šeimų būstui regionuose jis teigė, kad rinka šios priemonės poveikio nepajautė. „Niekaip nepaveikė. Kai daromi reguliavimo pakeitimai arba atsiranda pasiūlymai, kurie nėra derinami su rinka, neatsiklausiama nuomonės, dažniausiai jie turi visai nelauktą efektą arba tokį, kuris sunkiai pastebimas. Taigi iniciatyva paliko menkai pastebėtiną efektą“, – trečiadienį vykstančioje Lietuvos banko nekilnojamojo turto konferencijoje teigė jis. M. Zalatoriaus teigimu, naudojant tik vieną priemonę regionų gaivinimui – paramą būstui įsigyti – gyventojų nusipirktas turtas gali likti nelikvidus. 

„Pagrindinė problema Lietuvoje yra kalbėjimas apie regionus. Kitas dalykas, šia iniciatyva bandoma paneigti pasaulines urbanizacijos tendencijas. Galime elgtis drąsiai ir sakyti, kad visas pasaulis urbanizuojasi ir keliasi į miestus, bet mes suvarykime visus į kaimą, duokime tam paskatų.

Kai visa rinka netiki tuo, ką tu darai, turtas netampa likvidus. Taigi žmogus gali įsigyti būstą, bet pasikeitus situacijai jam bus sunku išeiti iš ten arba išeiti be nuostolių“, – konferencijoje kalbėjo jis.

Anot asociacijos vadovo, NT rinką ir bankų sektorių palies planuojamas įvesti finansų rinkos dalyvio mokestis. Pasak jo, mokesčio poveikis jaučiamas ne bankinio sektoriaus dalyvių net ir tose šalyse, kuriose bankų konkurencija yra didesnė nei Lietuvoje.

„Jis palies visų mūsų gyvenimus, skolinimą, NT rinką ir kiekvieno skolinimosi kainą. Kritikai sako, kad mes argumentus išsigalvojame arba šantažuojame. Toks mokestis įvestas trijose šalyse – Rumunijoje, Vengrijoje ir Lenkijoje ir visur pastebėjome, kad kilo skolinimo kaina, skolinimo apimtys mažėjo, o bankinės paslaugos brango.

Galime kalbėti apie didelę (bankų – BNS) koncentraciją Lietuvoje, bet Lenkijoje veikia 31 bankas, vadinasi kažkas panašaus bus ir čia“, – aiškino jis. M. Zalatoriaus teigimu, siekiant reguliuoti šalies bankų sektorių arba norint palankesnių sąlygų iš bankų dažnai neįvertinamas bendras kontekstas, pavyzdžiui, Lietuvos geografinė padėtis.

„Esame pasienyje, šalia yra pakankamai agresyvi valstybė. Kas nori laikyti pinigus tokioje valstybėje? Tada kyla klausimai, kodėl Danijoje galima skolintis su neigiamomis palūkanomis, o pas mus jos auga? Lietuva nėra Danija. Mes dažnai norime susirinkti viską geriausia, nesuprasdami, kad už viską reikia mokėti“, – konferencijoje sakė jis.

Planuojama, jog valstybė 2020 metais pirmąjį būstą įsigyjančias šeimas parems tokia pačia suma kaip ir šiemet – 10 mln. eurų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, rugsėjį jau buvo išmokėta 5,5 mln. eurų ir suplanuota išmokėti 2,7 mln. eurų numatytos paramos, o 2019-aisiais nepanaudotos lėšos grįš į biudžetą.

Iš viso prašymų gauti valstybės paramą įsigyti pirmąjį būstą yra pateikta virš 5 tūkst., o konkrečių prašytojų apie 1,3 tūkst.–1,4 tūkst. Šiemet patenkinta daugiau nei 1,2 tūkst. prašymų gauti paramą, 700 šeimų jau gavo ir bankų paskolas, ir valstybės lėšas. 50 proc. paskolų šeimoms suteikė „Swedbank“, 40 proc. – SEB, o likusius kreditus išdavė kredito unijos.

Daugiausia (po 150-70) būstų įsigyta Klaipėdos, Kauno ir Marijampolės rajonuose bei Alytaus mieste. Vilniaus rajone su valstybės parama būstą įsigijo 41 jauna šeima. Po 1-2 prašymai tenkinti Akmenės, Kalvarijos, Pagėgių, Kupiškio, Visagino rajonuose, Palangos ir Druskininkų miestuose.

Dabar vaikų neturinčioms šeimoms numatyta 15 proc. valstybės parama, vieną vaiką auginančioms – 20 proc., du vaikus – 25 proc., tris ir daugiau vaikų – 30 proc. būsto kredito sumos subsidija, o paskolos suma negali būti didesnė kaip 87 tūkst. eurų.

Top