Jungtinei Karalystei priskirtas "Moody's" reitingas įgavo neigiamą perspektyvą

Pats reitingas nepakito ir liko "Aa2", tačiau jis neteko "stabilios" prognozės. Agentūra teigia, kad Didžiosios Britanijos institucijos silpsta dėl Brezit ir biudžeto stabilumas dėl to dar susilpnės.

london 2361250 640

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody's“ patvirtino Jungtinės Karalystės (JK) kredito reitingą „Aa2“, tačiau pakeitė prognozę iš „stabilios“ į „neigiamą“. Agentūra paaiškino reitingo prognozės pabloginimą dviem veiksniais.

Pirmiausia, „Moody“ ekspertai pažymi susilpnėjusius Didžiosios Britanijos institutus, priverstus spręsti daugybę politinių iššūkių, su kuriais pastaruoju metu susiduria šalis. Antra, analitikai mano, jog Didžiosios Britanijos ekonominis ir biudžeto stabilumas dar labiau susilpnės ir bus pažeidžiamesni sukrėtimams, nei manyta anksčiau.

„Moody“ pranešime pažymima, kad „padidėjęs inertiškumas ir, retkarčiais, paralyžius, apibūdinantis politinių sprendimų priėmimo procesą“ rengiantis JK išėjimui iš ES parodo, kaip pablogėjo „funkcionalumas ir nuspėjamumas, kuriuo visada pasižymėjo JK institucinė aplinka“.

„Brexit“ tapo padėties blogėjimo, kuris, „Moody's“ nuomone, dar kurį laiką tęsis, katalizatoriumi, atsižvelgiant į tai, kad diskusijos dėl JK ir ES prekybos susitarimo sąlygų ir toliau sukelia daug ginčų.

Anot „Moody's“, vienas iš svarbiausių aspektų kalbant apie kredito reitingus yra tai, kad silpnėja JK ryžtas laikytis fiskalinės drausmės. Tai rodo ir statistiniai duomenys: po kelerius metus trukusio finansinio konsolidavimo, JK skolų našta išlieka aukšta, o valstybės skolos dydis šiuo metu yra tik šiek tiek mažesnis nei 2015 metais užfiksuotas didžiausias 86,9 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) lygis ir mažai tikėtina, kad skola gali ženkliai sumažėti vidutinės trukmės laikotarpiu.

Pagrindinė „Moody“ prognozė rodo, kad JK valstybės skola artimiausius 3–4 metus išliks apie 85 proc. BVP, jei neįvyks netikėtų ekonominių sukrėtimų, o vėliau trauksis. Visgi agentūros ekspertai atkreipia dėmesį į riziką, kad šalies skolų našta gali pradėti augti, jei nebus pradėta taikyti priemonių įsiskolinimui mažinti vyraujant dabartiniam politiniam klimatui.

Be didelės skolų naštos, neigiamas Didžiosios Britanijos kreditingumo veiksnys yra silpnesnis nei tikėtasi ekonomikos augimas, visų pirma susijęs su verslo investicijų sumažėjimu po „Brexit“ referendumo, teigia „Moody's“. Tarp teigiamų reitingo veiksnių agentūrų ekspertai pažymi Didžiosios Britanijos ekonomikos diversifikaciją, pinigų politikos struktūros ir darbo rinkos stabilumą.

Top