Lietuviai nepatenkinti sugriežtintu skolinimusi

Apklausos grafikasNuo 2016.02.01 įsigaliojo nauji atsakingo skolinimosi nuostatai. Lietuvos banko inicijuoti teisės aktų pakeitimai buvo pagrinde orentuoti į smulkiųjų vartojimo kreditų rinką. Sugriežtinus greitų kreditų išdavimo taisykles bei apkarpius įmonių pelnus, buvo tikimasi pažaboti neatsakingus skolintojus bei besiskolinančius asmenis apsaugoti nuo jų pačių. Kaip rodo Lietuvos Banko pateikta ataskaita, šios priemonės tikrai suveikė ir šiuo metu smulkiųjų vartojimo paskolų yra išduodama net kelis kartus mažiau. Svetainė kreditai.info atliko apklausą ir pasidomėjo, ar gyventojai pritaria tokiam griežtam kreditų rinkos ribojimui.

 

Nepatenkintųjų beveik du trečdaliai

Lankytojų pasklausėme, ar jie pritaria sugriežtintai kreditų išdavimo tvarkai, beveik du trečdaliai (65.7%) nurodė, kad nepritaria naujajai tvarkai. Dauguma apklaustųjų komentaruose nurodė, kad nepasitenkinimas yra dėl to, kad dabar dažnai nepavyksta pasiskolinti. Kreditų rinkos analizė rodo, kad po naujųjų teisės aktų įsigaliojimo, bendrovės itin dažnai yra priverstos atsisakyti išduoti kreditą, to prašančiam asmeniui. Galima daryti prielaidą, kad didžioji dalis žmonių apklausoje nurodžiusių nepritarimą, greičiausiai sulaukė neigiamo atsakymo dėl kreditavimo.

Kiek daugiau nei penki procentai apklaustųjų (5.1%) teigia, kad neturi nuomonės šiuo klausimu. Keturi procentai nurodo, kad nesuprato klausimo.

Ketvirtadalis vartotojų pasisako už naująją tvarką

Naujajai smulkiųjų vartojimo kreditų išdavimo tvarkai pritarė šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis visų apklaustųjų (25.3%). Įdomu tai, kad Lietuvos Banko pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad naujai išduodamų greitųjų kreditų portfelis per du paskutinius ketvirčius sumažėjo beveik septyniasdešimčia procentų. Tuo tarpu smulkiųjų kreditorių duomenimis norinčiųjų skolintis nesumažėjo. Iš to galima daryti prielaidą, kad šiuo metu tik kas ketvirtas besikreipiantis žmogus gauna kreditą. Lietuvos Banko paskelbtoje ataskaitoje taip pat matyti, kad sumažėjo ne tik išduodamų kreditų skaičius, bet ir vidutinė paskolos suma. Trečiąjį metų ketvirtį vidutinė greitojo kredito suma siekė 482 eurus.

Kas pasikeitė?

Teisės aktų pakeitimai seime buvo patvirtinti dar praeitais metais. Nauji reikalavimai kredito įmones įpareigojo neišduoti paskolų nuo 22val. iki 7val., neskolinti asmenims apsvaigusiems nuo alkoholio. Papildomai tikrinti žmogaus pajamas, turimus finansinius įsipareigojimus. Maksimalią palūkanų normą sumažino iki 75% per metus. Palūkanų normą itin neigiamai atsiliepė trumpam skolinimui. Iki tol buvo itin populiarios paskolos iki 30 dienų laikotarpiui, po naujų apribojimų bendrovėms tokius kreditus teikti pasidarė nebepelninga. Itin atsakingai dalinti paskolas verčia ir nauja tvarka, kuomet už Lietuvos Banko nurodytų gairių pažeidimus bendrovės gali būti nubaustos net iki 10 procentų savo metinės apyvartos bauda.

 

Top