Startuolių paslaptys – V dalis (Marketingas)

Atėjo metas paskutinei penktajai Finance43 ir Kreditai.INFO paruošto „Startuolių paslaptys“ straipsnių ciklo daliai, kurioje bus apžvelgtos startuolių marketingo ir pardavimų sritys bei finansų valdymo ir mokesčių klausimai. Visa tai turėtų palengvinti jūsų, kaip pradedančiųjų verslininkų, kelią link savo svajonės ir užsibrėžtų tikslų.

Kreditai

Marketingas

Jūs galite turėti patį geriausią produktą ar paslaugą pasaulyje, tačiau jei niekas apie jį nežinos, jo niekas nepirks ir juo niekas nesinaudos. Būtent todėl efektyvi reklama yra tokia svarbi – ypač startuolio pradinėje veiklos stadijoje. Todėl pateikiame jums keletą praktiškų idėjų, kurias turėtumėte pritaikyti savo startuolio rinkodarai.

Suteikite jiems priežastį tikėti

Pernelyg dažnai startuolių kūrėjai mano, kad žmonės akimirksniu patikės jų verslu, preke ar paslauga, kadangi tuomet, kai jie kalba su savo draugais ar šeimos nariai, tie žmonės mano, kad jų idėja yra puiki. Tai reiškia, kad jūs turite gerai apgalvoti, kaip savo tiksliniams klientams pristatysite savo verslą ir kaip padėsite jiems suprasti, kodėl jie turėtų jumis tikėti. Pavyzdžiui, nesakykite „mūsų sausainiai yra patys skaniausi“. Tai nepadarys didelio įspūdžio nei vienam potencialiam pirkėjui. Vietoje to turėtumėte sakyti „mūsų sausainiai pasižymi intensyvesniu šokolado poskoniu, kadangi mes juos gaminame iš didesnio šokolado kiekio nei mūsų konkurentai“. Tai pirkėjams paaiškina, kodėl jūsų prekė yra geresnė.

Žinutė svarbiau nei rinkodaros kanalas

Naujos įmonės labai dažnai sulaukia daugybės pačių įvairiausių rinkodaros specialistų pasiūlymų, iš pačių įvairiausių rinkodaros kanalų, bandant jiems įsiūlyti savo paslaugas. Tačiau supraskite, kad vietiniai laikraščiai, radijas, televizija ir kita panaši reklama anaiptol ne visuomet veikia taip, kaip jūs norėtumėte. Vien tai, kad jūs labai daug lėšų skirsite reklamai, transliuojamai per patį piką, nereiškia, jog jūs sulauksite didelių pardavimų. Todėl turite suprasti, kad kur kas svarbesne yra pati žinutė, kurią jūs perduosite savo potencialiems klientams.

Testavimas, testavimas ir dar kartą testavimas

Vienas iš pagrindinių patarimų, kuriuo turėtų pasinaudoti kiekvieno startuolio savininkas, yra susijęs su savo žinutės testavimu, bandant atsijoti idėjas, kurios iš tikrųjų nėra tinkamos. Tą patį galima pasakyti ir apie pasirenkamus kanalus. Turite nuolatos testuoti ir eksperimentuoti. Tai padės jums pasiekti geresnius rezultatus.

Planuokite ilgesniam laikotarpiui

Kai jūs kuriate savo startuoliui skirtą rinkodaros planą, būkite pasiruošę jį taikyti ilgą laiką. Labai dažnai verslo savininkai savo suformuoto rinkodaros plano įgyvendinimui skiria pakankamai nedaug dėmesio. Tačiau jei jūs vieną mėnesį reklamuositės, o kitą ne, tikrai nepasieksite norimų rezultatų. Jūsų rinkodaros planas ir jo įgyvendinimas turėtų būti tęstinis.

Pardavimai

Kiekvienas verslo savininkas supranta, kad pardavimai yra kritinė kiekvieno išlikti rinkoje norinčio verslo dalis. Juk nei vienas verslas negali išgyventi be klientų. Todėl turėti planą, kaip jūsų parduodamos prekės ar teikiamos paslaugos pasieks jūsų potencialius klientus, yra labai svarbu.

Žinokite savo produktą

Pirmiausia jūs turėtumėte suprasti, kodėl kažkas galėtų norėti įsigyti jūsų produktą. Jei jūs pasitikėsite savo produktu ir žinosite, kodėl jo gali reikėti jūsų potencialiems klientams, tuomet galėsite daug lengviau jį parduoti. Be to, toks jaučiamas pasitikėjimas savo produktu taip pat tiesiogiai atsispindės ir jūsų kalboje, kuomet bandysite įtikinti savo potencialius klientus.

Švęskite „ne“

Sulaukiant daug neigiamų atsakymų neturėtų jūsų sugniuždyti. Pardavimai yra paremti skaičiais. Net jei jūs nesulaukiate teigiamo atsakymo iš savo potencialių klientų, kaskart eidami ir siūlydami jiems savo sprendimus, darote labai didelę pažangą.

Supraskite, kodėl

Pernelyg retai verslo savininkai gilinasi į tai, kodėl jiems pavyko atlikti pardavimą. Tačiau iš tiesų kiekvienas verslininkas po atlikto pardavimo turėtų savo klientų paklausti, kaip jie juos surado, kodėl nusprendė juos pasirinkti ir kas nulėmė jų galutinį sprendimą.

Planuokite ciklais

Kiekvienos rūšies verslas turi skirtingą pardavimų ciklą. Pavyzdžiui, strateginio ciklo metu su klientu reikia susisiekti daugybę kartų, kol galiausiai yra atliekamas pardavimas. Turėtumėte pasitelkti savo žinias ir patirtį išanalizuojant rinką ir savo konkurentus. Tai leistų jums nustatyti, koks pardavimo ciklas jums tinka geriausiai ir kaip visą tai jūs turėtumėte tinkamai suplanuoti. Tarkime, galbūt jūsų štilis bus šiltuoju metų laiku? Dėl to jums reikėtų padidinti pardavimus kitais metų mėnesiais? O galbūt viskas yra priešingai? Jei jūs atsižvelgsite į daugybę skirtingų veiksnių, jums bus lengviau atlikti pardavimus ir sudaryti tinkamą planą.

Pasirinkite tinkamus kanalus

Nuo fizinių vietų, iki el. parduotuvių ar internetinių tinklalapių – pasirinkti, kuriais kanalais jūs bandysite parduoti savo prekes ar paslaugas, yra labai svarbu kiekvienam startuoliui. Pažvelkite į savo turimas galimybes ir nuspręskite, kurie kanalai galėtų padėti jums padidinti savo pardavimus. Net jei jūs iki šiol planavote prekiauti tik fizinėse parduotuvėse, nepamirškite įvertinti ir elektroninės prekybos teikiamų privalumų.

Finansų valdymas

Nepaisant to, kokio dydžio bebūtų verslas, jo efektyvus finansų valdymas yra būtinas. Todėl nuo pirmųjų savo startuolio veiklos dienų jūs turėtumėte sudaryti veiksmų planą ir apgalvoti, kaip bus valdomi jūsų įmonės finansai. Šiandien yra daugybė kompiuterinių programų, kurių pagalba galima išrašyti sąskaitas, apskaičiuoti savo įmonės išlaidas, nustatyti savo įmonės balansą ir kt.

Pinigų srautų projekcija

Tai turėtų būti viena iš jūsų pirmųjų užduočių. Nežinodami, kokie yra jūsų įmonės pinigų srautai, kokios yra jūsų įmonės generuojamos pajamos ir patiriamos išlaidos, jūs negalite iš savo verslo išimti pinigus tam, kad galėtumėte juos skirti savo pragyvenimo išlaidoms padengti. Dėl šios priežasties jums yra būtina sudaryti pinigų srautų projekciją. Tuomet jūs žinosite, kur nukeliauja jūsų pinigai ir kokią dalį pinigų jūs galite sau išmokėti.

Pasinaudokite profesionalų pagalba

Būtinai nuo pačių pirmųjų savo verslo veiklos dienų turėtumėte naudotis labai profesionalių buhalterių teikiamomis paslaugomis. Be to, turėtumėte užsisakyti ne tik bazinį buhalterinių paslaugų planą, tačiau taip pat pasinaudoti ir kelių valandų pirmine konsultacija. Iš anksto sudarykite pačių svarbiausių klausimų sąrašą ir gaukite atsakymus.

Užmegzkite puikius santykius su banku

Net jei jūs neplanuojate į komercinį banką kreiptis dėl verslo paskolos, turėtumėte stengtis užmegzti ir išlaikyti puikius santykius su jūsų verslą aptarnaujančiu komerciniu banku. Kartas nuo karto suorganizuokite susitikimus su savo banko vadybininku. Tokiu atveju jūs galėtumėte visuomet ir pačiu laiku sužinoti apie įvairias naujas banko siūlomas paslaugas, lengviau išsiderėti palankesnes sąlygas, gauti kredito liniją ir kt. Ką jau kalbėti apie tai, kad reguliarus kontaktavimas su savo banku ir puikūs santykiai leis jums daug lengviau ateityje gauti ir verslo paskolą, jei jums jos prireiks.

Jei ateityje planuojate verslą parduoti, kurkite gerą reputaciją

Turite suprasti, kad vystydami savo naująjį startuolį, jūs kasdien kuriate didelę pridėtinę vertę. Tai yra labai svarbi kiekvieno verslo sudedamoji dalis ir viena iš pagrindinių paskirčių. Trumpiau tariant, jei jūs tai suprasite, savo verslo vystymo proceso metu imsite vadovautis visiškai kitokiu ir svarbiausia teisingu požiūriu, stengdamiesi užtikrinti, kad jūs savo klientams parduodate vertę. Žinoma, vertė kiekvieno verslo atveju gali būti suprantama skirtingai. Pavyzdžiui, vienam verslui vertės kūrimas gali būti nuolatinis naujų klientų pritraukimas ir klientų rato plėtimas. Tokiu atveju, jei jūs nuspręsite parduoti savo verslą, ateities pelną jūs galėsite „parduoti“ kur kas didesne kaina. Tai reiškia, kad tai padidins jūsų verslo vertę.

Mokesčiai

Tinkamai ir atsakingai tvarkoma įmonės buhalterija yra raktas į sėkmę. Tai padeda ne tik išvengti papildomų problemų su atsakingomis valstybinėmis institucijomis, tačiau taip pat leidžia žinoti, kokia yra jūsų verslo tikroji finansinė padėtis.

Pažvelkite į savo atlyginimą

Kiekvienas startuolio savininkas turėtų suprasti, kad labai didelis dėmesys turėtų būti skiriamas savo atlyginimui. Ir šiuo atveju nereikėtų suprasti klaidingai – atlyginimas tikrai neturėtų būti milžiniškas. Suprantama, kad verslo pagrindinis tikslas – gauti kuo daugiau pelno. Tačiau jei jūsų gaunamas mėnesinis atlyginimas nuo pirmųjų jūsų verslo vystymo dienų bus ypatingai didelis, jums taip pat teks neišvengiamai mokėti ir labai didelius mokesčius valstybei. Tai gali labai neigiamai paveikti jūsų įmonės biudžetą ir tolimesnę jūsų verslo plėtrą. Todėl visuomet turėtumėte tinkamai įvertinti tiek sau mokamą mėnesinį atlyginimą, tiek ir visus papildomus mokesčius, kuriuos jums teks sumokėti valstybei.

Kreipkitės į profesionalus

Mokestiniai klausimai tampa kur kas sudėtingesni, kai įmonėje pradeda daugėti darbuotojų. Be to, nereikia pamiršti ir atvejų, kuomet prekės yra importuojamos iš kitų šalių arba priešingai – į jas eksportuojamos. Situacijų yra labai daug ir įvairių, todėl patiems suprasti visas mokestines subtilybes yra pernelyg sudėtinga. Ir net jei jūs turite pakankamai žinių mokestinėje srityje, tai tikrai nereiškia, kad visą tai jūs turėtumėte spręsti patys. Tai turėtų būti patikėta profesionalams. Visų pirma turėtumėte susitikti su šios srities specialistais ir papasakoti jiems apie savo verslą, jo numatytus tikslus ir galimas perspektyvas. Tai padėtų iš profesionalių mokesčių specialistų sulaukti daugybės naudingų patarimų.

Skaičiuokite išlaidas

Turint verslą, būtina skaičiuoti ne tik gaunamas pajamas, tačiau ir patiriamas išlaidas. Pajamos minus išlaidos yra lygu pelnui. Kuo didesnes išlaidas patiria jūsų startuolis, tuo mažesnį pelną gauna jūsų įmonė. Net jei jums labai puikiai sekasi, tai tikrai nėra priežastis numoti ranka į išlaidas. Labai dažnai yra pastebima, kad pradedantieji verslininkai daro didžiulę klaidą, vos tik susidūrę su didesne sėkme pradedant padidinti išlaidas ir jų nebeskaičiuojant. Toks požiūris gali sukelti begalę finansinių problemų. Jūsų verslas turi patirti gerokai mažesnes išlaidas nei gaunamas pelnas. Net jei jums niekuomet nepatiko to daryti, jūs turėtumėte skaičiuoti absoliučiai kiekvieną savo įmonės centą. Jei turite galimybę išvengti papildomų išlaidų, taip ir padarykite. Jei turite galimybę atsisakyti jau esamų išlaidų, nieko nelaukus tai taip pat padarykite. Neilgai trukus jūs suprasite, kad jūsų verslo pelnas sistemingai auga.

Pagalvokite apie savo pensiją

Net jei jūs tik pradedate savo naująjį verslą ir jūsų pensija atrodo dar taip toli, jūs turėtumėte pradėti galvoti apie savo ateitį ir tai, kaip gyvensite sulaukę pensinio amžiaus. Iš anksto pasidomėkite, kokie pensijos kaupimo planai yra prieinami ir kurie iš jų jūsų situacijoje galėtų būti patys efektyviausi. Nenumokite į visą tai ranka. Kreipkitės į specialistus ir pasinaudokite jų teikiamomis profesionaliomis konsultacijomis. Jei savo pensija imsite rūpintis jau dabar, sulaukę pensinio amžiaus džiaugsitės, kad jaunystėje elgėtės atsakingai.

 

Top