Startuolių paslaptys – II dalis

Pirmojoje „Startuolių paslaptys“ straipsnių ciklo dalyje sužinojote daug naudingų patarimų apie verslo plano būtinybę startuoliams ir apie tai, kaip svarbu nusitaikyti į savo tikslinę auditoriją. Finansinių paslaugų startuolio Finance43 pateikti patarimai turėjo jums nušviesti ryškesnį kelią į priekį, kuriuo keliaudami įgyvendintumėte svarbiausius pirminius kiekvieno startuolio uždavinius. Tačiau nors jie yra labai svarbūs, jų tikrai nepakanka norint sėkmingai išvystyti savo startuolį, todėl atėjo metas antrajai straipsnių ciklo daliai, kurią jums ir pristatome.

finansinis startuolis

Pavadinimas

Kiekvienam verslui reikia pavadinimo, o labai tikslaus, gero ir lengvai įsimenamo vardo pasirinkimas yra tikrų tikriausias laimėjimas. Tačiau specialistų, kurie kuria įmonių pavadinimus, formuoja prekės ženklą ir rūpinasi reklama, paslaugos gali kainuoti tūkstančius eurų.

Visiškai įmanoma savo įmonės pavadinimą sugalvoti patiems – jei jūs žinote, kaip tai padaryti. Pradėkite nuo rašiklio, popieriaus ir fantazijos, nepamirštant klausytis ir stebėti viską, kas dedasi aplink jus. Kadangi šis procesas kartais gali atrodyti pernelyg sudėtingas, žemiau pateikiame jums ne vieną praktišką patarimą, kuris turėtų pagelbėti įveikiant šią kiekvienam startuoliui svarbią užduotį.

Galvokite apie rinkodarą

Pirmiausia nuspręskite, kokia reklama jums padės pritraukti 90 proc. jūsų klientų. Jūs pasikliausite spausdinta reklama, iš lūpų į lūpas sklindančiu geru žodžiu, internetu, radijumi, televizija, lauko reklama ar kompleksinėmis reklamos priemonėmis? Atsižvelgiant į atsakymą, tam tikri veiksniai taps labai svarbūs. Kiekviena reklamos priemonė pasižymi skirtingais veiksniais, o tai reiškia, kad renkantis rinkodaros sprendimus, taip pat svarbu atsižvelgti ir į savo įmonės vardą. Kol dar nėra įsteigta įmonė ir pradėtas komercinės veiklos vykdymas, turite galimybę viską padaryti teisinga tvarka, visų pirma pagalvojant apie rinkodaros sprendimus ir atsižvelgiant į juos, sugalvojant įmonės pavadinimą, kuris pasirinktų rinkodaros priemonių atveju galėtų veikti efektyviausiai.

Atsižvelkite į konkurenciją

Prieš nuspręsdami, koks bus jūsų įmonės pavadinimas, taip pat turėtumėte pasidomėti, kas vyksta jūsų rinkoje ir kokie yra jūsų pagrindinių konkurentų pavadinimai. Ar jūsų rinkos dalyvių pavadinimai iš tikrųjų tinka rinkai? O gal jų pavadinimai yra pernelyg tradiciniai, kai tuo tarpu tikslinė auditorija yra labai pašėlusi ir „hipiška“ – arba atvirkščiai? Atsakymai padės jums suprasti, kas veikia, o kas ne, padedant jums sugalvoti tinkamą pavadinimą, kuris padėtų išsiskirti iš konkurentų ir kartu atitiktų jūsų tikslinę auditoriją.

Pasitelkite „minčių lietų“

Norint sugalvoti originalų ir jūsų startuoliui geriausiai tinkantį pavadinimą, visuomet yra rekomenduojama pasitelkti „minčių lietų“ (angl. „brainstorming“). Tai ypač efektyvu, jei jūs turite bent kelių žmonių komandą. Tokiu atveju galite reguliariai rengti „minčių lietaus“ susirinkimus, kurių metu kiekvienas jūsų komandos narys ekspromtu pateiktų įvairias savo turimas idėjas, kurias galiausiai galėtumėte apsvarstyti, nusprendžiant kurios iš jų galėtų būti pačios tinkamiausios. Taip pat pagalvokite apie žodžius, kurie gali tapti „mada“ ir „užkrėsti“ žmones. Jūsų pavadinimas turėtų išsiskirti iš daugumos.

Patikrinkite registruotus prekės ženklus

Daugybė startuolių yra padarę labai didelę klaidą - prieš užregistruodami savo naujojo verslo pavadinimą nepasidomėję apie registruotus prekės ženklus. Tai lemdavo labai didžiulius finansinius nuostolius, o kai kuriais atvejais ir viso verslo praradimą. Tai liečia ne tik patį pavadinimą, tačiau ir įmonės logotipą. Būkite tikri, kad jūs nepažeisite prekės ženklų įstatymo ir jums neteks susidurti su rimtomis tesinėmis problemomis.

Steigimas

Prieš nuspręsdami, kaip vykdysite savo komercinę veiklą ir kokiu juridiniu pagrindu veiks jūsų naujasis startuolis, turėtumėte išsiaiškinti skirtingų juridinių asmenų privalumus ir trūkumus. Tuomet turėtumėte savęs paklausti, kokia juridinė forma jūsų manymu jums tiktų geriausiai.

Apgalvokite atsakomybės lygį

Skirtingi juridiniai asmenys pasižymi ir skirtingo lygio atsakomybe. Šiuo atveju Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) suteiktų jums didžiausią saugumą, kadangi tai yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo. Be abejo, jūs taip pat galite rinktis ir Mažąją bendriją (MB), tačiau jei jūsų lūkesčiai ir tikslai yra pakankamai dideli, UAB galėtų tikti daug geriau. Tuo tarpu, jei pasirinksite MB, nepamirškite, kad jos įstatinis kapitalas gali būti ir vos 1 euras, o tai reiškia, kad pastaruoju atveju potencialūs investuotojai arba kreditoriai į MB žvelgtų visiškai kitaip nei į jau minėtą UAB. Žinoma, galite galvoti, kad jūsų naujasis startuolis akimirksniu pasieks aukštumas ir išpopuliarės, todėl jums nėra svarbus juridinio asmens atsakomybės lygis. Tačiau toks požiūris būtų labai klaidingas ir galintis ilgainiui sukelti jums daug finansinių problemų, todėl kur kas geriau iš anksto tinkamai apsidrausti.

Pagalvokite apie prieigą prie kapitalo

Renkantis juridinio asmens formą, taip pat svarbu pagalvoti ir apie savo prieigą prie įmonės kapitalo, t.y. kokia juridinė forma jums galėtų suteikti daugiausiai laisvės. Tačiau vėlgi, įprastu pasirinkimu jau daugybę metų yra UAB, o tai reiškia, kad jos atveju jūs turėsite ne tik puikią galimybę kontroliuoti savo bendrovės kapitalą, tačiau taip pat daug paprasčiau koordinuoti galimas investicijas.

Pasidomėkite mokestiniais klausimais

Nors kiekvienas juridinis asmuo turi pasirūpinti savo buhalterine apskaita, skirtingoms juridinių asmenų formoms galioja skirtinti įstatymai ir yra keliami nevienodi reikalavimai. Vienų juridinių asmenų formų buhalteriją yra lengviau tvarkyti nei kitų. Pavyzdžiui, Uždarosios akcinės bendrovės ir Mažosios bendrijos buhalterinė apskaita skirsis, todėl turėtumėte iš anksto pasidomėti visais svarbiausiais mokestiniais ir buhalteriniais klausimais, galiausiai priimdami optimaliausią sprendimą. Jei jums bus sudėtinga apsispręsti, galite kreiptis į verslo konsultantus, verslo teisės specialistus arba profesionalius buhalterius.

Patarėjai ir konsultantai

Tam tikrų su jūsų startuoliu susijusių svarbių klausimų sprendimas gali pareikalauti ir papildomos pagalbos iš šalies, kreipiantis į teisininkus, buhalterius ar verslo konsultantus.

Galvokite apie ateitį

Kurdami savo naująjį startuolį, jūs turėtumėt galvoti ne tik apie šią akimirką, tačiau ir apie ateitį. Paklauskite savęs, kaip jūsų verslas galėtų atrodyti po 10 metų? Manote, kad jūsų verslas bus labai didelis ir pritraukęs daug ir didelės vertės investicijų? Jei taip, tuomet turėtumėte iš anksto pasirūpinti, kad visus teisinius klausimus spręstų patyrę teisininkai, kurie specializuojasi verslo teisės srityje. Tuomet galėtumėte būti tikri, kad nepadarytumėte daugybės teisinių klaidų, kurios labai brangiai kainuotų jūsų verslui.

Pasirūpinkite buhalterija

Būtina pakankamą dėmesį skirti savo verslo buhalterijos tvarkymui. Šios užduotys privalo būti patikėtos profesionaliems buhalteriams. Jūs turite visuomet žinoti, kokia yra jūsų verslo tikroji finansinė padėtis – kokios yra jūsų verslo pajamos, koks yra jūsų verslo pelningumas, kokios yra verslo patiriamos išlaidos, kokie yra nuostoliai, koks yra turimo turto dydis ir kt. Reguliarus finansinių ataskaitų vertinimas padeda užkirsti kelią rimtoms finansinėms problemoms, išsaugant stabilią savo įmonės finansinę padėtį. Taip pat tvarkingi ir tikslūs buhalteriniai duomenys yra būtini ir investuotojams, į kuriuos jūs galite planuoti kreiptis savo startuolio vystymo eigoje.

Pasirinkite tinkamus specialistus

Kuomet samdysite finansų srities profesionalus, būtinai pasidomėkite, kokiose srityse jie specializuojasi ir su kokio dydžio bendrovėmis jie yra linkę dirbti. Pavyzdžiui, galbūt vieni jums iš pirmo žvilgsnio patikę specialistai dažniausiai dirba su gamybinėmis bendrovėmis, kai tuo tarpu jūs esate tam tikrų paslaugų teikėjai? O galbūt situacija yra priešinga? Svarbu, kad jūsų pasirinkti profesionalai gerai išmanytų jūsų sritį ir rinką. Tai leistų priimti ir daug efektyvesnius sprendimus.

Formuokite gerus santykius

Su pasirinktu teisininku, buhalteriu, bankininku ar bet kuriuo kitu specialistu turėtumėte susitikti reguliariai. Nepaisant to, kaip puikiai jums galėtų sektis ir be jų, turėtumėte stengtis išlaikyti artimus ir gerus santykius, kurie užtikrintų, kad jūs visuomet gausite pačią naujausią ir aktualiausią informaciją bei galėsite sulaukti profesionalių patarimų. Visą tai jūs galite vertinti kaip sėkmingo verslo partnerystę, kuri yra naudinga abiem pusėms.

Finansavimas

Tikėtina, kad jums prireiks pinigų, jog galėtumėte gauti dar daugiau pinigų. Tai yra suprantama, tačiau jūs neturėtumėte manyti, kad pinigai yra labai didžiulė kliūtis ir jums neišvengiamai teks investuoti labai daug lėšų tam, kad galėtumėte pamatyti akivaizdžius teigiamus savo verslo pokyčius. Nekelkite sau pernelyg didelio streso manydami, kad jums nepavyks pasiekti norimų tikslų, nes jūs neturite bent kelių šimtų tūkstančių eurų savo įmonės banko sąskaitoje. Kartais reikia visai nedaug, kad verslas atsistotų ant kojų. Nemenkai daliai sėkmingų verslų pakako vidutiniškai 15 000-20 000 eurų, kad jie sėkmingai ir užtikrintai pajudėtų iš vietos.

Pagalvokite apie asmeninį finansavimą

Pirmasis būdas gauti finansavimą savo verslui yra būtent jūsų pačių piniginė. Tai reiškia, kad esant galimybei savo verslą finansuoti iš savo asmeninių lėšų, neabejotinai ja reikėtų ir pasinaudoti. Nemaža dalis startuolių pirmiausia pasitelkia savo asmenines santaupas arba gautas asmenines vartojamąsias paskolas (kai kurie naudoja net ir savo būstui įsigyti gautą paskolą). Be to, labai populiaru įvairioms verslo išlaidoms padengti naudoti ir savo turimas asmenines kredito korteles.

Pabandykite atlygį gauti iš anksto

Galite pabandyti iš savo klientų atlygį už prekes ar paslaugas gauti iš anksto. Tuomet jūsų verslo gauti pinigai taps jūsų kapitalu. Žinoma, tai galima padaryti ne kiekvienos komercinės veiklos vykdymo atveju, tačiau, jei tokia galimybė yra ir jūs galite pasirinkti, būtinai rinkitės pastarąjį variantą. Tai ypač aktualu, jei jūs prekiaujate tam tikra produkcija, kurią įsigyjate iš tiekėjų, jiems už savo įsigyjamas prekes mokant iš karto.

Draugai ir šeima

Nepaisant to, kaip puikiai jums galėtų sektis iš klientų atlygį gauti iš anksto, daugeliui naujų įmonių vis tiek reikia papildomų apyvartinių lėšų. Todėl visuomet galite pagalvoti ir apie galimybę kreiptis į savo draugus arba giminaičius. Įprastai jie yra kur kas labiau motyvuoti ir pasirengę pagelbėti nei bankai ar kiti kreditoriai. Be to, jie gali netaikyti ir jokių palūkanų, o tai sumažintų jūsų turimų finansinių įsipareigojimų naštą.

Tiekėjai

Jei jūsų vykdoma komercinė veikla yra susijusi su prekių pardavimu ir jūs prekes gaunate iš tiekėjų, visuomet stenkitės išsiderėti kuo geresnes sąlygas. Idealiausias variantas būtų, jei jūs su savo tiekėjais susitartumėte, jog už įsigytas prekes galite jiems sumokėti per tam tikrą iš anksto sutartą terminą, pvz., 7, 14 ar 30 d. Net jei pirmaisiais savo veiklos mėnesiais tokių sąlygų išsiderėti nepavyktų, nenuleiskite rankų. Kuo ilgiau dirbsite su savo tiekėjais ir parodysite jiems, kad jūs esate patikimi ir mokūs, tuo lengviau jums bus susitarti dėl jums tinkamesnių sąlygų.

Veiklos vykdymas iki kreipimosi į kreditorius

Kreditoriai įprastai yra labiau sudominti dirbti su tomis įmonėmis, kurios jau turi tam tikrą istoriją ir generuoja pajamas. Todėl jei jūs planuojate kreiptis į kreditorius, pirmiausia pasistenkite pasiekti gerą kredito reitingą, pritraukti pakankamai naujų klientų ir padidinti pajamas be kreditorių pagalbos. Tuomet kreditorių akyse jūsų startuolis atrodys daug patikimiau.

Kadangi patarimų niekuomet nebūna per daug, nepraleiskite galimybės perskaityti ir trečiąją šių straipsnių ciklo dalį – „Startuolių paslaptys – III dalis“.

Top