Startuolių paslaptys – I dalis

Daugybė žmonių, kurie visą savo gyvenimą svajojo apie nuosavą verslą, niekuomet jo taip ir nepradeda vien todėl, kad yra pernelyg įsibaiminę viso verslo kūrimo proceso ir tiesiog net nenutuokia nuo ko jie turėtų pradėti judėti pirmyn. Net ir turint svarbiausių darbų sąrašą, kuriame yra numatyta nuo verslo plano sudarymo iki darbuotojų samdymo, startuolio vystymas gali atrodyti ypač sudėtinga užduotis. Tačiau nesijaudinkite – supaprastinome šį procesą, į pagalbą pasitelkdami ekspertus ir jų pateikiamus patarimus. Todėl Finance43 kartu su Kreditai.INFO pristato jums net 5 dalių straipsnių ciklą – „Startuolių paslaptys“, kurio dėka galėsite daug lengviau įvaldyti visą svarbiausių darbų procesą. Taigi, pirmasis jūsų žingsnis: PRADĖKITE SKAITYTI!

verslo kambarys

Turėkite verslo planą

Kiekvienas startuolis privalo būti pradėtas nuo (verslo) plano sudarymo. Neturint aiškaus verslo plano, kuriame būtų numatytos pagrindinės ir pačios svarbiausios jūsų naujojo verslo gairės, gali būti per daug sudėtinga pasiekti užsibrėžtus tikslus, nesusiduriant su dideliais rūpesčiais. Todėl visuomet pradedant nuosavą verslą, didžiausias ir pirminis dėmesys turėtų būti skiriamas verslo planui.

Solidus verslo planas gali pagelbėti užtikrintai ir tvirtai žengiant pirmyn

Norint pradėti startuolį, verslo plano parašymas yra būtinybė – ir tai reikėtų padaryti dar prieš įsteigiant įmonę ar sukuriant pirminį produktą. „Anatomy of a Business Plan: A Step-by-Step Guide to Building a Business and Securing Your Company's Future“ knygos autorė Linda Pinson teigia: „Daugybė verslų apskritai neturi jokio verslo plano iki tol, kol jie susiduria su sunkumais. Kai jiems reikia pinigų arba strateginio partnerio, jie susiduria su verslo plano turėjimo reikalavimu [kurio reikės partneriams arba kreditoriams] ir akimirksniu puola į paniką.“

Verslo planas tarnaus jums kaip jūsų priimamų sprendimų gidas visą jūsų verslo vystymo ir gyvavimo laikotarpį, pradedant klausimu, nuo ko apskritai reikėtų pradėti pirmiausia. Kita verslo plano paskirtis yra kreditorių ir investuotojų keliamų reikalavimų patenkinimas, kadangi kiekvienas iš jų neišvengiamai prašys, prieš jiems priimant vienokį ar kitokį sprendimą dėl finansavimo arba investavimo, pateikti verslo planą. Verslo planai taip pat tarnauja kaip puiki komunikacijos priemonė su potencialiais partneriais, sąjungininkais, tiekėjais, darbuotojais ir netgi klientais.

Prieš pradėdami rašyti verslo planą, atraskite pagalbinius išteklius ir priemones

Knygos ir įvairios kompiuterinės programos bei mobiliosios programėlės gali palengvinti startuolio kūrimo procesą, tačiau tai nėra vienintelės efektyvios priemonės, kurias būtų galima pasitelkti. Jūs taip pat galite kreiptis ir į vietos verslo centrus, įvairią startuoliams skirtą informaciją teikiančioms Viešosioms įstaigoms, dalyvauti seminaruose ir mokymuose, konsultuotis su verslo konsultantais ir patyrusiais verslininkais, vykti į konferencijas ir dalyvauti individualiuose kursuose. Žinoma, jūs turbūt neturėtumėte planuoti visą verslo plano sudarymo darbą patikėti konsultantui – juolab, kad patyrusio šios srities specialisto teikiamos verslo plano sudarymo paslaugos gali kainuoti ne vieną tūkstantį eurų.

Paremkite savo verslo koncepciją skaičiais

Turėkite omenyje, kad kiekvienas verslo planas turėtų būti tiek labai kokybiškas, tiek ir labai išsamus. Pinson teigimu, verslo planas nėra tik rašymas apie tai, kokia yra jūsų numatyta verslo vizija. Tai taip pat yra susiję ir su konkrečiais finansiniais terminais bei finansiniais duomenimis, kuriais galima aiškiai ir tiksliai pamatuoti daugybę svarbių dalykų. Taigi, visa tai reiškia, kad jums reikės šiek tiek skaičių – kuo tikslesnių ir aiškesnių. Jie galės labai efektyviai paremti jūsų suformuotą idėją.

Verslo plano kūrimą pradėkite nuo „kūrybinės“, o tuomet pajudėkite link finansinės dalies. Tai reiškia, kad savo pirminę numatytą koncepciją turėtumėte išreikšti skaičiais ir eurais. Pavyzdžiui, pradėdami nuo to, kaip reguliariai jums teks pasitelkti reklamą, kiek turėsite į ją investuoti ir kur bus rodoma jūsų reklama, galite suprasti, kiek visa tai jums iš tikrųjų gali kainuoti. Tai suteiks jums aiškius skaičius, kuriuos galėsite pateikti savo verslo plane ties reklamai skirtomis išlaidomis. Verslo planas, kuris yra tik „tekstinis“, nieko nereiškia be „skaitinės“ arba finansinės informacijos.

Prognozuodami būkite realistai

Vienos iš dažniausiai pasitaikančių klaidų, kurias daro pradedantieji verslininkai, kurie bandos suformuoti savo startuoliui skirtą verslo planą, yra galimo pelno pervertinimas ir netikslus būtinų išlaidų įvertinimas. Jūs turite pasistengti kaip įmanoma tiksliau ir realistiškiau įvertinti galimą pelną, atsižvelgiant į savo tikslinę rinką ir konkurentus, kartu numatydami ir išlaidas, kurių jums prireiks, kad tokį tikslą galėtumėte pasiekti. Suprantama, kad visuomet yra maloniau numatyti daug didesnį pelną ir daug mažesnes išlaidas, tačiau tokios netikslios prognozės nepagelbės užtikrintai judėti pirmyn. Pradėkite nuo potencialių klientų nustatymo, tuomet atsijokite tuos, kurie nėra pasiruošę pirkti, kuriuos pasiekti būtų pernelyg brangu, kurie negalėtų įpirkti jūsų siūlomų sprendimų ar nemano, kad jie jiems galėtų būti naudingi.

Numatykite mėnesinių įplaukų dydį pirmiesiems metams

Finansinės įplaukos yra kritinis veiksnys kiekvienam startuoliui, todėl turėtumėte numatyti, kokios galėtų būti jūsų mėnesinės įplaukos per ateinančius vienerius metus. Taip pat turėtumėte sudaryti ir trims ateinantiems metams skirtą pelno ir išlaidų projekciją. Nustatykite lūžio tašką, kuomet pardavimai padengs visas jūsų startuolio patiriamas išlaidas. Visus šiuos skaičius turėtumėte nustatyti atlikę labai tikslią rinkos analizę ir įvertinę rinkoje veikiančius dalyvius. Jūs turite būti realistais ir neleisti sau pagrąžinti nei vieno skaičiaus. Pavyzdžiui, jei elektronikos prekių parduotuvė gauna nuo 5 iki 10 proc. pelno, o jūsų [jei planuojate prekiauti elektronikos prekėmis] projekcijoje yra numatytas 25-30 proc. pelnas, turėtumėte iš naujo pergalvoti savo projekciją.

Daug dėmesio skirkite reklamai

Pirmiausia turėtumėte nustatyti savo pagrindinius tikslus. Antrasis jūsų žingsnis – rinkos analizės atlikimas, tikslinių rinkų nustatymas, konkurentų tyrimas ir rinkos tendencijų įvertinimas. Kai tai atliksite, tuomet paruoškite rinkodaros strategiją, į kurią įtrauktumėte visas jūsų startuoliui reikalingas reklamos priemones, skirtas naujų klientų pritraukimui ir jūsų prekės ženklo žinomumo didinimui. Taip pat turėtumėte numatyti planą, kaip savo suformuotą rinkodaros strategiją įtrauksite į savo startuolio vystymo procesą.

Teisiai į tikslą

Galvojant apie startuolio kūrimą, būtina galvoti ir apie nusitaikymą į savo pagrindinį tikslą. Jūs turite orientuotis į tikslinę auditoriją ir tikslinius klientus. Priešingu atveju jums taptų per daug sudėtinga judėti kryptingai ir sistemingai.

Pasirinkite tikslinį klientą, o tuomet nusitaikykite teisinga kryptimi.

Jei norite pasiekti kaip įmanoma didesnę savo naujojo verslo sėkmę, įprastai visuomet esate linkę galvoti apie labai plačias ir dideles galimybes – juk kam save įsprausti į labai griežtus rėmus ir apriboti? Kam susitelkti į tikslinę rinką ir išskirti kitus rinkos segmentus, kuriuos galiausiai galėtumėte paversti pelnu?

Tačiau iš tiesų minėtas požiūris yra labai neteisingas ir žalingas verslui. Daugybė pradedančiųjų verslininkų, turinčių smulkų verslą, taip desperatiškai siekia klientų, kurie iš jų pirktų ar kurie pasinaudotų jų siūlomomis paslaugomis, kad nė nepagalvoja apie tai, su kuo jie iš tikrųjų turėtų bendradarbiauti ir kam jie iš tikrųjų turėtų parduoti savo prekes ar teikti paslaugas.

Nustatant tikslinę auditoriją ir savo tikslinį klientą tiesiogiai ir užtikrintai pajudate link savo naujojo verslo sėkmės. Todėl nesistenkite aprėpti kuo daugiau skirtingų klientų, priklausančių skirtingoms auditorijoms. Susitelkite į vieną konkrečią rinką ir vieną konkrečią tikslinių klientų auditoriją. O tam, kad tai padaryti būtų lengviau, pagalvokite apie keletą naudingų patarimų.

Ne manykite, o žinokite

Hitting the Sweet Spot: How Consumer Insights Can Inspire Better Marketing and Advertising“ knygos autorė Fortini-Campbell teigia, kad pernelyg dažnai smulkaus verslo savininkai mano žinantys, ko jų klientams reikės, dar prieš atliekant savo namų darbus. Jos nuomone, jei jūs norite pradėti viešojo maitinimo verslą ir manote, kad visa tai yra susiję tik su gero maisto patiekimu, galite padaryti didelę klaidą, kadangi jūsų klientai iš tikrųjų gali norėti ir labai profesionalaus aptarnavimo, kokybiškų indų, originalių dekoro detalių, jaukios atmosferos ir kitų svarbių dalykų, kurie įtakotų jų teigiamą patirtį.

Kol jūsų nėra versle, jūsų būsimi potencialūs klientai naudojasi kitų iki šiol rinkoje esančių dalyvių siūlomais sprendimais, todėl jūs turėtumėte pasitelkti atitinkamas priemones ir atlikti rinkos analizę bei konkurentų tyrimą. Atkreipkite dėmesį ne tik į tai, ką parduoda ar ką siūlo jūsų konkurentai, tačiau taip pat išsiaiškinkite, kaip jie reklamuojasi ir parduoda prekes ar teikia savo paslaugas. Todėl prieš pradėdami kurti savo naująjį startuolį, jūs turite labai gerai žinoti, ką ir kaip daro jūsų konkurentai ir ko iš tikrųjų galėtų reikėti jūsų tiksliniams klientams.

Suraskite tobulą klientūrą

Fortini-Campbell teigimu, pats svarbiausias dalykas, apie kurį turėtų pagalvoti kiekvieno smulkaus verslo savininkas, yra tikslinio kliento, kuris padės pasiekti numatytus tikslus, nustatymas. Būtina suprasti, kad jūsų verslo tikslus pasiekti padeda būtent jūsų potencialūs klientai, kurie galiausiai tampa tikrais (ir galbūt lojaliais) klientais, didinančiais jūsų verslo generuojamas pajamas. Pagalvokite, kokie žmonės yra jums strategiškai vertingiausi? Ar jums reikia kad žmonės, kurie norėtų pirkti jūsų prekes ar pasinaudoti jūsų paslaugomis, tai darytų labai dideliais kiekiais? O gal jums reikia žmonių, kurie norėtų pasinaudoti visa jūsų teikiamų paslaugų linija? Jūsų tikslinis klientas yra fizinis ar juridinis asmuo? Jūsų tikslinio kliento pajamos yra žemesnės, vidutinės ar aukštos? Jis arba ji yra vietinis klientas ar geografija jūsų verslo atveju nėra svarbi? Nustatykite kaip įmanoma daugiau svarbios informacijos tam, kad galėtumėte ne tik pritraukti naujus tikslinius klientus, tačiau taip pat sugebėtumėte ir juos išsaugoti.

Nustatykite skirtingus segmentus

Kuomet jūs būsite nustatę, kas yra jūsų tobulas klientas, pasistenkite nustatyti ir atpažinti daugiau nei vieno kliento portretą. Pavyzdžiui, jau minėtų viešojo maitinimo paslaugų atveju jūs galite siūlyti skirtingas (arba pasirinkti vieną) paslaugas, orientuojantis į gurmė patiekalus, kuriuos mėgsta tikri gurmanai, ruošiant maistą, kuris puikiai tinka šeimoms su vaikais, gaminant paprastus ir greitai pagaminamus patiekalus, kurie tinka dienos pietums ir kt. Kai žinosite, kokius pasirinkimus jūs turite, galėsite kur kas lengviau nuspręsti, koks yra tikrasis jūsų potencialaus kliento portretas.

Naudokite nemokamus rinkos tyrimo įrankius

Internetas visuomet yra kupinas daugybės labai naudingos informacijos. Atlikite internetinę paiešką bet kuria tema ir jūs surasite tinklalapius, tinklaraščius, diskusijų forumus ir daugybę kitų internetinių šaltinių. Ką jau kalbėti apie tai, kad internete galite surasti ir daugybę tikslinės tematikos literatūros, kuri padėtų atsakyti į jums iškylančius klausimus. Be to, jūs turėtumėte pasitelkti įvairius nemokamus rinkos tyrimui skirtus įrankius, kurie galėtų jums padėti nustatyti ir suprasti, kokie rinkos segmentai šiuo metu yra patys paklausiausi.

Aptarnavimas, aptarnavimas ir dar kartą aptarnavimas

Daug daugiau smulkių verslų susiduria su klientų praradimu dėl prasto aptarnavimo nei dėl prastų produktų. Jūsų verslo pati svarbiausia rinkodaros priemonė yra jūsų klientų aptarnavimo kokybė. Kaskart, kuomet teikiate paslaugą savo klientui, jūs save reklamuojate. Kai jūs tai darote teisingai, klientai jums atsidėkos lojalumu ir teigiamais atsiliepimais.

Daugiau apie startuolių kūrimą ir šiam procesui skirtus naudingus patarimus skaitykite antrojoje straipsnių ciklo dalyje – „Startuolių paslaptys – II dalis“.

Top