Graikija po kreditorių padiktuoto "skausmingo ciklo" grįžta į augimo laikotarpį

Taip teigia Graikijos  premjeras Kiriakas Micotakis (Kyriakos Mitsotakis) po laimėtų rinkimų. Partija kol kas surinko 40% visų balsų, antroje vietoje liko "Syriza" vadovavusi šaliai ir krizės laikotarpiu ir taikiusi griežtas tarptautinių kreditorių primestas krizės valdymo priemones.

graikija

„Šalis vėl išdidžiai kelia galvą“, – per televiziją sakė K. Micotakis, preliminariems rezultatams parodžius, kad jo partija „Naujoji demokratija“ maždaug aštuoniais procentiniais punktais įveikė premjero Aleksio Cipro (Alexis Tsipras) kairiųjų partiją „Syriza“.

Pasak K. Micotakio, šalis po finansinės pagalbos periodo įžengs į „darbo vietų, saugumo ir augimo“ laikotarpį.

„Skausmingas ciklas baigėsi“, – sakė jis.

Oficialūs rezultatai, gauti suskaičiavus balsus iš 94 proc. rinkimų apylinkių, rodo, kad „Naujoji demokratija“ surinko beveik 40 proc. balsų – tai geriausias šios konservatyvios partijos rezultatas per daugiau kaip dešimtmetį.

A. Cipro, vadovavusio griežto taupymo periodu po Europos skolų krizės vykdant tarptautinių kreditorių parengtą gelbėjimo planą, partija „Syriza“ gavo 31,5 proc. balsų.

Sulaukęs kadenciją baigiančio Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude'o Junckerio (Žano Klodo Junkerio) ir Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) sveikinimų, K. Micotakis pažadėjo gerbti žmonių viltis.

„Noriu, kad ši tauta klestėtų. Noriu matyti išvykusius vaikus sugrįžtančius“, – vėliau partijos šalininkams sakė jis.

K. Micotakis naujuoju Graikijos premjeru bus prisaikdintas pirmadienį.

Ketverius metus valdęs A. Cipras anksčiau pripažino pralaimėjimą. Darbą baigiantis 44 metų premjeras perspėjo, kad „Syriza“ priešinsis pastangoms karpyti jos reformas, palankias darbuotojams.

Jei rinkimų rezultatai bus patvirtinti, 51 metų K. Micotakis, kuris yra baigęs Harvardo universitetą ir dirbęs tarptautinės vadybos konsultavimo įmonės „McKinsey & Company“ konsultantu, turės 158 deputatus 300 vietų parlamente. A. Cipro partija turės 86 vietas.

Galutiniai skaičiai priklausys nuo mažesniųjų partijų pasirodymo. Kad patektų į parlamentą, joms reikia peržengti 3 proc. balsų slenkstį.

Elitinė šeima „Naujoji demokratija“ paskutinį kartą valdžioje buvo 2014 metais, koalicijoje su socialistais.

K. Micotakis yra vienos svarbiausių Graikijos politikų šeimų narys.

Jis yra buvusio premjero Konstantino Micotakio (Constantino Mitsotakio) sūnus ir buvusios ministrės, pirmosios Atėnų merės moters Doros Bakojanis (Doros Bakoyannis) brolis.

Gegužę išrinktas naujasis Atėnų meras Kostas Bakojanis (Costas Bakoyannis) yra „Naujosios demokratijos“ lyderio sūnėnas.

Ši partija jau laimėjo 2019 metų Europos Parlamento ir Graikijos savivaldos rinkimus prieš „Syriza“.

Po šių dviejų rinkimų A. Cipras, jauniausias Graikijos premjeras per daugiau kaip šimtmetį, buvo priverstas šaukti pirmalaikius rinkimus. Jo kadencija turėjo baigtis rudens pabaigoje.

Šio politiko reitingai buvo vieni žemiausių šalyje dėl plataus nepasitenkinimo dideliais mokesčiais.

Sekmadienio rinkimai Graikijoje buvo treti per tris mėnesius ir pirmieji nuo 1928 metų, surengti vidurvasarį.

„Galimybė atsigauti“ „Baigiasi dešimt metų trukusi Graikijos krizė ir naujajai vyriausybei teks imtis sudėtingos užduoties – suteikti galimybę šaliai atsigauti. Jei nepavyks, ji nuskęs“, – naujienų agentūrai AFP sakė Atėnuose balsavusi 36-erių Afroditė.

„Tikiuosi, kad nuo rytojaus galėsime kvėpuoti su palengvėjimu. Įkvėpti giliai, jeigu K. Micotakis padarys tai, ką žada“, – sakė 48-erių Atinodoras.

A. Cipras rinkimų kampanijos metu kaltino K. Micotakį – 2012–2014 metais dirbusį krizinėje vyriausybėje – prastu valdymu, sužlugdžiusiu verslą ir sunaikinusiu šimtus tūkstančių darbo vietų.

K. Micotakis dabar žada kurti didesnę pridėtinę vertę kuriančias darbo vietas per ekonomikos augimą, užsienio investicijas, mokesčių ir kliūčių mažinimą verslui.

A. Cipras, kuris pirmą kartą nuo 2012-ųjų sumažino nedarbą ir padidino minimalų atlyginimą, buvo kritikuojamas už tai, kad kampanijos metu pasisakydavo prieš taupymą, o paskui galiausiai sutiko su trečiu Europos Sąjungos finansinės pagalbos paketu ir jo nulemtais ekonominiais apkarpymais.

Kai kuriose Graikijos dalyse taip pat tvyrojo pasipiktinimas dėl susitarimo su Šiaurės Makedonija, užbaigusio 27 metų trukusį ginčą su šia šalimi dėl jos pavadinimo.

Naujos partijos Naujosios mažesnės partijos, siekiančios patekti į parlamentą, yra nacionalistų „Graikiškas sprendimas“, kurią įkūrė televizijos laidų vedėjas Kirijakas Velopulas (Kyriakos Velopoulas), ir taupymui nepritarianti „MeRA25“, įsteigta buvusio finansų ministro Janio Varufakio (Yanis Varoufakis).

Kaip rodė balsavusiųjų apklausos, J. Varufakio partija galėtų turėti devynias vietas parlamente, o „Graikiškas sprendimas“ galėtų gauti 10 vietų.

Tuo tarpu kraštutinių dešiniųjų antiimigracinė partija „Auksinė aušra“, kuri supurtė Graikijos politiką iš paribyje buvusios smurtinės neonacių grupės per šalies ekonomikos krizę virtusi trečia didžiausia partija, per sekmadienio rinkimus tikriausiai pirmą kartą nuo 2012-ųjų iškrito iš parlamento.

Negalutiniai rezultatai rodo, kad „Auksinė aušra“ gavo 2,95 proc. balsų ir neperžengė 3 proc. slenksčio.

„Auksinės aušros“ reitingai smarkiai nukrito tęsiantis teismo procesui dėl vieno antifašistinių pažiūrų reperio nužudymo 2013 metais, esą įvykdyto su partijos aukšto rango narių žinia.

K. Micotakis pažadėjo iškart griebtis darbo. Euro zonos finansų ministrus vienijančios Eurogrupės susitikime pirmadienį bus aptarinėjama Graikijos ekonomikos būklė.

Top