Finansiniai patarimai, kurie pakeis jūsų požiūrį į pinigus

Kuomet žmogus mokosi mokykloje, jo yra klausiama, kuo būsi ir ką studijuosi pabaigus vidurinę mokyklą? Kai jaunas žmogus įstoja į universitetą ir įgyja specialybę, jo klausiama, kur dirbsi ir kokie yra tavo tolimesni planai? Tačiau visame šiame nelengvame ir iššūkių kupiname laikotarpyje niekuomet neužduodamas vienas labai svarbus klausimas – ar jūs mokate valdyti savo pinigus ir žinote, kaip juos būtų galima išsaugoti bei „užauginti“?

finansiniai patarimai

Deja, bet atsakymų į šiuos klausimus žinojimas galėtų nulemti sėkmingesnę žmonių ateitį, padedant jiems išvengti didelių finansinių problemų ir gyvenimo nuopuolių. Todėl neatsižvelgiant į tai, kokia bebūtų jūsų asmeninių finansų valdymo patirtis ir kokios bebūtų jūsų turimos žinios, verta dar kartelį atkreipti dėmesį į kelis naudingus patarimus.

Finansų valdymo pagrindai: sekite, fiksuokite, numatykite

Ne kiekvienas žmogus savo asmeninių finansų ir turimų įsipareigojimų atžvilgiu elgiasi atsakingai, todėl neretai yra pamirštama laiku padengti tam tikras įmokas, leidžiama sau priimti skubotus finansinius sprendimus ir atlikti kitus neapgalvotus veiksmus.

Jei jūs sudarysite savo asmeninių finansų kalendorių, kuriame numatysite visus svarbiausius mokėjimus ar įvairius būtinus darbus, kurie bus tiesiogiai susiję su papildomomis išlaidomis, galėsite daug lengviau suplanuoti savo mėnesinį biudžetą, teigia kreditus.eu paskolų ir asmeniniu finansų ekspertai.

Kartu turėtumėte nuspręsti, kuriuos savo turimus finansinius įsipareigojimus jūs privalote padengti pirmiausia, ar jums vertėtų atsidaryti taupomąją sąskaitą, kokią dalį savo biudžeto turėtumėte atidėti taupymui ir kt.

Žinoma, negalite pamiršti ir savo gaunamų pajamų bei turimų finansinių įsipareigojimų santykio. Jūs turite sekti šią finansinę informaciją tam, kad visuomet galėtumėte žinoti, kokioje padėtyje esate ir kokio dydžio yra jūsų turimi finansiniai įsipareigojimai.

Kaip profesionalai valdo savo biudžetą

 1. Nustatykite savo biudžetą. Tai yra pirminis žingsnis, kurį privalu atlikti kiekvienam iš mūsų. Nustatydami savo mėnesinį biudžetą mes sudarome ir savo mėnesio planą, kuriuo vadovaudamiesi galime efektyviau paskirstyti ir valdyti savo pinigus.
 2. Kurį laiką naudokitės tik grynaisiais. Jei jūs labai dažnai susiduriate su pernelyg didelėmis išlaidomis ir pripažįstate, kad jus būtų galima vadinti išlaidūnais, tikriausiai daugiausiai mokėjimų atliekate internetu arba banko kortelėmis? Iki šiol buvo atliktas ne vienas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad žmonės, kurie dažniau atsiskaito grynaisiais pinigais, sąlyginai išleidžia mažiau nei tie, kurie visuomet atsiskaito kortele ar internetu. Todėl paeksperimentuokite, kurį laiką naudojant tik grynuosius – rezultatai jus maloniai nustebins.
 3. Kasdien skirkite „minutę pinigams“. Tai yra „LearnVest“ įkūrėjos ir vadovės Alexa von Tobel patarimas. Ji siūlo kiekvieną dieną vieną minutę skirti savo atliekamiems mokėjimams. Šios 60 sekundžių padeda akimirksniu nustatyti pagrindines problemas ir sekti savo progresą siekiant užsibrėžtų tikslų – ir, žinoma, nustatant savo išlaidavo ribas likusiam dienos laikui.
 4. Bent 20 proc. pajamų skirkite „ateičiai“. Iš pirmo žvilgsnio jums gali pasirodyti, kad 20 proc. biudžeto yra pernelyg didelė pinigų suma, tačiau jei jūs bėgant laikui su tuo susigyvensite, toks sprendimas jums reikšmingai pagelbės užtikrinant stabilesnę ir saugesnę ateitį.
 5. Apytiksliai 30 proc. biudžeto skirkite pramogoms. Laisvalaikio išlaidoms galima priskirti restoranus, kino filmus, teatrą, aktyvias pramogas ir kitus žmonių laisvalaikiui būdingus pasirinkimus. Jei jūs nustatysite 30 proc. savo biudžeto ribą, ne tik apsaugosite savo biudžetą, tačiau taip pat galėsite ir gerokai daugiau sutaupyti.

Kaip save finansiškai motyvuoti

Kartais ne ir žinodami, kaip turėtume teisingai ir efektyviai valdyti savo asmeninius finansus, nesiimame jokių veiksmų ir priemonių, kad tai paverstume realybe. Būtent tokiais atvejais žmonės susiduria su motyvacijos trūkumu. Trumpiau tariant – jie nebūna finansiškai motyvuoti.

 1. kredito kortelėsTurite būti numatę konkrečią viziją. Jums reikia pakankamos motyvacijos, kad pardėtumėte įsisavinti geresnius pinigų valdymo įgūdžius. Ir jei jūs numatysite savo konkrečią viziją, kurią galiausiai norėtumėte paversti realybe, tokiu būdu visuomet galėtumėte sau priminti apie savo pagrindinius finansinius tikslus, neleidžiant nukrypti nuo numatyto kelio.
 2. Būtina nustatyti finansinius tikslus. Kai kalbama apie finansinių tikslų nustatymą, turima galvoje skaičius ir datas – ne tik žodžius. Tai reiškia, kad jūs turite žinoti, ką norite ir galite pasiekti su savo pinigais. Pavyzdžiui, kokią dalį turimos paskolos jūs norite grąžinti iki konkrečios numatytos datos? Kiek pinigų norite būti sutaupę po pusmečio, metų ar dvejų? Visa tai padeda lengviau siekti savo finansinių tikslų.
 3. Išsiugdykite tinkamus „pinigų leidimo“ įpročius. Pinigus leisti yra gerokai lengviau nei juos išsaugoti. Neabejotinai tuo turėjote progą įsitikinti kiekvienas iš jūsų. Todėl būtina pasistengti išsiugdyti teisingus įpročius, kurie padėtų išsaugoti daugiau lėšų. Pavyzdžiui, jei norite įsigyti tam tikrą naują pirkinį, visų pirma paklauskite savęs, ar jis iš tikrųjų yra geresnis ir vertingesnis nei tas, kurį įsigijote praėjusį mėnesį? Nors šis pavyzdys yra labai abstraktus ir tik vienas iš daugelio galimų, jis parodo, kad turėtumėte „dvejoti“ ir „abejoti“ savo numatytų pirkinių būtinumu. Tai leistų jums lengviau išvengti pernelyg didelių išlaidų.
 4. Užsibrėžkite ne tik didelius, tačiau ir mažus finansinius tikslus. Turėti užsibrėžtus didelius finansinius tikslus (pvz., įsigyti nuosavą būtą, grąžinti keliasdešimties tūkstančių eurų paskolą ar kt.) yra būtina ir labai naudinga, tačiau jie neturėtų būti vieninteliai. Siekdami didžiųjų finansinių tikslų jūs taip pat turėtumėte būti užsibrėžę ir mažesnius, kurie nereikalauja pernelyg daug laiko (pvz., sutaupyti tam tikrą pinigų sumą per vieną ar dvi savaites, sutaupyti pinigų po pusmečio įvyksiančiai kelionei ir kt.).
 5. Išmokite vertinti tai, ką turite. Daugybė žmonių nemoka arba pamiršta, kaip tai daryti. Tačiau tai yra labai didelė problema ir reikšminga priežastis, kodėl žmonės nuolatos patiria dideles išlaidas. Jei jūs visuomet būsite nepatenkinti tuo, ką turite, ir nemokėsite viso to vertinti, jūs visuomet skatinsite įsigyti vis daugiau ir daugiau. Todėl turite išmokti vertinti savo gyvenimą ir jame esančius dalykus. Džiaukitės kiekviena diena ir nemanykite, kad nauji materialūs dalykai taps jūsų asmeninių problemų sprendimu ir nusiraminimo būdu.
 6. Neleiskite sau galvoti neigiamai. Jei jūs nuolatos sau kartosite, kad niekaip ir niekada nepajėgsite grąžinti turimos paskolos – jūs užprogramuosite save nesėkmei. Jei jūs visuomet sau teigsite, kad kiti gyvena geriau už jus ir jums visuomet bus lemta kęsti nepriteklių – niekada negalėsite tapti turtingi ir būti patenkinti savo gyvenimu. Taigi, nebūkite pesimistai ir stenkitės save visuomet motyvuoti.
 7. Atraskite bendrus interesus turintį žmogų. Nepaisant to ar yra kalbama apie sveiką gyvenseną, žalingų įpročių atsisakymą, sportą, ar asmeninių finansų valdymą ir taupymą – visuomet naudinga surasti bendrus interesus turinčius žmones. Tai padeda būti labiau motyvuotiems ir vieni kitus paskatinti neišklysti iš pagrindinio kelio.

Kaip padidinti savo pajamas

 1. Kai deratės dėl savo algos naujame darbe, pirmiausia pasiteiraukite potencialaus darbdavio, ką jis galėtų pasiūlyti. Jei darbo pokalbyje jūs iš anksto „išduosite“ savo pageidaujamą algą, tuomet iš karto prarasite galimybę sužinoti, kiek jums galėjo pasiūlyti darbdavys (juk visuomet yra tikimybė, kad darbdavys turi galvoje gerokai didesnį atlyginimą). Jei jūs pirmieji išgausite tokią informaciją iš savo potencialaus darbdavio, tuomet galėsite daug lengviau jums pateiktą pasiūlymą padidinti.
 2. Jūs galite derėtis ne tik dėl savo algos. Turite suprasti, kad galite derėtis ne tik dėl atlyginimo savo būsimoje ar jau esamoje darbovietėje. Jūs galite derėtis ir dėl darbo valandų, pareigų pavadinimo, pačių pareigų, darbo pradėjimo ir darbo pabaigimo valandos, atostogų laiko, projektų, su kuriais norėsite dirbti ir už kuriuos būsite atsakingi bei dar daugybės kitų dalykų. Jūs kursite akivaizdžią pridėtinę vertę savo darbe, todėl turite pilną teisę derėtis dėl tokių jūsų darbui ir jūsų bendrai savijautai, kurią jausite savo darbovietėje, svarbių veiksnių.
 3. Su darbdaviu reguliariai kalbėkite apie savo algą. Neretai darbuotojai drovisi keliauti pas savo darbdavį prašydami didesnės algos ar geresnių darbo sąlygų. Tačiau tai daryti ne tik reikia, tačiau ir būtina. Jūs kasdien prisidedate prie įmonės, kurioje dirbate, ateities ir spartesnės jos plėtros. Jūs esate svarbi įmonės dalis, todėl turite teisę prašyti didesnio atlyginimo. Žinoma, tai daryti lengviausia tuomet, kai turite akivaizdžių faktinių įrodymų, kad jūsų pagalba įmonė pasiekė geresnius rezultatus.
 4. Hobį paverskite papildomų pajamų šaltiniu. Jūs visuomet turite galimybę gauti papildomų pajamų. Tai ypač nesudėtinga padaryti, jei turite tam tikrą hobį. Turbūt esate girdėję aplinkinius teigiant, kad jei jūs savo hobį paversite darbu, jums niekuomet nebereikės dirbti. Šiuose žodžiuose yra labai daug tiesios, kadangi užsiimdami mūsų širdžiai miela veikla mes atsipalaiduojame, pailsime ir atsigauname. Todėl jei mes iš savo pomėgio galime gauti papildomų lėšų, užsiimdami tuo nė nejusime, kad dirbame. Be to, laikui bėgant tai gali tapti ir pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu.

Kaip išsaugoti gerą kredito istoriją

 1. Pradėkite nuo mažesnių finansinių įsipareigojimų. Finansiniai įsipareigojimai (paskolos, kreditai, lizingas ir kita) yra tai, kas paveikia mūsų asmeninius finansus ir mūsų mėnesinį biudžetą. Todėl jei jūs niekada nebuvote kreipęsi dėl paskolos, akimirksniu prisiimti didžiuliai ir ilgalaikiai finansiniai įsipareigojimai gali jus išmušti iš vėžių. Kad taip nenutiktų, kai kurie finansų specialistai rekomenduoja visų pirma pagalvoti apie mažesnes paskolas. Tai suteiktų jums daugiau patirties ir leistų suprasti, kaip paskola paveikia jūsų finansus. Be to, tokiu atveju jūs įgytumėte daug naudingos patirties laiku padengiant savo finansinius įsipareigojimus.
 2. Netapkite laiduotoju. Kartais kreditoriaipaskolos prašančio asmens reikalauja laiduotojo. Tai yra žmogus, kuris laiduoja už paskolą imantį fizinį asmenį. Tačiau nepaisant to, koks jums bebūtų artimas žmogus, jei tapsite laiduotoju, jūs taip pat prisiimsite labai didelius įsipareigojimus ir nemenką atsakomybę – juk niekuomet negalite žinoti, kaip pasisuks paskolą gavusio žmogaus gyvenimas.
 3. Rinkdamiesi būsto paskolą, orientuokitės į įsipareigojimą, kuris yra žemesnis nei 28 proc. jūsų mėnesinių pajamų. Tai yra labai naudinga ir praktiška taisyklė, kuria nereikėtų pamiršti vadovautis norint gauti būsto paskolą. Būsto paskola visuomet yra didžiulis ir ilgalaikis finansinis įsipareigojimas. Todėl niekuomet negalite nežinoti, kokia finansinės situacija bus po penkerių ar dešimties metų. Dėl šios priežasties optimaliausia kreiptis dėl paskolos, kurios mėnesinė grąžinimo įmoka būtų žemesnė nei 28 proc. jūsų gaunamų mėnesinių pajamų.

Kaip „protingai“ apsipirkti

 1. Atsižvelkite ne tik į kainą, bet ir į kokybę. Nemažai žmonių yra įsitikinę, kad norint daugiau sutaupyti, visuomet būtina orientuotis į pačią žemiausią kainą. Tačiau ši taisyklė galioja ne visuomet. Kartais 150 EUR kainuojantys batai yra gerokai „pigesnis“ pasirinkimas nei 50 EUR kainuojanti avalynė. Skamba neįprastai? Tačiau tai yra tiesa. Jei didesnė kaina atspindi aukštesnę kokybę, įsigytą prekę jūs naudosite gerokai ilgiau nei tą, kuri bus pigesnė.
 2. Investuokite į patirtį, o ne į materialius dalykus. Netapkite materialistais. Jei jūs orientuositės tik į materialius dalykus ir nuolatos stengsitės įsigyti kuo daugiau naujų daiktų, niekuomet nesijausite pilnaverčiais ir visuomet manysite, kad jums ko nors trūksta. Tačiau jei vietoje materialių pirkinių jūs pradėsite investuoti į savo patirtį, suprasite, kad tai yra tiesiog neįkainojama ir verta kiekvieno išleisto cento.
 3. Apsipirkite vieni. Jei apsiperkame kartu su savo antrąja puse, draugais, giminaičiais ar kitais žmonėmis, įprastai būname pakankamai išsiblaškę ir dažnai įsigyjame daugiau nei buvome planavę. Tačiau jei apsiperkame vieni, būname labiau susitelkę ir susikoncentravę, neleidžiantys sau pirkti to, ko nesame numatę.

Nors finansinių patarimų buvo pateikta labai daug ir įvairių, jie tikrai nėra vieninteliai. Finansų sritis yra pernelyg plati ir sudėtinga, kad apie ją pakaktų vos vieno straipsnio. Todėl kiekvienas iš mūsų turime stengtis domėtis tuo, kas turi tiesioginės įtakos mūsų finansinei padėčiai ir finansinei gerovei.

Rašykite komentarą...
Jūs esate svečias
Komentuoti kaip svečiui
Komentaras kraunamas... Komentaras bus atnaujintas už 00:00.

Būkite pirmas pakomentavęs.

Top