Europos centrinis bankas dėl neigiamų paskolų palūkanų normų žada įvertinti padėtį

Šiuo metu vis dažinau pastebimas neigamas palūkanų normų poveikis bankams kurie yra eurozonoje. Šiuo metu bankai turi galimybę laikyti savo pinigus ECB, vietoje naudojimo investicijoms, kreditų suteikimui ar pan. Tačiau šis laikymas jiems yra nuostolingas, nes palūkanų norma yra -0.4%. Tad bankai verčiami imtis veiksmų savo pajamoms ir pelnui didinti neturėdami galimybės nenuostolingai saugoti savo dalies pinigų.

ecb

„Pirma mums reikia geriau suprasti, ar neigiamos indėlių palūkanos daro neigiamą grynąjį poveikį bankams ir jeigu taip, koks yra to poveikio mastas“, – pareiškė ji interviu naujienų agentūrai AFP. Kai bankai savo lėšas laiko indėlių sąskaitose euro zonos centriniame banke užuot jas skolinę ar investavę, jiems taikoma neigiama minus 0,4 proc. palūkanų norma.

Taigi visas sektorius už šią privilegiją ECB sumoka maždaug 7,5 mlrd. eurų per metus. Tačiau šią bankams tenkančią naštą mažina pigios ECB paskolos, kurios teikiamos rengiant vadinamąsias tikslines ilgesnės trukmės refinansavimo operacijas (TITRO) ir kuriomis bankai skatinami daugiau skolinti realiajai ekonomikai. ECB vadovas Mario Draghi (Marijus Dragis) praėjusią savaitę pareiškė esąs pasirengęs padėti bankams, jeigu bus nustatyta, kad neigiamos palūkanų normos kenkia jų pelningumui.

Rinkose manoma, kad jis galbūt turėjo omenyje galimybę nustatyti vadinamąją daugiapakopę sistemą, kurioje didžiausia neigiama palūkanų norma būtų taikoma tik tam tikrai bankų indėlių centriniame banke daliai. Tokias priemones jau taiko Danija ir Švedija. Tačiau euro zonos centrinių bankų vadovai neturi vieningos nuomonės dėl tokio žingsnio.

Pasak S. Lautenschlaeger, dar neaišku, ar „pinigų politikos požiūriu būtų pagrįsta imtis tokios priemonės ir kokios galėtų būti jos pasekmės“ ECB tikslui užtikrinti, kad infliacija laikytųsi kiek žemiau 2 procentų. „Dar nesu tikra“, jog tai būtina, pridūrė ji.

Panašios nuomonės laikosi ir Nyderlandų centrinio banko vadovas Klaasas Knotas (Klasas Knotas), tačiau Prancūzijos centriniam bankui vadovaujantis Francois Villeroy de Galhau (Fransua Vilerua de Galo) yra linkęs sušvelninti neigiamų palūkanų poveikį bankams.

Top