Požiūris į "Fintech" Lietuvoje - pripažintas pasaulyje

TVF ir Pasaulio banko suformuluotus Fintech reguliavimo principus Lietuva taiko viena pirmųjų. Tai šių institucijų ekspertams pristatė Lietuvos Banko valdybos pirmininkas Marius Jurgilas.

21632 a9205fad6c2d5ff0725be821737ff5bc

Šiandien Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas Vašingtone (JAV) Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Pasaulio banko ekspertams pristato Lietuvos  FinTech reguliacinę aplinką, atitinkančią formuojamą gerąją tarptautinę praktiką.

„Lietuva yra viena pirmųjų šalių, kuri praktikoje jau taiko TVF ir Pasaulio banko suformuluotus principus dėl FinTech reguliavimo ir potencialo panaudojimo. Vienas svarbiausių mūsų tikslų ­– būti pakankamai drąsiems ir novatoriškiems, kad padėtume kurti finansinėms inovacijoms palankią aplinką, tačiau kartu – pakankamai reikliems ir griežtiems, kad užtikrintume  tinkamą rizikų valdymą“, – sako M. Jurgilas.

Atsižvelgdami į sparčią finansinių technologijų plėtrą ir poveikį ekonomikai bei finansams visame pasaulyje, praėjusių metų spalio mėn. TVF ir Pasaulio banko ekspertai parengė FinTech gaires. Jose, remdamiesi skirtingų šalių patirtimi, jie suformavo 12 principų (tarp jų ­­­– rekomendacijas, kaip skatinti FinTech augimą, ir užkardyti grėsmes), kuriais siūloma grįsti požiūrį į FinTech ir šios srities reglamentavimą. Mūsų šalies pasirinktas kelias atitinka šiuos principus.

Lietuvos bankas yra sukuręs Newcomer programą, pagal kurią konsultuoja potencialius finansų rinkos dalyvius dėl veiklos galimybių šalyje. Inovatyvius finansinius produktus kuriančios FinTech įmonės gali juos išbandyti Lietuvos banko bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje (angl. regulatory sandbox), o jau netrukus specialioje technologinėje platformoje – ir blokų grandinės (angl. blockchain) technologija pagrįstas paslaugas. Lietuvos bankas yra įdiegęs ir išmaniąją e. licencijavimo priemonę, kuri potencialiems finansų rinkos dalyviams leidžia nuotoliniu būdu greičiau, paprasčiau ir pigiau pateikti paraišką gauti licenciją. Be to, reguliuotojas prieigą prie savo mokėjimo sistemos CENTROlink suteikia ir nebankinio sektoriaus rinkos dalyviams (mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigoms), skatina atvirosios bankininkystės (angl. Open Banking), sparčiai augančios FinTech srities, plėtrą.

Šiuo metu Lietuvos bankas yra išdavęs daugiau kaip 110 licencijų FinTech srities finansų įstaigoms (sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimo platformų operatoriams, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigoms, specializuotiems bankams). Dauguma jų – įmonės iš Europos Sąjungos šalių, JAV, Izraelio, Singapūro, Kinijos. Pagal licencijuotų elektroninių pinigų įstaigų skaičių kontinentinėje Europoje mūsų šalis pernai užkopė į pirmąją vietą. Preliminariais vertinimais, 2019 m. besikreipiančiųjų į Lietuvos banką dėl licencijų gali būti apie 100.

Vertindamas įmones Lietuvos bankas ypatingą dėmesį skiria, kaip potencialus rinkos dalyvis užtikrins pinigų plovimo prevencijos, paslaugų kokybės ir saugumo reikalavimus.

Stiprindamas tarptautinius ryšius, Lietuvos bankas prisijungė prie pasaulinės bandomosios finansinių inovacijų aplinkos (angl. global sandbox) iniciatyvos, pasirašė bendradarbiavimo FinTech srityje susitarimus su Singapūro, Ukrainos centriniais bankais ir Astanos (Kazachstanas) finansinių paslaugų priežiūros institucija. 2019 m. Lietuvos bankas kartu su kitomis 8 šalies institucijomis, pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo numatant  ir valdant galimas FinTech rizikas.

Top