Lietuvos bankų asociacijos prezidento komentaras dėl „European Merchant“

Į Lietuvą žengiant dar vienam specializuotam bankui – Jungtinės Karalystės „Akce“ grupės bendrovei „European Merchant“, Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas Mantas Zalatorius sako, jog tokios licencijos suteikimas jau trečiai įmonei Lietuvoje rodo, kad šalis tampa patraukli tokiems finansų startuoliams.

Lietuvos bankas logo

Tačiau jis pabrėžia, kad naujam bankui įsitvirtinti reikės laiko. „Specializuoto banko licencija yra toks šiek tiek lietuviškas išradimas, norint ją gauti taikomas gerokai mažesnis įstatinio kapitalo reikalavimas, pats licencijos išdavimo procesas gal yra greitesnis, nors turint ją negalima teikti investicinių paslaugų.

Akivaizdu, kad Lietuva kaip jurisdikcija tampa žinoma pasaulyje tokiems startuolių bankams, ir tai iš esmės yra gerai“, – BNS sakė M. Zalatorius. Tačiau, pasak jo, nepriklausomai nuo to, ar bankas yra specializuotas, ar ne, visiems taikomi griežti priežiūros ir atitikties reikalavimai. „Dėl pinigų plovimų skandalų ir dėl griežtėjančio tarptautinio ir vietinio reguliavimo, atitikties kaštai bankams didėja (...).

Todėl nors specializuoto banko įėjimo kaštai yra mažesni, vėlesni atitikties kaštai bus tokie patys. Kaip seksis naujam bankui, kuris dar nėra pratęs prie tokių išlaidų bei kompleksiškų ir komplikuotų procesų, parodys tik ateitis“, – teigė M. Zalatorius.

Jis pabrėžė, kad bankininkystės verslui labai svarbus rinkos dalyvių ir indėlininkų pasitikėjimas. „Nors tos specializuotos licencijos dabar dera, tai dar nereiškia, kad mes iš karto turėsime stiprių naujų bankų. Kad bankas įsitvirtintų ir turėtų vardą, pelnytų klientų ir kitų rinkos dalyvių pasitikėjimą, reikės laiko. Vien technologija pasitikėjimo nekelia“, – tvirtino LBA prezidentas. Pirmadienį pranešta, kad Lietuvos banko teikimu licenciją įmonei suteikė Europos Centrinis Bankas.

„European Merchant“ ketina teikti klasikinės bankininkystės paslaugas – priimti iš gyventojų indėlius, skolinti, teikti mokėjimo paslaugas, pranešė LB. Specializuoto banko licencija suteikia teisę teikti paslaugas visose Europos ekonominės erdvės valstybėse neįsteigus filialo, tačiau numatoma, kad pirminė tikslinė „European Merchant“ rinka bus Lietuva. Anot Lietuvos banko, „European Merchant“ yra „Akce“ grupės bendrovė, įsteigta siekiant išplėsti jos paslaugas.

Šiuo metu „Akce“ grupė, kuriai priklauso ir Jungtinėje Karalystėje licencijuota elektroninių pinigų įstaiga „Ozan Limited“, klientams teikia mokėjimo ir kitas su šia veikla susijusias paslaugas. Registrų centro duomenimis, „European Merchant“ įsteigta 2017-ųjų birželio pabaigoje, pernai lapkritį jos kapitalas padidintas nuo 2,5 tūkst. iki 1 mln. eurų, jai vadovauja viena „Akce“ vadovų komandos narių Olivia Alexandra Taylor (Olivija Aleksandra Teilor), vienintelė bendrovės akcininkė yra Maltos „Akce Holding Malta“.

„Akce“ interneto tinklapyje nurodoma, kad grupę 2015 metais įsteigė Norvegijoje gimęs Ozanas Özerkas (Ozanas Ezerkas), jai vadovauja bulgarė Iana Dmitrova (Jana Dimitrova). „European Merchant“ yra jau trečia bendrovė, kuriai suteikta specializuoto banko licencija – spalį ji buvo išduota didžiausiai šalies kredito unijai „Mano unija“, o praėjusią savaitę – visame pasaulyje mokėjimo bei kitas paslaugas teikiančiam Jungtinės Karalystės finansų startuoliui „Revolut“. Šiuo metu LB kartu su ECB vertina dar tris prašymus.

Galimybė steigti specializuotą banką Lietuvoje atsirado 2017-ųjų pradžioje, įsigaliojus bankų įstatymo pataisoms. Šio tipo bankai turi atitikti visus bankams keliamus reikalavimus, tačiau jiems numatytas žemesnis – 1 mln. eurų – įstatinio kapitalo reikalavimas, apribojama teisė teikti investicines paslaugas.

Top