Pirmasis banko „Citadele“ pusmetis - suteikta 621 mln. eurų naujų paskolų
Pirmąjį 2024-ųjų metų pusmetį privatiems ir verslo klientams Baltijos šalyse bankas „Citadele“ suteikė 621 mln. eurų paskolų, o bendras banko paskolų portfelis perkopė 3 mlrd. eurų.
Tai yra 187 mln. eurų daugiau nei 2023 m. gruodžio 31 d.
„Nors finansų rinkose pastaruoju metu netrūko iššūkių, „Citadele“ bankas ir toliau demonstruoja stiprius finansinius rodiklius. Pirmojo 2024 m. pusmečio finansiniai rezultatai atspindi esminį banko įsipareigojimą gyventojams ir įmonėms Baltijos šalyse – būti geriausiu finansų partneriu tiek svarbiais gyvenimo momentais, tiek naudojantis kasdienės bankininkystės paslaugomis. Suteikėme žymiai daugiau finansavimo ir privatiems asmenims, ir įmonėms, o mūsų klientų finansinė būklė išliko stabili. Taip pat ir toliau skatiname perėjimą prie žaliosios ekonomikos, siūlydami klientams naudotis Žaliąja taupomąja sąskaita bei didindami suteikiamų paskolų tvaresniems projektams apimtis“, – teigia Rūta Ežerskienė, „Citadele“ banko valdybos pirmininkė ir generalinė direktorė.
Išaugusios finansavimo apimtys
Pirmąjį 2024 m. pusmetį „Citadele“ bankas įvykdė savo ambicingo augimo tikslus. Bendras banko paskolų portfelis 2024 m. birželio 30 d. sudarė 3,049 mlrd. eurų – 7 proc. (187 mln. eurų) daugiau nei 2023 m. gruodžio 31 d.
2024 m. pirmąjį pusmetį naujas finansavimas suteiktas privatiems klientams, smulkiojo, vidutinio ir stambiojo verslo įmonėms pasiekė 621,4 mln. eurų – 45 proc. daugiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2023 m. Dėl gerėjančių makroekonominių veiksnių ir mažėjančių palūkanų normų antrąjį 2024 m. ketvirtį naujas finansavimas sudarė 365,6 mln. eurų, t.y., 43 proc. daugiau nei pirmąjį šių metų ketvirtį.
2024 m. birželio 30 d. „Citadele“ banko indėlių bazė sudarė 3,694 mlrd. eurų ir palyginti su 2023 m. pabaiga, sumažėjo 4 proc. Tai daugiausia lėmė indėlių kainodaros pokyčiai. Šis sprendimas padėjo stabilizuoti indėlių sąnaudas, išlaikant tinkamą padengimo likvidžiuoju turtu rodiklio (LCR) lygį.
Ekonominis ir geopolitinis neapibrėžtumas sulėtino strateginių plėtros galimybių vertinimo tempą. Nepaisant to, bankas ir toliau svarsto įvairias plėtros galimybes, įskaitant IPO.
Augantis klientų skaičius
„Citadele“ bankas ir toliau didina savo klientų bazę. Aktyvių klientų skaičius pasiekė 386 tūkst. ir per metus išaugo 2 proc. 88,9 proc. klientų naudojasi skaitmeniniais kanalais, daugiausiai mobiliąja programėle. Interneto bankas yra antras labiausiai naudojamas skaitmeninis kanalas. Aktyvių mobiliosios programėlės naudotojų skaičius 2024 m. birželio 30 d. pasiekė 258 tūkst. ir per metus išaugo 8 proc.
Rekordinis mobiliosios programėlės įvertinimas
„Citadele“ bankas ir toliau gerina savo klientų patirtį, praturtindamas mobiliąją programėlę naujomis funkcijomis. Paskutiniai atnaujinimai turėjo įtakos visų laikų aukščiausiam programėlės įvertinimui „Apple Store“ ir „Google Play“ platformose – 4,8.
Bankas mobiliojoje programėlėje dar labiau išplėtė draudimo paslaugų pasiūlą, pradėjęs teikti sąskaitų draudimą. „Citadele“ banko klientai mobiliojoje programėlėje gali įsigyti net šešias skirtingas draudimo paslaugas vos keliais paspaudimais.
2024 m. birželio 30 d. duomenimis, „Citadele“ banko elektroninės prekybos sprendimu „Klix“ naudojosi 1 542 prekybininkų, registruotų vartotojų skaičius viršijo 348 tūkst., o aktyvių vartotojų skaičius siekė 66 tūkst. Per pirmąjį 2024 m. pusmetį buvo atlikta 8,5 mln. operacijų, kurių bendra vertė – 304 mln. eurų. „Klix Mokėjimas dalimis“ paslauga suteikta finansavimo už 18,4 mln. eurų, palyginti su 11 mln. eurų per visus 2023 m. 2024 m. antrąjį ketvirtį „Klix“ pradėjo bendradarbiauti su tokiomis lyderiaujančiomis bendrovėmis, kaip „Latvijas Gaze“ ir „Rigas Satiksme“.
Tvarumas
Laikydamiesi įsipareigojimo padėti klientams mažinti savo anglies dioksido pėdsaką ir suprasdami augančią tvarumo principais paremtų iniciatyvų svarbą, ir toliau teikiame paslaugas, padedančias pereiti prie žaliosios ekonomikos. 2024 m. birželio 30 d. Žaliojoje taupomojoje sąskaitoje esančios lėšos, skiriamos finansuoti projektams, kuriais siekiama sumažinti anglies dvideginio emisijas, sudarė 62 mln. eurų.
2024 metų pirmąjį pusmetį naujos paskolos verslo ir privataus sektoriaus perėjimui prie žaliosios ekonomikos siekė 41 mln. eurų. Žaliosios būsto paskolos, skirtos aukščiausius energijos vartojimo efektyvumo standartus atitinkančiam būstui finansuoti, paklausa 2024 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2024 m. pirmu ketvirčiu, išaugo dvigubai ir pasiekė 9 mln. eurų. 2024 m. pirmąjį pusmetį buvo išduota 13 mln. eurų Žaliųjų būsto paskolų. Taip pat pastebėjome išaugusią žaliųjų paskolų verslui ir elektromobiliams paklausą, kuri, palyginti su 2024 m. pirmuoju ketvirčiu, išaugo atitinkamai 27 proc. ir 36 proc.
Dividendų mokėjimas
Antrąjį 2024 m. ketvirtį už 2023 metus „Citadele“ bankas paskirstė dividendų už 50,6 mln. eurų, tai yra, 0,32 euro už vieną akciją. Šis dividendų išmokėjimas atitinka banko 50 proc. dividendų politiką bei patvirtina tvarų banko augimą, tvirtą kapitalo struktūrą ir stabilų balansą.
Apie „Citadele“ grupę
„Citadele“ misija – modernizuoti finansų rinką ir suteikti daugiau galimybių privatiems asmenims ir verslui Baltijos šalyse. Be tradicinių bankinių paslaugų, „Citadele“ savo klientams siūlo pažangiausius technologinius sprendimus, įskaitant modernią mobiliąją programėlę, galimybę atsidaryti banko sąskaita su asmenuke, mokėjimo žiedus ir galimybę atsiskaityti mobiliuoju telefono numeriu. Įmonės aktyviai atsidaro sąskaitas nuotoliniu būdu ir naudojasi „Citadele Phone POS“ kortelių skaitytuvo mobiliąja programėle, „Klix“ universaliu elektroninės prekybos sprendimu, taip pat kreipiasi dėl finansavimo verslo plėtrai.
„Citadele“ bankas yra pagrindinė grupės įmonė Latvijoje, o jos pavaldžiosios įmonės ir filialai veikia Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje.
Finansiniai 2024 m. pirmojo pusmečio rodikliai:
Veiklos pajamos – 116,1 mln. eurų.
Grynasis pelnas – 50,9 mln. eurų.
„Citadele“ banko bendras paskolų portfelis – 3,049 mlrd. eurų.
Klientų indėliai – 3,694 mlrd. eurų.