Paskolos: įdomūs faktai

Esame įpratę, kad įdomių faktų galime išgirsti apie žmogaus organizmą, pasaulį, gyvūnus, keliones, drabužius ar net kasdien valgomą maistą. Tačiau, ar kada susimąstėte, kad paskolos taip pat yra viena iš tų temų, apie kurią taip pat galima pateikti įdomybių? Su keliomis iš jų ir siūlome susipažinti šį kartą.

eurai

Ne paslaptis, kad šiandien skolinimosi idėja yra suprantama kaip verslas. Tačiau bene labiausiai stebina tai, jog dauguma žmonių yra linkę galvoti, kad tokia tendencija susiformavo visiškai neseniai. Vis dėlto, nieko panašaus. Pasirodo, jog ši tendencija su verslumo prieskoniu susiformavo jau labai seniai – dar 1190 metais. Tai įvyko Dž. Britanijoje. Tuomet pinigai dažniausiai buvo skolinami statybų sektoriui.

Tačiau tai – ne vienintelė sritis, kuriai ypač aktualios buvo paskolos. Taigi, dar viena sritis, kuri buvo tiesiog neįsivaizduojama be paskolų, tai – laivyba ir jos vystymąsi. Ne paslaptis, kad prieš daugybę metų Europoje tiesiog nebuvo galimybės įsigyti įvairių, kasdienai reikalingų produktų, todėl prekybiniai laivai išsiruošdavo keliauti į Rytus. Tačiau tik nedaugelis žino, kad tokio pobūdžio kelionės anuomet tikrai būtų neįvykusios, jei nebūtų suteiktos paskolos. Taigi, apibendrinant galima daryti išvadą, kad paskolos dovanojo ir atvėrė daug naujų galimybių: dėl tokio sprendimo, sparčiai augo ir plėtėsi miestai Dž. Britanijoje, o Europos gyventojai turėjo galimybę mėgautis taip reikalingais produktais.

Dž. Britanija, Europa... Jau įsitikinome, kad šios vietovės yra neatsiejamos nuo paskolų, o kas pasakytina apie JAV? Čia paskolos taip pat suvaidino svarbų vaidmenį. Daug pasako vien faktas apie tai, kad nuo 1820 iki 1860 metų JAV bankų skaičius sparčiai išaugo – jų padaugėjo net kelis kartus. Tačiau šis scenarijus tikrai nebūtų išsipildęs be paskolų. Taigi, minėtuoju laikotarpiu, naujų bankų įkūrimui buvo paskolinta daugiau nei 700 mln. JAV dolerių.

Nuo paskolų neatsiejama ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Įdomu tai, kad ne privatūs asmenys skolinosi iš valstybės, o viskas vyko atvirkščiai – valstybė skolinosi iš privačių asmenų. Tai buvo pirkliai, žydai, bajorai ir kai kurios bendruomenės. Tiesa, procesas buvo gerokai paprastesnis, nei galima įsivaizduoti – nereikėjo užstatyti nekilnojamojo turto, o skolos padengimui tikdavo žemiški sprendimai: javai, arkliai, druska ar net medus.

Taigi, paskolos suvaidino svarbų vaidmenį ir gerokai prisidėjo prie įvairių infrastruktūrų vystymosi. Na, o pabaigai – dar keletas įdomybių apie pinigus. Ar kada susimąstėte, kiek apskritai mūsų planetoje yra pinigų? Įvairūs šaltiniai tvirtina, kad ši suma gali siekti net 75 trilijonus JAV dolerių. Ir jei šią solidžią sumą išdalintume visiems gyventojams, tai kiekvienas gautų po 11 000 JAV dolerių. Suskaičiuoti yra ir visi pasaulio bankomatai. Pasirodo, jų yra daugiau nei 1,6 milijono. Išsidėstę įvairiuose pasaulio kampeliuose, o vieną jų surastume net nuvykę į Antarktidą.

Top