Valstybės viešųjų pastatų atnaujinimui - NIB kreditas

Finansų ministerija pasirašė ilgalaikę kredito sutartį su Šiaurės investicijų banku. Pagal ją, tris metus nuo 2023 iki 2026 bus skolinama 57.5 mln. eurų dalies valstybės viešųjų pastatų energijos efektyvumo gerinimui.

bendradarbiavimas23Asociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

„Kaip ir kitose Baltijos šalyse, didelė dalis viešųjų pastatų Lietuvoje buvo pastatyti iki 1990 m., todėl jie brangiai kainuoja tiek iš klimato, tiek iš valstybės finansų perspektyvos. Mūsų finansuojami projektai padeda Lietuvai atskleisti juose tūnantį didžiulį potencialą gerinti energijos vartojimo efektyvumą ir mažinti administracines išlaidas“, – sako André Küüsvekas, NIB prezidentas ir generalinis direktorius.

„Lietuva skiria didelį dėmesį valstybei priklausančių pastatų energijos vartojimo efektyvumo didinimui. Mūsų tikslas – iki 2030 m. turėti ne mažiau kaip 85 proc. geros būklės administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto. Pasinaudojus šia banko paskola, bus ne tik sparčiau modernizuojami pastatai, bet ir reikšmingai sumažintos jų išlaikymo sąnaudos“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Dvidešimties metų trukmės kredito lėšomis bus modernizuojami 25 valstybei priklausantys pastatai. Programoje numatyta renovuoti Lietuvos užimtumo tarnybos, Valstybinės augalininkystės tarnybos, teritorinių valstybinės mokesčių inspekcijų ir kitų valstybės institucijų patalpas.

Skaičiuojama kad investicijos renovuojamų pastatų energijos sąnaudas kasmet sumažins bent 30 proc. – tai padės tausoti aplinką bei sumažinti administracinius kaštus. Renovacija taip pat ženkliai pagerins pastatų energinį naudingumą – dauguma į programą įtrauktų F ar D energinės klasės statinių taps B energinės klasės pastatais.

Įgyvendinus modernizaciją, bus užtikrintos ir geresnės institucijų darbo sąlygos: kokybiškas oro kondicionavimas, triukšmo izoliacija bei apšvietimas. Atnaujintos patalpos atitiks naujausius saugos ir mobilumo reikalavimus, taip pagerinant viešųjų paslaugų prieinamumą.

Tai jau trečioji NIB paskola panašioms valstybės remiamoms energijos vartojimo efektyvumo programoms Lietuvoje. Be to, bankas neseniai suteikė paskolą Šiaulių banko valdomam „SB modernizavimo fondui“, skirtą šalies daugiabučių namų renovacijai finansuoti.

Finansuojama programa yra Lietuvos ilgalaikės renovacijos strategijos dalis. Programą įgyvendina Turto bankas, kuris centralizuotai valdo administracinės paskirties valstybės nekilnojamąjį turtą

NIB yra tarptautinė finansų įstaiga, priklausanti aštuonioms šalims narėms: Danijai, Estijai, Suomijai, Islandijai, Latvijai, Lietuvai, Norvegijai ir Švedijai. Bankas finansuoja privačiuosius ir viešuosius projektus šalyse narėse ir už jų ribų. Tarptautinės skolinimosi reitingų agentūros „Standard & Poor‘s“ ir „Moody‘s” yra suteikusios NIB didžiausią įmanomą AAA/Aaa kredito reitingą.

Top