Ką daryti, jeigu atlyginimas vėluoja ne mėnesį ir ne du?

Nors metinė infliacija Lietuvoje rugpjūtį buvo žemiausia nuo 2021 m. rugsėjo ir siekė 6,4 proc., šalyje ekonomika dėl aukštų palūkanų normų ir sumažėjusio vartojimo vis dar išlieka susitraukusi. Tai rodo ir įmonių įsiskolinimas „Sodrai“, ir šiemet pradėtų bankrotų procedūrų statistika, kurios pasekmes vienaip ar kitaip pajus ne vienas darbuotojas – su finansiniais sunkumais susiduria logistikos ir saugos bendrovės bei pramonė, bet dažniausiai atsiskaitymai vėluoja statybų sektoriuje, sako nuotolinės skolų valdymo ir registravimo platformos „www.eskolos.lt“ projekto vadovė Rita Stakionė. Ji pataria, ką daryti, jeigu atlyginimo negaunate jau ne pirmą mėnesį. 

nera piniguAsociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Dažniausiai atlyginimus sumokėti vėluoja statybų įmonės  

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos duomenimis, šių metų rugpjūčio mėnesį buvo pradėtos 664 įmonių bankroto procedūros. Nors tai – beveik 20 proc. mažiau bankrotų nei pernai tuo pačiu metu, visgi 25 proc. daugiau nei 2021 m. ir 14 proc. daugiau nei 2020 m. 

Neseniai skelbta duomenų analitikos bendrovės „Scorify“ įmonių apžvalga atskleidė, kad rugpjūtį „Sodrai“ buvo įsiskolinusios 38,5 tūkst. Lietuvos įmonių – tai 4 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Su didžiausiais iššūkiais šiuo metu susiduria beveik dešimtadaliu susitraukusi Lietuvos pramonė, kurią stabdė visame pasaulyje stagnuojančios nekilnojamojo turto rinkos, dėl Rusijos karinės invazijos į Ukrainą į aukštumas pakilusios žaliavų kainos ir pakitę rinkos poreikiai, pvz., sumažėjusi Lietuvoje gaminamų reagentų, naudojamų vakcinų gamybai, paklausa. Taip pat nemenką įtaką turi pasibaigęs COVID-19 pasekmių kompensavimo laikotarpis, kuris iki šiol palaikė gyvybę daliai įmonių bei pagrindinės šalies įmonių eksporto rinkos – Vokietijos – ekonomikos nuosmukis. 

„Nors per metus 40 proc. įmonių pagerino savo mokumą, 28 proc. jų kredito reitingas yra prastesnis nei pernai. Dažniausios tai lemiančios priežastys – vėluojantys partnerių ir tiekėjų mokėjimai, nepakankamas apyvartinių lėšų likutis ir besikaupiančios skolos. Tai, be abejo, atsiliepia įmonės finansiniam likvidumui, o tai reiškia – ir darbuotojų atlyginimų išmokėjimui laiku. Nors šių metų Darbo ginčų komisijai pateiktų skundų statistika dar neskelbiama ir bendro vaizdo matyti negalime, spėju, kad jis neturėtų būti geresnis nei pernai“, – svarsto R. Stakionė. 

Pasak jos, 2022 metais į Darbo ginčų komisiją dėl vėluojančio darbo užmokesčio buvo kreiptasi net 41 proc. dažniau nei 2021-aisiais – buvo sulaukti 9478 skundai. Tai – pati dažniausia priežastis, dėl kurios darbuotojai reiškia pretenzijas darbdaviui ir pasiryžta kreiptis į ginčus nagrinėjančias darbo ginčų komisijas. 

„Pagal į mus besikreipiančių ir savo atlyginimus atgauti norinčių žmonių paraiškas matome, kad praėjusiais metais su darbuotojais atsiskaityti sunkiausia buvo statybų,  saugos ir logistikos bendrovėms, šiemet, atsikūrus tiekimo grandinėms ir geopolitinei padėčiai šiek tiek stabilizavusis, logistikos įmonės stabdį atleido, tačiau statybų bendrovės šioje srityje vis dar neigiamai pirmauja. Nors pramonės sektoriui šiuo metu taip pat nėra lengviausi laikai, galima numanyti, kad stambios įmonės yra sukaupusios kapitalo, kurį naudoja išgyvenimui (arba blogiausiu atveju tam panaudoja asmenines akcininkų lėšas), todėl dėl ženklaus šio sektoriaus atlyginimų vėlavimo duomenų neturime“, – įmonių sunkumų priežastis vardija R. Stakionė.

Ką daryti, jeigu atlyginimas vėluoja?

Kaip teigia „www.eskolos.lt“ projekto vadovė, ar įmonei, kurioje dirbate arba į kurią norite įsidarbinti, gali kilti nemokumo problemų, gali signalizuoti keli ženklai: įsiskolinimas „Sodrai“ – ši informacija yra viešai prieinama ir ją nesunku patikrinti, tiekimo sutrikimai dėl skolų partneriams bei tiekėjams, dažni neigiami atsiliepimai apie įmonę viešojoje erdvėje dėl įsipareigojimų nevykdymo, neramios kalbos tarp kolegų ir, žinoma, vėluojantis atlyginimas. Jeigu atlyginimas vėluoja ne vieną mėnesį, skolų valdymo specialistė pataria nedelsiant imtis šių kelių žingsnių. 

  • Nelaukti per ilgai

„Neseniai atlikome gyventojų apklausą, kurios rezultatai parodė, kad 3 proc. apklaustųjų per pastaruosius 12 mėnesių laiku negavo savo uždarbio, dar 5 proc. tvirtino, kad atlygio teko laukti daugiau nei 3 mėnesius. Tačiau labiausiai nemaloniai nustebino tai, kad didelė dalis žmonių kantriai tiki darbdavių pažadais ir tik 26 proc. jų kreipiasi į institucijas, kurios padeda išsireikalauti vėluojantį atlyginimą. 

Turbūt, tai žino nedaugelis, tačiau, jeigu darbdavys viso priklausančio darbo užmokesčio nesumoka du mėnesius iš eilės, turite teisę, prieš tris darbo dienas raštu įspėjęs, laikinai atsisakyti dirbti. Toks raštas laikomas darbo sutarties sustabdymu ir darbdavys negali iš jūsų reikalauti vykdyti savo darbines užduotis. Tiesa, atlyginimo už šį laiką negausite, tačiau darbdavys privalės jums išmokėti ne mažesnę kaip vienos LR Vyriausybės patvirtintos minimalios mėnesinės algos dydžio kompensaciją už kiekvieną sustabdytą darbo sutarties vykdymo mėnesį. Jeigu darbo sutarties sustabdymas tęsiasi trumpesnį laiką, ši suma yra proporcingai mažesnė. 

Ta pati taktika galioja ir tuo atveju, jeigu jus atleido, tačiau anksčiau uždirbto atlyginimo taip ir nesumokėjo – pilnai atsiskaityta turi būti tada, kai darbo sutartis nutraukiama, bet ne vėliau kaip iki darbo santykių pabaigos. Nebent abi pusės susitaria, kad bus atsiskaityta ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų. Jeigu darbdavys sumokėti vėluoja, darbuotojui priklauso netesybos – jo vidutinis darbo užmokestis, padaugintas iš uždelstų mėnesių skaičiaus, tačiau ne daugiau nei šeši. Pavyzdžiui, jeigu jums vėluoja sumokėti 45 dienas ir jūsų vidutinis atlyginimas yra apie 800 Eur, jūsų netesybų suma bus apie 1200 Eur. Įkvėpti turėtų ir naujausia teisminė praktika, kuri nurodo, jog darbdavys negali nemokėti ar prašyti sumą sumažinti argumentuodamas bloga įmonės finansine padėtimi – atlyginimo išmokėjimo vėlavimo priežastys tokiame ginče nėra reikšmingos, nes darbo ginčo komisijai svarbiausias pats vėlavimo faktas“, – aiškina R. Stakionė.

  • Registruoti skundą

Kaip pastebi skolų valdymo specialistė, jeigu buvo pažeisti teisėti darbuotojo interesai, svarbu nedelsti ir per tris mėnesius pateikti skundą Darbo ginčų komisijai. 

„Jeigu kantriai laukėte (o mūsų analizė rodo, kad įprastai darbuotojų kantrybė trūksta tik po 4–6 mėnesių neapmokamo darbo) ir per nustatytą terminą skundo pateikti nespėjote, galite kreiptis į šioje srityje dirbančius teisininkus, kurie padės šį terminą pailginti. Tik gavus teigiamą Komisijos sprendimą, galima imtis atlyginimo išieškojimo veiksmų: Darbo ginčų komisija įprastai sprendimą priima per mėnesį, o darbdaviui pastarojo nevykdant, šį įsiteisėjusio sprendimo dokumentą galima įkelti į „www.eskolos.lt“ platformą, kad mūsų teisininkai imtųsi darbo“, – pataria ji.  

  • Susižiūrėti delspinigius

Nuo 2022 m. vasario 1 d. darbuotojui, su kuriuo darbdavys delsia atsiskaityti, už kiekvieną vėlavimo dieną priskaičiuojamas nustatytas 0,08 procentų delspinigių dydis. Tai yra, jeigu jūsų atlyginimas yra 800 Eur, už kiekvieną dieną, kai jo negaunate, „kapsi“ 0,64 Eur delspinigiai – taip per mėnesį jų susidaro apie 20 Eur. 

Vėlavimu laikoma kita diena po paskutinės nustatytos atlyginimo išmokėjimo dienos – ji dažniausiai nurodoma darbo sutartyje. Jeigu konkreti diena nėra įrašyta, darbdavys su darbuotoju už kalendorinio mėnesio darbą privalo atsiskaityti ne vėliau nei per 10 dienų jam pasibaigus arba Darbo kodekse nustatytais terminais.

„Lietuviai – kantri tauta, todėl dažnas kenčia iki paskutinės raudonos linijos, bijodamas netekti šių tarsi ore „pakibusių“ pajamų. Tikrai neverta, nes įstatymas yra darbuotojo pusėje, o  ir pagalbos darbuotojai gali rasti pas profesionalius specialistus. Pavyzdžiui „www.eskolos.lt“ pasiūlome iškart nupirkti jų darbdavio skolą – tai yra, sumokame sutartą pinigų sumą, o vėliau ją teisiniu būdu išsiieškome iš darbdavio arba grąžiname negautą atlyginimą tada, kai po derybų su darbdaviu jis įvykdo savo įsipareigojimus – tai greitas būdas, kai įmonė dar nėra bankrutavusi. Žinoma, jeigu įmonės nemokumo reikalai yra pažengę toliau, atgauti savo uždirbtus pinigus galima ir jos bankroto atveju, tik procesas yra ilgesnis ir kartais gali užtrukti net kelis metus, todėl skolos pardavimas yra puikus įrankis subalansuoti šeimos finansinius srautus tada, kai pinigų reikia labiausiai – dabar, procesus su nesąžiningu darbdaviu perduodant kvalifikuotiems teisininkams“, – kaip greičiau atgauti savo pinigus pataria R. Stakionė.

Top