Dovana abiturientui: 5 idėjos, norint prisidėti prie vaiko finansinės gerovės

Mokyklose nuskambėjus paskutiniam skambučiui, o abiturientams intensyviai ruošiantis brandos egzaminams, dauguma tėvų suka galvas, ką prasmingo padovanoti netrukus savarankišką gyvenimą pradėsiančioms atžaloms.

thumb 422558 640Asociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Vieni renkasi įvairias pramogas ir materialius dalykus, o kiti vadovaujasi Vakarų šalyse populiariu požiūriu dovaną mokyklos baigimo proga sieti su stabilia vaiko finansine ateitimi.

„Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už Baltijos šalių mažmeninę bankininkystę, Rūta Ežerskienė sako, kad tėvų vaidmuo formuojant tinkamus vaikų finansinius įpročius ir paklojant jų materialinio saugumo pagrindus yra itin svarbus, todėl atžaloms žengiant į naują gyvenimo etapą verta pagalvoti ir apie ilgalaikę naudą galinčias turėti dovanas.

Ekspertė dalijasi ir tokių dovanų idėjomis.

Ištekliai finansiniam raštingumui ugdyti

R. Ežerskienė pabrėžia, kad bene svarbiausia sąlyga, padėsianti užtikrinti vaiko finansinę ateitį, yra finansinio raštingumo ugdymas. Nors tuo rūpintis svarbu dar nuo mažų dienų, pradėti mokytis ar gilinti žinias niekada nevėlu.

„Svarstant apie dovaną tokia proga verta pagalvoti apie vaiko finansinių įgūdžių ugdymą ir tobulinimą. Todėl mokyklos baigimo proga atžalai verta dovanoti asmeninių finansų tematikos edukacines knygas ar kursus.

Tokia dovana jaunuoliui leis gilinti savo finansines žinias ir įgūdžius, padės geriau suprasti, kaip išsikelti finansinius tikslus ir priimti racionalius finansinius sprendimus“, – sako R. Ežerskienė.

Taupomoji ar investicinė sąskaita ateities tikslams

Finansinei ateičiai itin naudinga dovana gali būti ir abituriento vardu atidaryta taupomoji ar pasirašyta investicinio gyvybės draudimo sutartis. Tėvų padovanotas pradinis įnašas tokioje sąskaitoje gali tapti atspirties tašku, vaikui taupant savo ateities tikslams.

„Tokia dovana bus daug naudingesnė nei paprasčiausiai įteikta tam tikra pinigų suma. Tinkama taupymo priemonė į savarankišką gyvenimą žengiančiam jaunuoliui gali ne tik suteikti didesnį finansinį saugumą ateityje, bet ir padėti suprasti taupymo bei ilgalaikio investavimo svarbą ir principus“, – pabrėžia R. Ežerskienė.

Asmeninė finansų eksperto konsultacija

Teigiamą poveikį ilgalaikėje perspektyvoje, R. Ežerskienės teigimu, gali turėti ir vaikui padovanota profesionalaus finansų eksperto konsultacija, per kurią pagal jaunuolio interesus, tikslus ir prioritetus būtų parengiamas individualus asmeninių finansų valdymo planas.

„Profesionalo konsultacija gali padėti nukreipti vaiką tinkama linkme į finansinę sėkmę. Bet kokius tikslus, įskaitant finansinius, visuomet lengviau pasiekti turint gerai apgalvotą planą. Taip pat asmeninė finansų eksperto konsultacija gali simbolizuoti savarankiško vaiko gyvenimo pradžią, žengimą į naują etapą“, – sako R. Ežerskienė.

Dovana verslumo gyslelei atskleisti

Jei vaikas rodo susidomėjimą verslu ar turi polinkį į verslumą, verta šią savybę puoselėti. Anot R. Ežerskienės, su tuo gali būti susijusi ir mokyklos baigimo dovana. Abiturientui galima padovanoti knygą apie verslo vystymą, įkvepiančią garsaus verslininko biografiją ar, pavyzdžiui, verslo tematikos leidinio prenumeratą.

„Naudingi gali būti ir verslo vystymo, lyderystės bei kitų sėkmingam verslumui reikalingų savybių ir įgūdžių ugdymo kursai, stovyklos, inkubatoriai ir pan.

Net jei, galiausiai, vaikas verslo keliu nepasuks, mokymuose gauti įgūdžiai ir žinios pravers ir kitose srityse, kuriose jaunuolis pasirinks save realizuoti, taip pat padės užsitikrinant ir finansinį stabilumą“, – sako R. Ežerskienė.

Įrankiai profesinei sėkmei

Ekspertės teigimu, gera investicija į vaiko ateitį gali tapti ir tam tikri techniniai įrankiai, kurie atžalai padėtų siekti sėkmės savo pasirinktoje profesinėje srityje. Pavyzdžiui, jei vaikas savo ateitį norėtų sieti su programavimu ar grafiniu dizainu, gal verta jam padovanoti kokybišką kompiuterį arba reikiamą programinės įrangos licenciją?

„Tai leistų suteikti įrankius užtikrintam startui ir praktikai dominančioje srityje. Dar vienas geras sprendimas galėtų būti vaikui artimų sričių kursai, kurie suteiktų jam tam tikrus įgūdžius ir pagrindus sėkmingai karjerai.

Šiais laikais netrūksta nuotoliniu būdu organizuojamų įvairių sričių mokymų, kuriais išties verta pasidomėti. Tai gali padėti vaikui lengviau ir greičiau įsilieti į darbo rinką ir pasinaudoti joje esančiomis galimybėmis – taip pakloti tvirtus pamatus finansiškai stabiliai ateičiai“, – sako R. Ežerskienė.

Anot „Citadele“ banko atstovės, kad ir kokią dovaną mokyklos baigimo proga parinktų tėvai, svarbiausia, kad ji būtų nuoširdi, atitiktų paties vaiko prioritetus ir siekius, neįspraustų jauno, savo kelią atrasti siekiančio žmogaus į kampą ir neapribotų jo pasirinkimų.

Be to, svarbu suvokti, kad viena dovana neatstos nuoseklaus nuolatinio darbo – vaiko finansinius įpročius ir raštingumą reikia ugdyti dar nuo mažens, negana to, tėvai taip pat turi rodyti tinkamą pavyzdį ir visokeriopą palaikymą.

Top