SEB bankas: šalies ekonomika iššūkius atlaikė

Praėję metai buvo kupini iššūkių tiek verslui, tiek gyventojams. Karas, didėjančios kainos, dviženklė infliacija. Tačiau, banko teigimu, žmonių susitelkimas padėjo užbaigti metus net geriau, nei buvo prognozuojama karo pradžioje.

siulo piniguAsociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

 

Išlaikome teigiamas skolinimo apimties tendencijas

Banko paskolų ir lizingo portfelio grynoji vertė padidėjo 6 procentais. Paskolų portfelis verslui išaugo 3 procentais, tai lėmė didesnis apyvartinio kapitalo finansavimo poreikis, kuris augo dėl padidėjusių išlaidų energetikai ir žaliavoms, o aktyviausiai skolinosi energetikos ir gamybos sektoriaus įmonės.

Per 2022 m. gyventojams suteikėme 12 proc. daugiau būsto paskolų nei per tą patį laikotarpį pernai. Europos centrinio banko sprendimas didinti bazines palūkanų normas bei pokyčiai ekonomikoje vėsina NT rinką, todėl jau pastebime būsto paskolų paklausos mažėjimą.

Didėja žaliųjų paskolų poreikis 

Didėjančios namų ūkių išlaidos energetikai ir sąmoningas rūpinimasis tvarumu augino žaliųjų būsto paskolų paklausą – 2022 m. žaliosios būsto paskolos sudarė apie 16 proc. visų naujų banko suteiktų būsto paskolų. Taip pat pastebime, kad didėja žaliųjų paskolų būsto portfelyje dalis – pavyzdžiui, paskutinį 2022 m. ketvirtį net trečdalį naujai išduotų būsto paskolų sudarė energetiškai efektyviam būstui įsigyti skirtos paskolos.

Įmonių siekis mažinti energetinę priklausomybę nuo rusiškos energijos paskatino investuoti į atsinaujinančią energetiką ir su tuo susijusius projektus – ši tendencija buvo pastebima iki pat 2022 metų pabaigos, jos nepakeitė ir pastaruoju metu sumažėjusios energetinių resursų kainos. Atsižvelgdami į augančias verslo investicijas į žaliąją energetiką ir aplinkai tvarius sprendimus 2022 metais pirmieji Baltijos šalyse pradėjome teikti žaliąsias garantijas verslui.  

Šoktelėjo įmonių indėlių portfelis, gyventojai domisi investavimu

SEB banko indėlių portfelis per metus padidėjo 15 procentų. Didžiąją dalį šio prieaugio sudarė spartesnis nei įprastai verslo indėlių augimas – tai rodo įmonių norą užsitikrinti likvidumo rezervą ir atsargesnį finansų valdymą. Gruodžio pabaigoje banko privačių klientų sąskaitose buvo 141 milijonų eurų daugiau nei 2021 m. pabaigoje, per metus gyventojų indėliai padidėjo 2 procentais. Pernai gyventojų indėlių augimą stabdė po pandemijos pirmą pusmetį didėjęs paslaugų vartojimas ir sparčiai besistiebusi būtiniausių prekių ir paslaugų infliacija. 

Kita vertus, gyventojai taip pat ieško būdų, kaip išsaugoti santaupas ir išbando naujas investavimo galimybes. 2022 metais pristatėme naujovę investuoti ir taupyti norintiems gyventojams: jie gali pradėti investuoti, naudodamiesi investicijų robotu SEB mobiliojoje programėlėje, ir dalį lėšų kaupti terminuotojo indėlio sąskaitoje. Taip investuojantiems klientams SEB bankas siūlo geresnes terminuoto indėlio palūkanas. Didžioji dauguma pirmą kartą investicijų robotą išmėginusių klientų renkasi ETF portfelio valdymo paslaugą. Bendrai į investicinius fondus investuojančių banko klientų per metus padaugėjo 15 procentų. 

Augo atsiskaitymo e. kanalais ir mokėjimų apimtys

2022 m. ir toliau sėkmingai padėjome verslo klientams vystyti elektroninės prekybos verslą ir stebėjome augančias verslo apimtis šioje srityje: lyginant su 2021 metais 84 proc. augo operacijų skaičius atsiskaitant per mokėjimo inicijavimą, taip pat keliais kartais didėjo atsiskaitymų kortelėmis internetu apyvarta.

Tam įtakos turėjo ir jau įsitvirtinęs gyventojų įprotis atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o mokėjimo kortelėmis – šiuo metu 60 proc. už kasdienius pirkinius yra atsiskaitoma naudojantis mokėjimo kortele. Daugiau kaip 200 tūkst. mokėjimo kortelių yra susieta su skaitmeninėmis piniginėmis: SEB pinigine, „Apple Pay“, „Google pay“, „Garmin Pay“, „Fitbit Pay“. Vien 2022 m. gruodžio mėnesį atsiskaitydami kortele klientai atliko beveik 2 mln. mokėjimų mobiliu telefonu arba išmaniuoju laikrodžiu.

Pasibaigus pandemijai gyventojai sugrįžo į fizines prekybos vietas, todėl 11 proc. augo verslui išduotų kortelių skaitytuvų skaičius, didėjo ir atsiskaitymų jais kiekis – 2022 m. kortelių skaitytuvais buvo atsiskaitoma 19 proc. dažniau nei 2021 metais. Pasiūlėme ir naujovių: mokėjimų kortelių ir brūkšninio kodo skaitytuvą viename įrenginyje, galimybę palikti arbatpinigių atsiskaitant kortele, taip pat grynųjų pinigų išmokėjimo funkciją.

Pastebime, kad ir verslas, ir gyventojai vis dažniau mokėjimus atlieka SEB mobiliojoje programėlėje: operacijų skaičius, lyginant su 2021 metais, čia išaugo 24 proc., apyvarta – net 51 procentais. Šiuo metu SEB mobiliąja programėle naudojasi beveik 480 tūkst. klientų Lietuvoje. Vidutiniškai klientai programėlę naudoja bent kartą per dieną.

Daugėjo nuotolinių konsultacijų ir didinome finansinių paslaugų prieinamumą regionuose

Banko klientai ir kasdieniais, ir sudėtingais finansiniais klausimais nori konsultuotis nuotoliniu būdu – pernai suteikėme 15 proc. daugiau nuotolinių vaizdo konsultacijų verslo klientams.

Pernai pristatėme naujovę regionų gyventojams – specialų mobilų SEB banko skyrių, kurį įrengėme elektriniame autobuse. Jis važiuoja į mažesnius šalies miestus ir miestelius, o jų gyventojai ir ten veikiančios įmonės gali patogiai išspręsti finansinius klausimus, išmokti savarankiškai naudotis banko paslaugomis, nuotolinėmis konsultacijomis ir skaitmeniniais kanalais.

Kartu su kitomis šalies kredito įstaigoms įgyvendinome su Lietuvos banku pasirašytą memorandumą dėl grynųjų pinigų prieinamumo didinimo – įrengėme bankomatus miesteliuose, kuriuose jų iki šiol nebuvo. Šiuo metu Lietuvoje iš viso veikia per 1 000 bankomatų, artimiausią bankomatą iki 10 km atstumu pasiekia 91 proc. gyventojų, o iki 20 km atstumu – 99 proc. gyventojų.

Toliau investuojame į visuomenės finansinį švietimą ir verslumo skatinimą

Praėjusiais metais toliau tęsėme verslumo skatinimo, gyventojų finansinio raštingumo, įskaitant jų atsparumą finansiniam sukčiavimui, iniciatyvas. Prie geresnės visuomenės kūrimo prisidėjome ir remdami kitų organizuojamas iniciatyvas: tęsėme sergančių vaikų integraciją į visuomenę su „Išsipildymo akcija“, skatinome tvarią veiklą projekte „Tvari Lietuva“, prisidėjome prie pažangių minčių, įžvalgų ir idėjų sklaidos konferencijose EBIT ir LOGIN, taip pat parėmėme jaunuosius Lietuvos teniso talentus ir teikėme finansinę paramą neįgaliųjų tenisui.

Pagrindiniai veiklos duomenys

  • SEB banko grupės turtas 2022 m. gruodžio 31 d. buvo 13,3 mlrd. eurų (2021 m. gruodžio 31 d. – 11,1 mlrd. eurų)
  • SEB banko grupės kapitalas 2022 m. gruodžio 31 d. buvo 1 002 mln. eurų (2021 m. gruodžio 31 d. – 945 mln. eurų)
  • Per 2022 metus SEB bankas uždirbo 172,3 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno arba 49 proc. daugiau negu per 2021 metus – 115,8 mln. eurų, o SEB banko grupė – 170,5 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno arba 50 proc. daugiau negu pernai – 113,9 mln. eurų.
  • Per 2022 metus Lietuvoje veikiančios SEB įmonės į valstybės biudžetą sumokėjo beveik 85 mln. eurų įvairių mokesčių
  • SEB banko indėlių portfelis 2022 m. gruodžio 31 d. buvo 11,3 mlrd. eurų (2021 m. gruodžio 31 d. – 9,8 mlrd. eurų)
  • SEB banko grupės paskolų ir lizingo portfelio grynoji vertė 2022 m. gruodžio 31 d. buvo 6,7 mlrd. eurų (pernai gruodžio 31 d. – 6,3 mlrd. eurų). Paskolų kokybė išliko gera
  • SEB banko grupės pajamos per 2022 metus sudarė 310,9 mln. eurų (pernai jos buvo 218,1 mln. eurų)
  • SEB interneto banko aktyvių vartotojų skaičius 2022 m. gruodžio pabaigoje buvo daugiau kaip 560 tūkstančių. Beveik 480 tūkst. privačių ir verslo klientų naudojo SEB mobiliąją programėlę – 11 proc. daugiau nei prieš metus
Top