Didžiausi pokyčiai – finansuojant smulkius ir vidutinius ūkininkus

„Luminor“ bankas skelbia, kad 2022 metais smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) finansavimo intensyvumas buvo panašus kaip 2021-aisiais. Pernai stipriausiai išaugo smulkių ir vidutinių ūkių, nekilnojamojo turto, transporto ir prekybos sektorių finansavimas. 

agriculture 1866896 640Asociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

„Luminor“ bankas su Europos investicijų banko garantija SVV yra paskolinęs 660 mln. eurų. Pernai paskolos ver išdavimas SVV išliko labai panašus kaip 2021 metais.

Didžiausi pokyčiai fiksuoti skolinant žemės ūkio sektoriaus verslui. 2022 metais smulkiems ir vidutiniams ūkininkams paskolinta beveik trečdaliu daugiau nei ankstesniaisiais metais. Čia daugiausiai paskolų išduota tiems, kurie augina grūdines kultūras, ankštinius ir aliejinius augalus – praėjusiais metais šių sričių finansavimas padidėjo daugiau nei 50 proc. Taip pat penktadaliu išaugo mišrių ūkių finansavimas. Miškininkystės veikla užsiimančios bendrovės finansuotos 3 kartus daugiau. 

Iš labiausiai sumažėjusio finansavimo sričių 2022 metais paminėtini gamyba, paslaugų ir maitinimo sektoriai. 

„Smulkus ir vidutinis verslas išgyveno nelengvus metus – dar nepamiršę pandemijos pasekmių, kai kurie sektoriai karo akivaizdoje susidūrė su tiekimo grandinės sutrikimais, kai kuriems teko skubiai ieškoti naujų tiekėjų ar eksporto rinkų, visiems iškilo energijos kainų kilimo klausimas. Smulkieji verslininkai yra pati jautriausia grandis, tad dirbdami su jais siekėme užtikrinti pačių jautriausių sričių gyvybingumą“, – sako „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas Vytis Žegužauskas. 

„Luminor“ banko ekspertas pastebi, kad beveik visus praėjusius metus SVV įmonės sprendimus dėl finansavimo paieškos priėmė atsargiau – atidžiau vertino planus, atsargiau investavo. Tokios tendencijos iš esmės yra sveikintinos, tačiau tvarios idėjos, anot eksperto, turėtų būti įgyvendinamos net sudėtingesniais laikais. 

„Daliai smulkiųjų įmonių tai galimybių metas. Mes, kaip finansų partneris, buvome ir esame pasiruošę aktyviai prisidėti prie įmonių plėtros planų ir finansinių poreikių įgyvendinimo, todėl visus, turinčius idėjų, bet abejojančius, kviečiame pasitarti“, - sako V. Žegužauskas. 

Tie verslininkai, kurie šiandien svarsto galimybę kreiptis į bankus dėl finansavimo, turėtų nuosekliai pasiruošti – parengti paskutinių dvejų metų finansines ataskaitas, objektyviai įvertinti galimas projekto rizikas, išsigryninti aiškią projekto viziją, nuspręsti, koks gali būti paskolos užstatas bei papildomos garantijos (pvz., INVEGA). „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas pataria lėšų srautus planuoti labai konservatyviai ir atsakingai, turėti atsarginį planą bei lėšų atsargą nenumatytiems atvejams, nes pastaruoju metu verslui neretai tenka spręsti nelengvas situacijas. 

„Nuoširdžiai rekomenduoju dar vieną dalyką – įmonės vadovas ar  savininkas turėtų įgyti bazinį finansinį raštingumą, kad galėtų suprasti finansinių ataskaitų esminius duomenis ir rodiklius. Čia tikrai ne biurokratizmas, o palengvinimas vertinant realią situaciją ir didinat supratimą apie savo verslą“, - sako V. Žegužauskas. 

Top