Būsto paskola ir asmeninė kredito istorija - ką reikia žinoti?

Viena iš svarbių dedamųjų būsto kreditui gauti - asmeninė kredito istorija. Ja dažniausiai rūpintis pradedama, kai pradedama galvoti apie paskolą būstui. Kaip užsitikrinti gerą kredito istoriją ir ką apie ją reikėtų žinoti pasakoja „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė

Žydra RakauskaitėNuotrauka: „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė © „Luminor“

Kredito istorija apima bene visus asmens kada nors atliktus finansinius veiksmus. Ji susideda iš kelių reikšmingų dalių: asmeninio kredito reitingo, finansinių įsipareigojimų, įsiskolinimų bei mokėjimų istorijos.

„Kiekvieno žmogaus kredito istorijoje atsispindi platus spektras su jo asmeniniais finansais susijusių elementų. Pavyzdžiui, joje yra matomi visi asmens turėti finansiniai įsipareigojimai – paskolos, lizingo sutartys.

Taip pat į ją įeina ir visi įsiskolinimai ar padengtos skolos – ne tik bankams ar kitoms finansinėms įstaigoms, bet ir komunalinių paslaugų tiekėjams, telekomunikacijos ar kitoms įmonėms.

Galiausiai visos šios detalės susideda į asmeninį kredito reitingą, kuriuo yra vertinama tikimybė, ar asmuo vėluos atsiskaityti su atitinkamu paslaugų tiekėju“, – pasakoja „Luminor“ banko ekspertė.

Ž. Rakauskaitė akcentuoja, kad kredito istorija yra itin svarbus veiksnys, galintis nulemti, ne tik sąlygas, kuriomis jums bus suteikta paskola, bet ir tai, ar apskritai galėsite ją gauti.

„Finansinės įstaigos, siekdamos įsitikinti, ar asmuo yra pajėgus mokėti paskolą ir norėdamos sumažinti savo rizikos lygį, atsižvelgia ir į asmenų kredito istorijas.

Tad jei bankas kredito istorijoje mato, kad žmogus yra prasiskolinęs ar vengia laiku įgyvendinti finansinius įsipareigojimus, realu, kad, paskola gali būti iš viso nesuteikta. Kita vertus, gera kredito istorija gali suveikti kaip svertas į kliento pusę, derantis dėl palankesnių paskolos sąlygų“, – sako pašnekovė.

Kredito istorijos gerinimas prilygsta maratonui

Ž. Rakauskaitė teigia, kad norint pagerinti savo asmens kredito istoriją, pirmas patarimas – su ja susipažinti.

„Nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės, tad planuojant kreiptis į banką dėl būsto paskolos reikėtų kaip įmanoma anksčiau susipažinti su savo, o jeigu paskola imama su partneriu – abiejų asmenų kredito istorijomis.

Gyventojai gali pateikti paskolos paraišką neišsirinkę turto ir bankas, preliminariai įvertindamas kliento finansines galimybes, kartu patikrins ir jo skolinimosi istoriją“, – pasakoja ekspertė

Jos teigimu, būtina suprasti iš ko susideda konkretaus asmens kredito istorija ir kaip įmanoma anksčiau padengti galimai turimas skolas bei laiku įvykdyti finansinius įsipareigojimus.

„Jeigu turite tam tikrų įsiskolinimų ar vėluojančių mokėjimų, geriausia ką galite padaryti – kuo greičiau juos padengti. „Užgesinus gaisrus“, reikėtų išsiugdyti įprotį finansinės higienos laikytis nuolatos – priimti apgalvotus finansinius sprendimus, įvertinti savo galimybes prieš įsigyjant didesnius pirkinius ar finansiškai įsipareigojant, neužmiršti atsiskaityti už įvairias ryšio, interneto, komunalinių paslaugų sąskaitas, laiku sumokėti turimų paskolų įmokas“, – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė. 

Anot Ž. Rakauskaitės, pasitaiko išgirsti, kad gyventojai domisi, kaip galima ištrinti įrašus iš kredito istorijos. Tačiau ekspertė pabrėžia, kad tokių „kosmetinių“ pakeitimų padaryti galimybių nėra.

„Egzistuojančių teisingų įrašų iš kredito istorijos ištrinti neįmanoma, tad net ir grąžinus skolas ar delspinigius, šie įrašai vis tiek yra saugojami. Kredito istorijos kūrimas ir taisymas – maratonas, o ne sprintas, tad greitai veikiančių sprendimų čia nėra“, – pabrėžia ji.

Top