Kam dažniausiai yra panaudojami vartojimo kreditai?

Vartojimo kreditai yra ganėtinai lengvas ir greitas būdas pasigerinti savo buitį, gal būtent todėl praėjusiais 2017 metais kreditoriai fiksavo rekordiškai išaugusį susidomėjimą vartojimo kreditais. Dažnai šie kreditai yra kaip alternatyva automobilio lizingui ar specializuotai paskolai būsto remontui. Tačiau kaip rodo Lietuvos banko kreditavimo rinkos ataskaita - net pusė vartotojų rinkosi susietus vartojimo kreditus (pirko konkrečią prekę ar paslaugą).

gavoja kur panaudoti pinigus

Viena populiariausių paskolos panaudojimo paskirčių yra būsto atnaujinimas. Lietuviai už skolintus pinigus dažnai atnaujiną šildymo sistemą, taip siekdami sutaupyti šaltuoju metų laiku už šildymą ir ilguoju periodu atpirkti kredito kaštus. Keičiant šildymo sistemą dažnai neapsiribojama vien tik naujų radiatorių ar kuro katilo įrengimu, bet bandoma šį klausimą spręsti kompleksiškai. Būste keičiami seni langai bei durys, neretai yra pakeičiamos net grindys, taip siekiant dar labiau pakelti šiluminę varžą. Šeimos finansų ekspertai sutaria, kad tai yra vienas efektyviausių vartojimo kreditų panaudojimo būdų. Taip pat dažnai yra investuojama į būsto remontą, atnaujinimą. Pakeičiami ne tik langai ar durys, bet ir perdažomos sienos, perplanuojamas pats būstas. Dalis individualių namų savininkų skiria lėšas aplinkos sutvarkymui. "Swedbank" nurodo, kad šio banko išduotos paskolos namams atnaujinti suma vidutiniškai sudarė apie 10 000 (dešimt tūkstančių) eurų. Tai, kad namų atnaujinimui skirti kreditai yra laikoma kaip savotiška ilgalaike investicija atspindi ir tas faktas, kad tokios paskolos terminas vidutiniškai sudaro 8 metus.

Fenestrum langai iš medžio

Kita itin populiari vartojimo kreditavimo rūšis yra paskola automobiliui. Atnaujinti automobilį dažnai siekiama ne tik naudojantis specializuotais automobilių lizingo pasiūlymais, bet ir gavus finansavimą pasinaudojant vartojimo kreditu. Kreditai.INFO neseniai rašė, kad automobilių lizingą yra pamėgusios ir Lietuvos įmonės, kurios "Swedbank" duomenimis nuperka daugiau automobilių nei Latvijos ar Estijos bendrovės. Savo ruožtu fiziniai asmenys dažniau renkasi ne naujas transporto priemones, o vidutinė "Swedbank" suteiktos paskolos automobiliui suma siekė 5500 (penki tūkstančiai penki šimtai) eurų. Vidutinis paskolos automobiliui terminas yra 60 mėnesių.

Net 46 procentai žmonių besikreipiančių dėl vartojimo kredito nenurodo kur tiksliai ketina panaudoti gautas lėšas. Absoliuti dauguma iš kurių siekia pasiskolinti daugiau kaip 290 eurų siekiančią sumą. Kaip rodo Lietuvos banko kreditavimo rinkos apžvalga, tik mažiau kaip keturi procentai besiskolinančiųjų žmonių imą mažesnį nei 290 eurų kreditą. Ši suma yra vis dar laikoma savotišku lūžio tašku, nes iki 2015 metų kai dar būdavo skaičiuojama senąją valiuta, būtent 1000 litų sudarė apytiksliai 290 eurų. "Swedbank" duomenimis "kitoms reikmėms" jų klientai vidutiniškai skolinosi 2200 (du tūkstančiai du šimtai) eurų sumą. Vidutinis paskolos kitoms reikmėms grąžinimo terminas yra 48 mėnesiai.

Paskolų pasiskirstymas

Vidutinė vartojimui skirtos paskolos suma praėjusiais metais buvo 884 eurai, o vidutinė metinė palūkanų norma – 5,6%. Kaip nurodo bankas "Swedbank" per 2017 metus vidutinė paskolos suma išaugo maždaug 10%. Kalbant apie palūkanų normą - priminsime, kad čia skaičiuojami absoliučiai visų kreditorių pasiūlymai, todėl norintys pigiau pasiskolinti tikrai galėjo rasti ženkliai patrauklesnį pasiūlymą su kur kas mažesne palūkanų norma.

 

Top