Swedbank būsto paskolų portfelis perkopė 400 mln. eurų

Noriai kreditus ėme lietuviai, praėjusiais metais ženkliai padidino daugumos kreditorių paskolų portfelius. Viena aktyviausiu kreditų nišų buvo paskolos būstui. Vien per praėjusius metus bankas "Swedbank" savo būsto paskolų portfelį padidino 25%, iki keturių šimtų milijonų eurų.

busto paskolos

Praėjusiais metais didesnis skaičius šalies gyventojų rinkosi brangesnius būstus – vidutinė „Swedbank“ suteiktos būsto paskolos suma paskutinį metų ketvirtį siekė 60 tūkst. eurų ir buvo 10 proc. didesnė negu tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Bendra „Swedbank“ 2017-aisiais gyventojams suteiktų būsto paskolų vertė, palyginti su ankstesniais metais, išaugo ketvirtadaliu ir sudarė daugiau kaip 400 mln. eurų.

„Pernai metais stebėjome tendenciją, kad vis daugiau gyventojų yra linkę keisti savo būstą į brangesnį norėdami pasigerinti gyvenimo sąlygas, o labiausiai išaugo poreikis paskoloms nuosavų namų įsigijimui. Toliau didėjant vidutinėms gyventojų pajamoms ir būsto įperkamumo rodikliams išliekant palankiame lygyje, tokia šalies gyventojų „migracija“ į kokybiškesnius ir labiau jų poreikius atitinkančius būstus gali tęstis ir šiais metais“, – sako „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovė Jūratė Gumuliauskienė.

2017 metais sparčiau didėjo banko klientų dalis, kurie skolinosi namo įsigijimui – palyginti su ankstesniais metais, paskolų namui įsigyti išduota 20 proc. daugiau. Tuo metu buto įsigijimui suteiktų paskolų skaičius palyginamuoju laikotarpiu išaugo apie 12 procentų. Tiesa, buto įsigijimas tradiciškai išliko paklausiausia būsto paskolos paskirtimi − paskolą butui įsigyti „Swedbank“ išduodavo du kartus dažniau negu namui pirkti ar jį statytis.

Pasak J. Gumuliauskienės, pernai metais augo ne tik vidutinė vienos būsto paskolos suma, bet ir bendras suteiktų būsto paskolų skaičius. „Šie duomenys rodo, jog augo besiskolinančiųjų būstui gyventojų skaičius. Bendras banko suteiktų būsto paskolų skaičiaus augimas pastaruosius trejus metus buvo tolygus ir siekė po 15 proc. kasmet. Augant šalies ekonomikai ir sparčiai kylant vidutinėms pajamoms, gyventojai yra labiau užtikrinti savo finansine situacija, todėl vis daugiau jų ryžtasi svarbiems gyvenimo pirkiniams nebijodami prisiimti ilgalaikių įsipareigojimų“, − komentuoja „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovė.

Remiantis „Swedbank“ duomenimis, būsto paskolą imančio kliento vidutinės mėnesio pajamos, atskaičius mokesčius, siekia daugiau kaip 1,1 tūkst. eurų, o sudarant būsto paskolos sutartį kartu su bendraskoliu – pajamos bendrai siekia daugiau kaip 1,7 tūkst. eurų. Maždaug 2 iš 3 būsto paskolos sutarčių renkamasi sudaryti kartu su bendraskoliu. Vidutinis būsto paskolos gavėjo amžius siekia 34 metus, o vidutinė paskolos grąžinimo trukmė – 25 metai.

Daugiau kaip trečdalį (34 proc.) būsto paskolų praėjusiais metais „Swedbank“ išmokėjo Vilniuje esančio būsto finansavimui, panaši dalis būsto paskolų (31 proc.) išmokėta Kaune ir Klaipėdoje kartu sudėjus, likusios paskolos teko būstui kituose šalies miestuose ir regionuose finansuoti.

„Swedbank“ ekonomistų skaičiavimais, trijuose didžiuosiuose šalies miestuose būsto įperkamumas išlieka geras, tai yra, šeima, kurios bendros pajamos prilygsta pusantro vidutinio šalies atlygio dydžiui, šiuo metu gali lengvai įpirkti standartinį 55 kv. m. ploto būstą Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje.

Top