Asmens bankrotą dažniausiai lydi klausimai dėl senų skolų, gyvenamosios vietos ir naujų paskolų

Kylant asmeninio bankroto grėsmei dažniausiai bankrutuojančiam asmeniui kyla klausimai apie senų skolų dingimą, gyvenamąją vietą po bankroto ir naujas paskolas. Trumpai - kas bus po to?

nera piniguNuotrauka: Egidijus Langys © Avocad

Pasak advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ partnerio Egidijaus Langio, visų pirma, bankroto procesas yra galimybė. Ne kelio pabaiga, o naujo kelio pradžia. Galimybė susitaikyti su savo sąžine, galimybė atversti naują gyvenimo lapą. Aišku, iki to teks praeiti gana ilgą ir iššūkių pilną procesą, tris metus bendrauti su bankroto administratoriumi, kuris seks kiekvieną Jūsų žingsnį, kontroliuos Jūsų pajamas, turėsite ribotas išlaidas, gali tekti minti teismo salės slenksčius keliant bankroto bylą, tvirtinant mokumo atkūrimo planą (tikras iššūkis bankroto procese, ypač, kai kreditoriai nėra linkę sutikti, kad Jūs sąžiningas ir įsitikinę, kad piktybiškai vengiate prievolių vykdymo).

Tačiau mintis, kad, iškėlus bankroto bylą, antstoliai netaikys areštų sąskaitoms, kad nebus nurašomas Jūsų sąžiningai ir sunkiai uždirbtas darbo užmokestis, kad po 36 mėnesių „darbo“ bankroto procese... Jūs būsite laisvas nuo susikaupusių skolų – tai suteikia vilties viską pradėti iš naujo, judėti pirmyn bankroto proceso link.

Pasibaigus bankroto procesui galime drąsiai sakyti – gyvenimas prasidės iš naujo. Žinoma, turėta bloga kredito istorija niekur nedings, kaip ir faktas apie vykusį bankroto procesą. Tačiau skolų našta nukris.

Kokios skolos nedingsta?

Visgi, reikia atkreipti dėmesį, kad ne visos skolos gali būti nurašomos – net ir po bankroto proceso pabaigos. Pasibaigus bankroto procesui, nenusirašo šios skolos: (a) nepilnamečių vaikų išlaikymo įsiskolinimo sumos; (b) valstybės institucijų skirtos baudos; (c) sumos, priteistos dėl žalos atlyginimo, padarytos nusikalstamomis veikomis; (d) kreditorių skolos, kurie nebuvo informuoti, apie fizinio asmens bankroto procesą.

Tad, jeigu visame pakete yra ir aukščiau minėtų skolų, tai bankroto proceso pabaiga nebus tokia džiuginanti, tačiau vilties ir motyvacijos teiks kitos skolos, kurios bus nurašytos.

Kur gyventi po bankroto proceso?

Kitas dažnas klausimas, kartu ir didžiulis nerimas, kai situacija verčia parduoti šeimos turtą (vienintelę gyvenamąją vietą). Kito turto dažniausiai būna ne taip gaila. Tačiau šeimos turtas (kur yra faktinė šeimos gyvenamoji vieta) ir jo pardavimas ypač jautrus klausimas ir verčia stipriai nerimauti.

Taip, ne visada pavyksta išsaugoti vienintelį turimą būstą. Tačiau rankų nuleisti nereikia ir bandyti privalu.

Įstatymas numato galimybę susitarti su kreditoriumi, jog vienintelis gyvenamasis būstas nebus parduotas, jeigu mokama suma kreditoriui (kredito dalis ir palūkanos) yra mažesnė, nei šeimai kainuotų išsinuomuoti kitą būstą. Tokiu atveju ginami šeimos interesai. Tačiau, žinoma, gerokai nukenčia kreditoriai, nes jie praranda reikšmingą pajamų dalį, kuri būtų paskirstyta pardavus turtą. Todėl kreditorių pasipriešinimas tikrai būna didelis, o galutinį tašką šiuo klausimu deda teismas.

Ar galėsiu gauti paskolą po bankroto?

Dar vienas klausimas, kuris kelia susirūpinimą – ar po bankroto proceso asmuo galės gauti kreditą.

Neneigiu, tikrai nebus lengva. Kredito įstaigos kreditus išduoda pagal atsakingo skolinimosi principą, vertina mokumą ir, žinoma, galimybę įvykdyti įsipareigojimus.

Tad kreipiantis į kredito įstaigą aplinkybė, jog Jūs reabilituojatės po fizinio asmens bankroto proceso, tikrai nebus ta, kuri padės lengviau gauti kreditą, bet ir neturėtų užkirsti kelio.

Būtų vertinamas Jūsų mokumas, gaunamos pajamos, jų stabilums bei tvarumas, turimi įsipareigojimai (kaip minėta, gali likti dalis nenurašytų skolų). Taip pat, kredito įstaiga gali taikyti aukštesnę palūkanų normą, reikalauti didesnio pradinio įnašo.

Visi šie iššūkiai nėra malonūs, tačiau fizinio asmens bankrotą vis tik reikia vertinti kaip teigiamą problemų sprendimo kelią, uždarantį seną ir atveriantį naujų galimybių etapą.

Top