„Luminor“: Lietuva ir Latvija stipriai atsilieka nuo Estijos pagal būsto paskolos vidurkį

Estijoje vidutinė būsto paskolos suma sudarė apie 120 tūkstančių eurų, o tuo tarpu Lietuva su Latvija paskolų vidurksi laikėsi apie 83 tūkstančių eurų. Tačiau nepaisant įperkamumo skirtumų visų Baltijos šalių gyventojų lūkesčiai - panašūs.

rehabilitation 349493 640Asociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Būsto paskolos suma yra tiesiogiai susijusi su kainų pokyčiais nekilnojamojo turto rinkoje - išliekant aukštai paklausai ir kylant NT kainoms, gyventojams reikia daugiau lėšų jam įsigyti.

„Šiuo metu mažiausios būsto kainos yra Latvijoje, o aukščiausios Estijoje, kur šiemet vystoma daugiau brangesnių NT projektų, todėl estai vidutiniškai skolinasi daugiau, nei likusių šalių gyventojai. Šios šalys nuo Lietuvos taip skiriasi būsto rinkos koncentracija – estai ir latviai dažniausiai būstą perka sostinėje, tuo tarpu Lietuvoje rinka aktyvi visuose penkiuose didžiuosiuose miestuose“, - sakė „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovas Andrius Kvakšys.

Vidutinė būsto paskolos suma kaimyninėse šalyse skiriasi ir dėl nevienodų gyventojų finansinių galimybių. „Kitas kintamasis, turintis įtakos skolinimosi apimtims, yra bendras šalies pajamų lygis. Estai pernai vidutiniškai uždirbo apie 23 proc. daugiau nei lietuviai, o pastarieji – apie 9 proc. daugiau nei latviai. Kuo didesnės asmens mėnesinės pajamos, tuo didesnę būsto paskolą jis yra pajėgus ir gauti, ir grąžinti”, - papildė A. Kvakšys.

Tuo tarpu gyventojų lūkesčiai dėl perkamo būsto kokybės ir lokacijos labiau skiriasi nuo amžiaus ir šeimyninės padėties nei šalies. Jaunesni asmenys visose Baltijos šalyse dažniausiai ieško buto netoli miesto centro ir yra linkę dėl geresnės lokacijos paaukoti šiek tiek kvadratinių metrų. Priešingai elgiasi gyventojai, sukūrę šeimą - jie dažniau ieško didesnio ploto namo užmiestyje. Idealiu atveju toks būstas turi turėti kiemą ar kitą žalią erdvę.

„Visų trijų šalių gyventojai turi tokį pat lūkestį – įsigyti naujos statybos būstą geroje lokacijoje. Tiesa, pandemija šiek tiek keičia tobulo būsto paveikslą – visose Baltijos šalyse pastebima, kad gyventojai pamažu linksta gyventi toliau nuo pagrindinių šalies miestų. Ir čia Lietuva jau turi tam tikrų privalumų, nes šalyje yra bent keli skirtinguose regionuose esantys miestai, kurie pagal gyvenimo kokybę nedaug nusileidžia sostinei. Tuo tarpu Estijoje ir Latvijoje sostinės yra neproporcingai pranašesnės už visas kitas lokacijas“, - sakė A. Kvakšys.

Vidutinė būsto paskolos grąžinimo trukmė „Luminor“ banke šių metų pirmąjį pusmetį Lietuvoje sudarė 26 metus, Latvijoje 23 metus, Estijoje 25 metus. Palyginti su 2020 m. pirmuoju pusmečiu, paskolos grąžinimo trukmė visose šalyse išaugo 1-2 metais. 

Iš viso „Luminor“ bankas Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje per pirmąjį šių metų pusmetį suteikė būsto paskolų už 438,2 mln. EUR.

Top