Ar verta taupyti, ar geriau pirkti išsimokėtinai?

Prieš pirkimą arba ruošiantis kažką pirkti – gali kilti dilema. Ji verčia rinktis pirkimo būdą. Jų paprastai yra du – pirkimas iš karto arba išsimokėtinai. Pastarasis būdas leidžia iš karto įsigyti daiktą ir nesuvaržyti savo kasdienių finansų. Kas mėnesį mokate po fiksuotą įmoką ir nereikia per daug sukti galvos, kaip pasispausti ar kaip sutaupyti. Tačiau tokia galimybė gali privesti ir prie neatsakingų sprendimų. Pasižiūrėkime, kada verčiau taupyti, o kada geriau rinktis pirkimą lizingu, išsimokėtinai ar imti paskolą?

away 1991864 640Asociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Kada apsimoka pirkti išsimokėtinai?

Prekių pirkimas lizingu dažniausiai siūlomas tik nuo tam tikros sumos. Nepaisant to, mažos vertės prekes pirkti išsimokėtinai neapsimoka, nes sumokėsite labai didelę procentinę dalį palūkanų. Galų gale išeina, kad ilguoju laikotarpiu net ir nebrangaus daikto vertė išsipučia 1,5 ar net 2 kartus. Štai, kad ir tiesintuvas plaukams – dažniausiai nebrangi prekė. Nors yra ir tokių egzempliorių, kurie kainuoja virš kelių šimtų eurų, bet jie pavieniai. Vertinant bendrai – tokios kategorijos prekės neverta pirkti lizingu, nes lizingo sandoris nebus jums finansiškai naudingas.

Tačiau, jeigu pasižiūrėsime į brangesnes prekes ir dar akcijų metu, kuomet galima rinktis lizingą be pabrangimo (pirkimas išsimokėtinai be palūkanų), tuomet verta pirkti išsimokėtinai.

Asmeninių finansų ekspertai pataria, kad pirkti išsimokėtinai reikėtų tada, kuomet labai sudėtinga būtų be pirkinio išsiversti ilgiau nei truktų jam sutaupyti. Pavyzdžiui – reikia naujo kompiuterio darbui, sugedo šaldytuvas, atėjo laikas keisti išmanųjį telefoną ir panašiai. Praktiškas patarimas – nepirkite išsimokėtinai prekių, kurios kainuoja mažiau nei 400-500€.

Kada verčiau mokėti visą sumą iš karto?

Taigi, kadangi apžvelgėme situacijas, kada verta pirkti išsimokėtinai, natūralu, kad visą sumą iš karto mokėti naudingiausia priešingose situacijose. Verta paminėti ir tai, kad, jeigu galite sau tai leisti, iš asmeninių finansų valdymo pusės – geriau visą sumą mokėti iš karto, o tą sumą, kurią skirtumėte palūkanų mokėjimui – geriau panaudoti priedams ar pratęstai garantijai.

Svarbu neignoruoti ir asmeninių poreikių. Jeigu situacija tokia, kad daikto tik norisi, bet jis nėra reikalingas, taip pat geriau nesirinkti ilgalaikio finansinio įsipareigojimo. Perkant išsimokėtinai – finansinė našta atrodo gerokai mažesnė nei perkant iš karto, dėl to žmonės gali nepasverti savo galimybių ir imti daug skolintis bei pirkti visas prekes iš eilės išsimokėtinai. Tai priveda prie to, kad gali nebelikti lėšų asmeniniams poreikiams arba pasidaro sunku planuoti laisvalaikį. Juk pirkiniai turėtų praturtinti kasdienybę, o ne atimti laisvę ir supančioti tarp daugybės sutarčių bei įsipareigojimų.

Vėlgi, svarbu pasirinkti ir geriausią būdą atsiskaitymui. Jeigu norite, kad mokėti visus pinigus iš karto būtų mažiau skausminga, mokėkite pavedimu arba bankine kortele. Jeigu didelę sumą mokėsite grynais, galite jausti didesnę graužatį. Mokslininkai ir tyrėjai nustatė, kad grynus pinigus vertiname labiau už banko sąskaitos likutį. Galbūt pavyktų šį faktą susieti su tuo, kad žmonės dėl to linksta pirkti išsimokėtinai, nes mato tai kaip lengvą būdą įgyti naujo turto, bet nejaučia slegiančių įsipareigojimų naštos.

Apibendrinimas

Apibendrinant reikėtų pradėti nuo to, kad kiekvienas vartotojas ir kiekvienas pirkėjas turi skirtingus poreikius bei skirtingą požiūrį. Nėra vieno, geriausio būdo įsigyti prekes ar paslaugas. Tačiau vadovaujantis tam tikromis taisyklėmis bei patarimais, galite priimti tokį sprendimą, kuris suteiks daugiau finansinės laisvės ir sukurs mažiau bereikalingų suvaržymų.

Pirkti išsimokėtinai apsimoka tada, kai perkate brangias prekes ir kai yra didelis poreikis bei neužtenka santaupų. Tad kokios nors plaukų žnyplės iš varle.lt ne itin tinka, kaip pirkinys lizingu. Na, o Mac kompiuteris ar brangus Samsung išmanusis – labiau tinkami pasirinkimai. Prioritetą teikite visos sumos mokėjimui iš karto, nes taip išvengsite ilgai slegiančios įsipareigojimų naštos, tačiau, jeigu atidžiai įvertinote savo mokumo galimybes bei finansinę padėtį, drąsiai galite rinktis ir pirkimą išsimokėtinai.

Tikimės, kad šis straipsnis buvo naudingas ir padėjo geriau suprasti šių pirkimo finansavimo būdų ypatumus bei skirtumus.

Užsakymo numeris:20210323

Top