Kokių lėšų išieškodami skolas negali liesti antstoliai?

Siekiant kuo greičiau grįžti į įprastą gyvenimą antstoliams apribota teisė į kai kurias žmonių gaunamas lėšas. Nors kreditai ir kiti įsiskolinimai niekur nedings, tačiau dalis pinigų yra neliečiami. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikia sąrašą pajamų, kurios nėra liečiamos, arba kurios gali būti neliečiamos pateikus prašymą.

10eur 293721Asociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Siekiant, kad gyvenimas po karantino kuo greičiau grįžtų į įprastas vėžes, gyventojams ne tik teikiama įvairi parama – turintiems išieškomų skolų užtikrinama teisė visą gautą paramą pasilikti savo reikmėms. Tačiau labai svarbu žinoti, kad antstolis nežino, kokia jūsų gautų pajamų kilmė, todėl norint, kad parama liktų gavėjui, būtina apie ją antstoliui pranešti.

Iš kokių lėšų negalimos antstolio išskaitos
Pagal birželį įsigaliojusius Civilinio kodekso proceso pakeitimus, skolos negali būti išieškomos iš lėšų, kurios gautos kaip valstybės ar savivaldybių parama dėl ekstremalios situacijos ar karantino, pavyzdžiui, vienkartinė 120 ar 200 eurų išmoka vaikams, 200 eurų išmoka neįgaliesiems, pensininkams, 42 arba 200 eurų laikina darbo paieškos išmoka, savivaldybių dėl COVID-19 skiriama vienkartinė, tikslinė, periodinė ar sąlyginė pašalpa.

Kaip ir anksčiau, toliau lieka galioti tvarka, pagal kurią išskaitos negalimos iš: motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų, vaikų pinigų ir kitų išmokų vaikui, savivaldybių ar valstybės teikiamos paramos nepasiturintiems, šalpos neįgalumo, šalpos senatvės ir įvairių rūšių našlaičių pensijų, tikslinių kompensacijų ir išmokų.

Kaip elgtis, jei turite antstolio išieškomų skolų?
Ar tai būtų su koronavirusu susijusi parama ar kitos išmokos ar kompensacijos, iš kurių negalimos antstolio išieškos, svarbiausia apie jas pranešti. Antstoliui reikėtų pateikti paramą skyrusios institucijos pažymą (pavyzdžiui, „Sodros“, savivaldybės ar Užimtumo tarnybos) ir 2–3 mėnesių banko sąskaitos išrašą. Jį rasite savo elektroninės bankininkystės paskyroje, taip dėl šio dokumento galima keiptis į banką.

Tik žinodamas lėšų kilmę, antstolis užtikrins, kad iš paramos lėšų išieškojimas nebūtų vykdomas. Išrašas reikalingas tam, kad būtų galima nustatyti, ar asmuo be paramos lėšų dar gauna kokių nors kitų lėšų, iš kurių išieškojimas turi būti vykdomas.

Gavus dokumentus, nustatoma laisvai disponuojama suma – ji bus tokio dydžio, kiek išmokų, kompensacijų ar pašalpų gaunate. Šia suma sąskaitos savininkas gali naudotis vieną kalendorinį mėnesį – jei lėšos nepanaudojamos, kitą mėnesį bendra tvarka jos nuskaičiuojamos skoloms grąžinti.

Per kiek laiko reikia pateikti dokumentus?
Geriausia apie skirtą paramą antstoliui pranešti kaip įmanoma greičiau. Tačiau netgi jeigu pranešti iš anksto nespėjote ir pajamos iš sąskaitos jau nurašytos – dar ne viskas prarasta. Tokiu atveju per 14 dienų nuo pajamų nurašymo antstoliui reikėtų pateikti paramą skyrusios institucijos pažymą ir banko sąskaitos išrašą. Tai padaryti galima prisijungiant prie savo vykdomosios bylos per portalą www.antstoliai.lt arba susisiekus su antstolio kontora ir susitarus dėl patogiausio abiem pusėms dokumentų pateikimo būdo.

Laiku pateikus dokumentus, kurie įrodo, kad nurašytos buvo pajamos, kurios gautos kaip parama, antstolis ne vėliau kaip per 5 darbo dienas pajamas grąžina.

2020 07 23 SADM is kokiu pajamu negali isskaiciuoti skolu 03Nuotrauka: Iš kokių pajamų negalima išskaičiuoti skolų © SADM.

Top