Dauguma per karantiną bankrutavusių įmonių prastus signalus siuntė jau pernai

„Scorify“ duomenimis per karantiną bankrutavusios įmonės jau prieš metus rodė pirmuosius bankrutavimo ženklus, joms augos skolos sodrai, dėl neatsiskaitymo su tiekėjais prastėjo kreditingumo reitingas.

euro banknotai 50Asociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Nuo kovo 1 d. iki liepos 1 d. Lietuvoje bankrutavo 205 įmonės. „Scorify“ tyrimas atskleidžia, kad 95% šių įmonių jau prieš metus turėjo skolų Sodrai arba teisminių ginčų dėl skolų. Tačiau šių įmonių verslo problemas galima užčiuopti ir dar anksčiau - 2018 metų pradžioje. Tuo metu beveik 40 proc. tiriamų įmonių jau buvo galima apibudinti kaip turinčias sunkumų – jos neturėjo darbuotojų, buvo įsivėlę į teismus dėl skolų. Likusios 60 proc. vykdė veiklą, tačiau jų reitingai buvo pasiskirstę aukštesnės rizikos kryptimi – aukštesnės ir aukščiausios rizikos įmonių buvo 44 proc., 35 proc. įmonių buvo priskirta vidutinė rizika. Žemos ir žemiausios rizikos įmonių buvo 21 proc. 

Tyrimas taip pat parodė, kad per tiriamus metus ženkliai pasikeitė ir tirtų įmonės darbuotojų skaičius – jeigu 2018 m. pradžioje ženklus darbuotojų skaičiaus mažėjimas buvo fiksuojamas tiktai 3 proc. tokių įmonių, tai prieš metus ženklus darbuotojų pokytis buvo juntamas jau 30 proc. įmonių. 

„Bankrutavusių įmonių duomenys rodo, kad vertinant klientus ir partnerius, stebint jų veiklą visi elementai yra svarbūs – skolų apimtis ir kiekis, darbuotojų skaičiaus pokyčiai, teisminiai procesai, - sako „Scorify“ direktorius Žilvinas Milerius. – Nuolat sekdami savo partnerių ir klientų informaciją, įmonių vadovai gali priimti tinkamus sprendimus, kaip susigrąžinti skolas, nelaukdami, kol tai pavirs jau nebeišsprendžiama problema, peržiūrėti kreditavimo sąlygas, galbūt griežtinti mokėjimo terminus“.  

Ž.Milerius atkreipė dėmesį, kad nuo karantino pradžios Lietuvoje bankrotas buvo paskelbtas du kartus mažesniam įmonių skaičiui nei pernai metais tuo pačiu laikotarpiu. „Todėl tikėtina, kad bankrotų procesas yra užlaikytas, įmonių savininkai nepriima reikiamų sprendimų ir lūkuriuoja antros metų pusės, kuomet bus aiškesnė ekonominė situacija ir verslo kryptis, - komentuoja „Scorify“ vadovas. – Dėl šios priežasties peržiūrėti savo bendradarbiavimo sąlygas su partneriais ir klientais yra ypač svarbu“. 

Įdomu tai, kad net 30 proc. nuo karantino pradžios bankrutavusių įmonių pateikė savo finansines ataskaitas už 2019 metus. Pasak Ž.Mileriaus tikėtina, kad įmonės griebėsi paskutinio gelbėjimosi šiaudo, ir pateikė paraiškas valstybės paramai nukentėjusioms nuo karantino įmonėms.

Rašykite komentarą...
Jūs esate svečias
Komentuoti kaip svečiui
Komentaras kraunamas... Komentaras bus atnaujintas už 00:00.

Būkite pirmas pakomentavęs.

Top