Daugiau nei ketvirtadaliui skolininkų kyla keblumų grąžinant paskolas

Absoliuti dauguma skolininkų arba nejaučia sunkumų grąžinant paskolas (34 proc.) arba naštos nelaiko nei didele, nei maža (32 proc.). Tačiau 28 procentai apklaustųjų pripažino, jog grąžinti paskolas ir laiku dengti kitus finansinius įsipareigojimus - sunku.

nera piniguAsociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Finansiniai įsipareigojimai labiau slegia gyventojus, kurių šeimos mėnesio pajamos siekia iki 700 eurų: 56 proc. mažesnes pajamas gaunančių ir finansinių įsipareigojimų turinčių respondentų paskolų grąžinimą laiko didele našta. SEB banko iniciatyva atlikto tyrimo duomenimis, mažiau sunkumų grąžinti skolas patiria miestų ir didmiesčių didesnes pajamas gaunantys gyventojai.

„Ir šio tyrimo, ir SEB banko turimi duomenys rodo, kad, palyginti su 2008 metų ekonomine krize, šiemet koronaviruso keliamus iššūkius gyventojai pasitinka būdami kur kas finansiškai tvirtesni. Pastebime, kad net ir patirdami finansinių sunkumų, daugelis klientų šiuo metu labiau linkę naudoti sukauptas santaupas nei atidėti paskolų grąžinimą. Tik palyginti nedidelė dalis, apie 2 proc., paskolų turinčių mūsų banko klientų iki šiol (per du karantino mėnesius) paprašė atidėti paskolų grąžinimą, ir gaunamų prašymų skaičius šiuo metu palaipsniui mažėja“, – sako Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė, SEB Baltijos šalių mažmeninės bankininkystės vadovė.

Anot jos, palyginti geresnę gyventojų finansinę padėtį liudija ir turimos santaupos. Balandį atlikto tyrimo duomenimis, beveik ketvirtadalis, 23 proc., apklaustųjų nurodė esą sukaupę santaupų, iš kurių, netekę įprastinių pajamų, galėtų gyventi ilgiau negu pusmetį. Dar 16 proc. gyventojų santaupų pakaktų nuo 3 iki 6 mėnesių, penktadalis (20 proc.) santaupų turi nuo mėnesio iki trijų, o13 proc. turi sukaupę minimalią, iki vieno mėnesio išgyventi leidžiančią finansinę atsargą.

SEB bankas, bendradarbiaudamas su privačiais būsto, vartojimo paskolų turėtojais ir lizingo gavėjais, patiriančiais finansinių sunkumų dėl viruso COVID-19 plitimo ir šalyje paskelbto karantino, per du karantino mėnesius nuo kovo 16 dienos jau priėmė sprendimus atidėti paskolas 1660 privačių klientų. Didžiausia dalis – apie 70 proc. – priimtų sprendimų yra dėl būsto paskolų. Pagal laikiną kredito įsipareigojimų moratoriumą privatiems SEB banko klientams būsto paskolų mokėjimas gali būti atidedamas iki metų, lizingo ir vartojimo paskolų – iki pusmečio.

Anot S. Gutauskaitės-Bubnelienės, į banką dėl paskolos ar lizingo grąžinimo atidėjimo svarbu kreiptis kuo anksčiau – iškart susidūrus su finansiniais sunkumais ar dar tik numanant, kad finansinė padėtis gali netrukus pablogėti, ir jokiu būdu nelaukti, kol ims kauptis skolos.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą 2020 metų balandžio 28–30 dienomis SEB banko užsakymu atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“. Iš viso buvo internetu apklausti 532 gyventojai, kurių amžius – 18–74 metų.

Top