"Luminor" planuoja didinti būsto kreditavimo apimtis

Iš viso bankas planuoja suteikti kreditų už maždaug 270 mln. eurų, tai būtų 50 proc. daugiau, nei pernai.

nt rinka sasd323

„Bankas pradeda būsto finansavimo sezoną. Šiais metais planuojame būti gerokai aktyvesni, praėję metai buvo pilni iššūkių dėl bankų jungimo“, – kalbėjo ji. Pasak R. Ungulaitienės, Baltijos šalyse būsto paskoloms bankas šiemet iš viso planuoja skirti 250 mln. eurų. Anot jos, didžiausias potencialas būsto paskolų portfelio plėtrai Lietuvoje yra didmiesčiuose, o labiausiai finansavimo reikia jauniems žmonėms, įsigyjantiems pirmąjį turtą ir vyresniems, kurie nusprendžia investuoti į nuosavą namą arba butą nuomai. „Didžiausias potencialas yra didmiesčiuose.

Viena grupė gyventojų yra jaunimas, kurie ieško mažo ploto būsto ir mes juos skatiname, nes įsigiję tokį turtą, jie ateityje žino, ko nori kai kuria šeimą. Taip pat yra šiek tiek vyresni klientai, kurie turi didesnį kapitalą ir planuoja įsigyti arba statyti namą, perka butą investicijai nuomai arba vaikams“, – kalbėjo R. Ungulaitienė. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija direktorius Mindaugas Statulevičius teigia, kad papildomas finansavimas rinkoje didins būsto prieinamumą. „Papildomo finansavimo poreikis yra, ypač jaunoms šeimoms, kurios jautrios finansavimo intensyvumui.

Jie dažniausiai perka pigiausią produktą, bet neretai ir gauna bankų atsakymą palaukti, ieškoti papildomų garantijų“, – spaudos konferencijoje sakė jis. Pasak M. Statulevičiaus, Lietuvoje iš esmės nėra alternatyvos bankų paskoloms būstui įsigyti. „Alternatyvus finansavimas yra labai nišinis dalykas ir tai dažniausiai trumpalaikis sprendimas. Dažniau žmonės nueina į nuomos rinką ir taupo pradiniam įnašui arba naudojasi išperkamosios nuomos paslauga, kol gali bankui parodyti savo patikimumą“, – sakė jis.

Anot M. Statulevičiaus, valstybės paramos jaunoms šeimoms įsigyjant būstą programa turėjo teigiamą poveikį, tačiau nedidelį. „Parama turėjo poveikį, be to, didėja pinigų kiekis, kuris skiriamas regionams. Tai reiškia, kad priemonė yra veiksminga. Vis dėlto mes norėtume ir siūlytume, kad nebūtų atriboti didmiesčių gyventojai. Tebūnie ateina darbo vietos paskui tuos būstus, tuomet bus didžioji nauda. Dabar ji yra selektyvi“, – sakė jis.

2019 metais vidutinė banko suteikta būsto kredito suma siekė 64 tūkst. eurų. Iš viso bankas suteikė 180 mln. eurų būsto paskolų. Kovo pradžioje „Luminor“ išplatino 500 mln. eurų padengtų obligacijų (angl. covered bonds), tapdamas pirmuoju tokio tipo obligacijų platintoju Baltijos šalyse. Penkerių metų trukmės vertybiniai popieriai bus listinguojami Airijos vertybinių popierių biržoje.

Pasak banko, investuotojų susidomėjimas obligacijoms buvo didelis – paklausa viršijo 1,6 mlrd. eurų. Beveik visi obligacijų pirkėjai yra instituciniai investuotojai už Baltijos šalių ribų. Centrinių bankų ir tarptautinių investuotojų paraiškos obligacijoms sudarė 20 proc. paklausos, Vokietijos institucinių investuotojų pavedimai – 43 proc. Paraiškas įsigyti obligacijas pateikė beveik 80 investuotojų iš 18 Europos šalių.

Top