Finansų ministerija sumažino valstybės skolą 2,6 procentinio punkto

Finansų ministerija išpirko kiek daugiau nei 1,6 mlrd. eurų obligacijų emisiją. Ši emisija buvo išplatinta prieš 10 metų - 2010 vasario 11.

euro laivelis0ilgas

Finansų ministerija antradienį išpirko 1,8 mlrd. JAV dolerių (1,64 mlrd. eurų) obligacijų emisiją, valstybės skolą sumažindama maždaug 2,6 procentinio punkto pagal numatomą 2020 metų bendrojo vidaus produktą (BVP). Ši obligacijų emisija buvo išplatinta 2010 metų vasario 11 dieną, už ją buvo mokamos 7,375 proc. metinės palūkanos, pranešė Finansų ministerija.

Obligacijoms išpirkti reikalingas lėšas Finansų ministerija užsitikrino 2019 metais, tarptautinėse kapitalo rinkose pasiskolinusi pigiausiai per visą šalies istoriją. Už dvi skirtingos trukmės euroobligacijų emisijas – 650 mln. eurų nominalios vertės 10 metų ir 850 mln. eurų nominalios vertės 30 metų – valstybė mokės 5 kartus mažiau metinių palūkanų nei už šiandien išpirktąją emisiją.

Be to, išpirktos emisijos refinansavimas 2019 metais išleistomis euroobligacijomis leis sumažinti valstybės skolos aptarnavimo išlaidas apie 76 mln. eurų per metus, nurodė Finansų ministerija. „Šis skolos grąžinimas – ypatingas, mes ne tik išpirkome didžiausią euroobligacijų emisiją, bet ir jai atiduoti reikalingos lėšos buvo pasiskolintos pigiausiai per Lietuvos istoriją.

Jau ne vienerius metus ankstesnes euroobligacijų emisijas refinansuojame kur kas pigiau pasiskolintomis lėšomis. Tai leidžia taupyti palūkanų mokėjimui skirtus biudžeto pinigus, sumažinti valstybės skolos valdymo išlaidas ir sutaupytas lėšas skirti mūsų visuomenės poreikiams“, – pranešime sakė finansų ministras Vilius Šapoka. Pradinė antradienį išpirktos emisijos suma siekė 2 mlrd. JAV dolerių, bet 2016 metais Finansų ministerija, sėkmingai pasinaudojusi didėjusiu JAV doleriais denominuotų priemonių pelningumu (atitinkamai mažėjusia šių priemonių kaina) ir prekybos Vyriausybės vertybiniais popieriais suaktyvėjimu, antrinėje rinkoje supirko ir anuliavo 200 mln. JAV dolerių šios emisijos.

Anksčiau nustatyto termino išpirkus dalį emisijos kasmet buvo sutaupyta po 7 mln. eurų skolos aptarnavimo išlaidų – iš viso 28 mln. eurų. Lietuva šiemet planuoja pasiskolinti apie 2,763 mlrd. eurų vidaus ir užsienio rinkoje, didžiausią lėšų skiriant rezervo, kuris bus panaudojamas kitų skolų gražinimui, kaupimui. Numatoma, kad valstybės skola 2020 metų pabaigoje sudarys apie 35,1 proc. BVP.

Top