Lietuvos bankas kviečia į diskusiją apie atvirąją bankininkystę (Open Banking)

Lietuvos bankas skelbia viešąją konsultaciją – esamų ir būsimų finansų rinkos dalyvių klausia, kaip jie įsivaizduoja atvirosios bankininkystės plėtrą mūsų šalyje, kokių duomenų reikia mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigoms, kad gyventojai ir verslas gautų daugiau išmaniųjų finansinių paslaugų.

susirinkimas

„Šį rugpjūtį įsigaliojo svarbūs mokėjimo paslaugų reglamentavimo pokyčiai, sudarę daugiau galimybių bendrovėms, teikiančioms mokėjimo inicijavimo ar sąskaitos informacijos paslaugas. Vis dėlto Lietuvos bankas į atvirosios bankininkystės klausimą žvelgia plačiau – finansų technologijos sparčiai progresuoja, todėl, siekiant pasinaudoti visomis galimybėmis, svarbu žinoti, kokias šios srities kliūtis, poreikius ir perspektyvas mato rinkos dalyviai bei visuomenė, ir inicijuoti reikiamus pokyčius“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Savo nuomonę dėl atvirosios bankininkystės ateities mūsų šalyje galima išsakyti užpildžius Lietuvos banko klausimyną, jį reikia atsiųsti iki 2019 m. sausio 25 d. el. paštu tl.bl@gniknabnepo.

Atviroji bankininkystė (angl. Open Banking) yra sparčiai progresuojanti finansinių technologijų (FinTech) sritis – naudodamos bankų ar kitų finansų įstaigų duomenis, įmonės siūlo įvairias finansines ir informacines paslaugas, suteikdamos papildomos naudos bei geresnės patirties gyventojams ir įmonėms.

Atvirosios bankininkystės pavyzdžiai apima nuo asmeninių ar įmonės finansų valdymo iki automatizuoto geriausio investavimo ar pigiausio skolinimosi pasiūlymų pateikimo. Jos plėtrai svarbu, kad šias paslaugas teikiančios įmonės turėtų aiškią teisinę aplinką, galėtų gauti reikalingą informaciją standartizuotu ir saugiu būdu.

Šiuo metu pasaulyje duris atvirajai bankininkystei yra atvėrusios arba planuoja atverti Australija, Honkongas, Japonija, Jungtinė Karalystė, Kanada, Malaizija, Meksika, Naujoji Zelandija, Singapūras ir Šveicarija, jos potencialą siejančios su FinTech sektoriaus plėtra ir naujomis konkuravimo finansų sektoriuje erdvėmis.

Lietuvos bankas prie atvirosios bankininkystės plėtros mūsų šalyje gali prisidėti siūlydamas įvairias paslaugas, pavyzdžiui, prieigą programiniu formatu prie tam tikrų aktualių duomenų, ir inovatyvių sprendimų patikrą bandomojoje finansinių technologijų aplinkoje (angl. sandbox).

Siekis kurti ir palaikyti palankią aplinką, skatinančią konkurenciją ir pažangias inovacijas finansų srityje, yra viena iš Lietuvos banko 2017–2020 m. strateginių krypčių.

Top