Paskola iš artimų žmonių – grėsmė sugadinti santykius: ką svarbu atsiminti?

Naujausi tyrimai rodo, kad pandemijos metu didelė žmonių dalis privalėjo atsisakyti pirkinių, trečdalis jų per pastaruosius metus tai darė dažniau nei įprastai. Viena to priežasčių – sumažėjus finansams, žmonės nenorėjo skolintis iš artimųjų. Specialistai tikina, kad paskolos iš šeimos narių ar draugų – tiksinti bomba.

102030Asociatyvi nuotrauka iš pixabay.com

Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė teigia, kad prieš vasarą atliktas tyrimas parodė tam tikras grėsmes, su kuriomis susiduria ne vienas lietuvis.

„Natūralu, kad kreditas ar paskola reikalauja atsakingumo. Tiesa, žmonės neretai skolinasi iš draugų ar artimųjų, manydami, kad taip yra patogiau ar patikimiau. Visgi tai nėra tiesa – tiek imantis į skolą, tiek suteikiantis ją gali pakliūti į nepatogią situaciją, kurią vėliau gali bandyti spręsti net su teisininkų pagalba. Tai dažnai lemia „žodinis“ paskolos susitarimas. Neapibrėžtos paskolos yra ne tik nesaugios finansiškai, bet kartu gali sugriauti ir artimųjų santykius“, – teigia D. Stoškuvienė.

Finansų specialistė mano, kad būtent tokių problemų išvengti padeda tokias paslaugas teikiančios įmonės. Tuomet sudaroma sutartis, kuri įpareigoja abi puses laikytis sutartyje nustatytų nuostatų.

„Dar prieš kelis metus gilinomės į paskolas tarp artimųjų – atlikti tyrimai aiškiai parodė, kad skolinimasis iš artimųjų žmonėms sukelia nemalonius jausmus. Apie 30 proc. respondentų atsakė, kad vengtų skolintis iš pažįstamų, nes nenorėtų, kad jie sužinotų apie jų finansines problemas, be to, jie jaustų gėdą arba nusižeminimą.

Dar trečdalis apklaustųjų teigė, kad bijotų sugadinti santykius bei jaustų įtampą dėl skolos grąžinimo laiku. Kai kurie gyventojai taip pat teigė, kad neskolintų pinigų pažįstamiems, mat nesugebėtų jų išsireikalauti atgal, jei jie vėluotų skolą grąžinti“, – pasakoja D. Stoškuvienė.

Pataria, kaip išvengti nemalonių situacijų su artimaisiais

Nepaisant finansų konsultantų patarimų galima išsikasti sau duobę. Psichologė Ugnė Juodytė teigia, jog finansai – labai jautri tema, kuri gali sugriauti net tvirčiausius žmonių santykius.

„Nesutarimai dėl finansų gali atnešti daug žalos. Jei žmonės nežino būdų, kaip neužsisukti nesutarimų rate, – tai gali būti labai sunki patirtis, kuri neretai baigiasi porų skyrybomis, santykių išsiardymu ar ilgomis tylos savaitėmis“, – teigia U.Juodytė.

Įsipareigojimai kitam asmeniui turėtų užimti aukštą vietą prioritetų lentynoje. Vis dėlto paskola iš artimųjų žmonėms dažnai sukelia iliuziją, kad ją atiduoti lengviau. Norint, kad šis procesas nebūtų sudėtingas, reikėtų nusistatyti grąžinimo planą. Jame turėtų būti tiksli suma, kurią kas mėnesį tektų grąžinti, be to, diena, iki kurios būtų atiduota paskola.

Vis dėlto tyrimai rodo, kad skolinantis iš draugų ar pažįstamų žmonės dažnai praleidžia šią dalį. Be to, raštiškai neįformina paskolos, tad ji tampa tik žodinės reikšmės, o tai ateityje gali sukelti labai rimtų problemų.

Psichologė teigia, kad tokiu atveju labai svarbu bendrauti atvirai ir aiškiai susitarti, kaip bus vykdomas paskolos grąžinimo procesas.

„Labai gerai tai daryti ne tada, kai jau yra bėda, bet periodiškai. Kiekvienas skirtingai suvokia, kaip reikia tvarkytis su pinigais: vienus tėvai išmokę finansinės disciplinos bei pagrindų, kiti jų neturi, vieni linkę taupyti – kiti daugiau dirbti. Kad konfliktai net nekiltų – svarbu pažinti kiekvieno asmens požiūrį į pinigus“, – pataria psichologė.

Jei artimieji paskolos prašo jūsų, tuomet reikėtų įvertinti ir asmenines galimybes ją suteikti, ir santykį su skolos prašančiu asmeniu. Jei šie veiksniai yra ignoruojami, problemų bus sunku išvengti.

Top