Paprastesniam skolų išieškojimui - 40 advokatų kontorų „po vienu stogu“

Neretai verslininkai ir fiziniai asmenys, vykdantys bet kokią veiklą, susijusią su prekyba, paslaugomis, ar bet kokią kitą, susiduria su skolininkais. Šiais tarptautinio verslo laikais vis daugiau produkcijos siunčiama, prekių įsigyjama, paslaugų teikiama bendradarbiaujant su kitomis pasaulio šalimis. Ir kartais pasitaiko atvejų, kai pirkėjai ar klientai nesumoka laiku arba apskritai atsisako mokėti.

Prieš kelis mėnesius startavusi teisinių paslaugų interneto platforma nemoka.lt tapo paprastu įrankiu kreditoriams ir jau įvykdė ne vieną klientų užsakymą tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse. 

nemokaNuotrauka: © Nemoka.lt

Platformos veikimas labai paprastas: asmeniui – būtų tai juridinis asmuo ar fizinis – , turinčiam skolininkų Lietuvoje ar kitoje šalyje, tereikia užpildyti paprastą formą, kurioje nurodoma bendra informacija apie susidariusią skolą ir kreditoriaus kontaktai. Išsiuntus šią formą, nemoka.lt specialistai pasiūlys optimaliausią būdą skolai susigrąžinti ir, klientui patvirtinus pasiūlytą skolos išieškojimo variantą, nukreips tiesiai advokatų kontorą Lietuvoje ar kitoje pasaulio šalyje, kuri toliau vykdys skolos išieškojimo veiksmus, t.y. pateiks ieškinį/pareiškimą dėl teismo įsakymo/pareiškimą dėl Europos mokėjimo įsakymo/Europos ieškinį dėl nedidelės sumos ar kita. Dažniausiai turint skolininkų kitose šalyse iš praktikos yra rekomenduojama tos šalies advokatų kontora, žinanti tos šalies teisės ir proceso normas, kuri pasiūlo klientui paslaugas ir vykdo skolos išieškojimo darbus.

Nemoka.lt bendradarbiauja su daugelio šalių advokatų kontoromis, kurios yra paskyrusios atsakingus asmenis priimti užklausas iš nemoka.lt platformos ir pagal jas teikti pasiūlymus dėl teisinių paslaugų teikimo, taip pat nemoka.lt bendradarbiauja su tarptautine advokatų kontorų paieškos sistema uniDebt (www.unidebt.co). Platformos esmė - joje paslaugas siūlo išskirtinai tik advokatų kontoros ir visas skolos išieškojimas vykdomas būtent advokatų. Taip klientams užtikrinami aukščiausi paslaugų atlikimo standartai ir bylinėjimosi išlaidų priteisimas iš skolininko.

Per pakankamai neilgą gyvavimo laikotarpį nemoka.lt platformoje daugiausiai užklausų buvo pateikta skoloms Lietuvoje išieškoti, taip pat ir kitose šalyse: Estijoje, Belgijoje, Italijoje, Prancūzijoje. Iš šių užklausų pagrindinės skolos susidarė transporto ir prekybos srityje.

Jei turite skolininkų, nemoka.lt pataria:

1. Nedelsti kreiptis dėl skolos išieškojimo

Dažnu atveju kreditoriai dėl skolos išieškojimo pagalbos kreipiasi ypač pavėluotai: kartais praėjus metams, kartais ir penkeriems. Jie vis įkyri skolininkui, skolininkas žada sumokėti, tačiau niekas nevyksta ir tęsiasi ypač ilgai. Šiuo atveju reikia priminti, kad delspinigiai, kurie dažnai numatomi kreditoriaus ir skolininko sutartyje arba išrašomose skolininkui sąskaitose, yra skaičiuojami tik už 6 mėnesių laikotarpį, t.y. jei pradelsta skola yra daugiau nei pusę metų, net ir kreipusis dėl skolos išieškojimo teismas dažniausiai nepriteis didesnio nei už 6 mėnesius delspinigių dydžio, taigi skolininkas naudosis jūsų – kreditoriaus – pinigais nemokamai, t.y. nemokėdamas jokių netesybų.

Dėl vis dar neaiškios BREXIT situacijos ypač turėtų suskubti asmenys, turintys skolininkų Didžiojoje Britanijoje, kadangi skolai susigrąžinti iš šios šalies skolininkų naudojant paprastą ir gana greitą Europos mokėjimo įsakymo ir Europos ieškinio dėl nedidelių sumų procedūrą, taip pat Europos sąskaitos blokavimo įsakymo procedūrą liko labai nedaug laiko - oficialiai duomenimis, ši procedūra Didžiajai Britanijai nebebus taikoma nuo šių metų gruodžio 31 dienos.

2. Nustatyti protingą delspinigių dydį

Dažnu atveju kreditoriais su skolininkais būna pasirašę sutartis, kuriose numato didesnius nei praktikoje laikytini normaliais delspinigius, t.y. daugiau kaip 0,02 procento už pavėluotą sumokėti laiku dieną. Pavyzdžiui delspinigių, paskaičiuotų taikant 0,05 procentų delspinigių normą (kas atitinka 18,25 procentų dydžio metinę palūkanų normą (0,05 × 365 d.) teismai dažnai nepriteisia, nes jie viršija Lietuvos Respublikos mokėjimų, atliekamų pagal komercines sutartis, vėlavimo prevencijos įstatyme nurodytą pavėluoto mokėjimo palūkanų normą. Taigi neverta tikėtis, kad didesni delspinigiai suteiks daugiau garantijų, kadangi teismai yra linkę tokius delspinigius stipriai mažinti. 

3. Prieš pradedant verslą su nauja įmone, pasidomėti jos finansine padėtimi

Taip pat prieš pradedant prekybą su kita įmone, ypač įsikūrusia užsienyje, dažnu atveju patariama pirmiausiai pasidomėti jos padėtimi: pirmiausiai bent jau pasidomėti ja naudojant viešuosius registrus ir paprasčiausiai Google paiešką – čia matysis, ar įmonė įsteigta seniai, ar prieš kelis mėnesius. Ypač transporto ekspedijavimo srityje dažnas atvejis, kai tarpininkai įsteigia vis naujų įmonių, užsako pervežimo paslaugas, už kurias vėliau neatsiskaito, tada įmonę paskelbia nemokia ir toliau kuria kitus tokius pačius verslus". Tokiu atveju realiai išsireikalauti pinigų iš skolininko ypač sudėtinga.

Taip pat šiam tikslui pasiekti taip pat rekomenduotina tiesiog kreiptis į advokatus, kurie turi prieigą prie viešųjų registrų, tokių kaip areštų, nekilnojamojo turto registras ir kitų, kad būtų galima įsitikinti būsimo partnerio galimybėmis atsiskaityti. Šiam tikslui

Platformos ateities planai 

Nemoka.lt turi patarimų ne tik kreditoriams, bet ir skolininkams, kurie pavyzdžiui susiduria su skolų išieškojimo įmonėmis. Plačiau apie tai galima pasiskaityti nemoka.lt svetainėje.  Kitas nemoka.lt kūrėjų rengiamas straipsnis – kaip susigrąžinti skolą iš į užsienį išvykusio ir išvykimą deklaravusio asmens. Ši problema ypač dar vis opi asmenims, turintiems tokių skolininkų, kurie iškeliąvę svetur ir išsiregistravę iš Lietuvos. Taip pat šiais internetinio verslo laikais dažnai kyla problemų apskritai nustatyti, kurioje šalyje yra skolininkas – ši problema ir požymiai, pagal kuriuos galima nustatyti jūsų skolininko buvimo arba dar greiau - registracijos vietą - netrukus nemoka.lt svetainėje taip pat bus aptarta.

Svetainė nuolat tobulinama, papildoma nauja informacija ir platformos siekis yra tapti „one stop shop" pasauliniam skolų išieškojimui, t.y. tapti patogiu instrumentu verslui ar fiziniams asmenims, turintiems skolininkų.  

www.nemoka.lt - teisminis skolų išieškojimas.

Top