Gyventojų skolinimosi sezoniškumas šią žiemą išsibalansavo

"Swedbank" pranešė, kad ši neįprastai šilta žiema sudrumstė įprastą paskolų ir jų tikslų sezoniškumą. Pavasariui ir vasarai įprasti būsto atnaujinimo kreditai kaip ir automobilio pirkimo paskolos buvo aktyvios ir žiemą.

vartojimo paskolaNuotrauka: © Swedbank

Dėl šiltų rudens ir žiemos mėnesių nebuvo fiksuotas įprastas vartojamojo finansavimo sezoniškumas, ir gyventojai toliau gyveno šiltojo sezono skolinimosi režimu, pastebi „Swedbank“ gyventojų finansavimo ekspertai. „Swedbank“ duomenimis, gyventojai praėjusiais metais daugiau skolinosi brangesniems pirkiniams – automobiliams ir būsto atnaujinimui. Bendra banko suteiktų vartojamojo finansavimo paskolų suma pernai perkopė 100 mln. eurų.

„Nors įprastai automobilių ir būsto atnaujinimo poreikiams gyventojai yra dažniau linkę skolintis pavasarį ir vasarą, banko duomenys rodo pakitusią gyventojų elgseną. Gyventojų skolinimosi automobiliams aktyvumas pernelyg nekito visus metus, o būsto remonto reikmėms gyventojai aktyviai skolinosi ir metų pabaigoje. Tai šiai finansavimo sričiai nėra būdinga“, − komentuoja Tomas Pulikas, „Swedbank“ Vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento direktorius.

„Swedbank“ duomenimis, banko suteiktų paskolų automobiliui suma per 2019 m., palyginus su ankstesniais metais, išaugo 13 proc. ir sudarė 24,5 mln. eurų. Paskolų suma namų atnaujinimui ir įsirengimui praėjusiais metais išaugo 6 proc. iki kiek daugiau nei 43 mln. eurų.

Pasak T. Puliko, gyventojų aktyvumą skolinantis skatino ne tik neįprastai šilta žiema, bet ir sparčiai augusios gyventojų pajamos. Tai galėjo prisidėti ir prie geresnių gyventojų galimybių pirkti brangesnius daiktus, ir prie optimistinių lūkesčių dėl ateities.

Kaip rodo „Swedbank“ duomenys, pernai augę gyventojų atlyginimai padiktavo ir dar vieną tendenciją – gyventojų poreikis skolintis einamosioms reikmėms tapo mažiau aktualus.

„Įsigyti smulkesnę buitinę techniką, sumokėti už atostogų kelionę ar pasirūpinti sveikatos gerinimu vis didesnė gyventojų dalis sugeba iš nuosavų lėšų. Paskolos vartojimo reikmėms praėjusiais metais sudarė apie trečdalį – 32 mln. eurų – viso gyventojų vartojamojo finansavimo“, − sako „Swedbank“ gyventojų finansavimo ekspertas. 

„Swedbank“ duomenimis, vidutinė paskola vartojimo reikmėms pernai siekė 2,1 tūkst. eurų, automobilio įsigijimui gyventojai skolinosi vidutiniškai 6,2 tūkst. eurų. Nusprendusieji atsinaujinti namus ar skolintis naujų namų įsirengimui gyventojai skolinosi vidutiniškai 10 tūkst. eurų siekiančias sumas.

T. Pulikas pastebi, kad šių paskolų grąžinimo terminai išlieka panašūs, kaip ir ankstesniais metais. Vartojimo reikmėms paprastai skolinamasi vos ilgesniam nei 3 metų laikotarpiui, automobiliui 5-eriems metams, o namų remontui ir įsirengimui – kiek ilgesniam nei 7 metų terminui.

Kone 100 proc. klientų paraiškas vartojimo kreditui pateikia interneto banke ar išmaniąja programėle. Tai sudaro galimybes apie sprendimą dėl paskolos išdavimo gyventojus informuoti per itin trumpą laiką.

Top