Prognozė: Federalinio rezervo sistema sumažins bazinę palūkanų normą

JAV esanti FRS gali po 11 metų sumažinti bazinę palūkanų normą. Manoma, kad ji bus sumažinta 0.25%. Normos mažinimas padeda spartinti ekonomikos augimą, paskolų ėmimą ir investavimą.

manhattan usa

Iš kainų ateities sandorių rinkoje matyti, jog bazinė palūkanų norma iki sausio mėnesio, kaip prognozuojama, bus iš viso sumažinta tris kartus (įskaitant normos sumažinimą liepos mėnesį), o 2020 metais – dar vieną kartą. O tikimybė, kad bazinė palūkanų norma liepos mėnesio posėdyje bus sumažinta iš karto 0,5 procentinio punkto, rinkoje vertinama maždaug 25 procentais.

Po ankstesnio posėdžio JAV centrinis bankas davė suprasti, jog yra pasirengęs sumažinti bazinę palūkanų normą. FRS tuomet atkreipė dėmesį į neapibrėžtumą dėl ekonomikos augimo perspektyvų.

Tačiau tarptautinės kredito reitingų agentūros „Fitch“ analitikai pažymi, jog rinkos lūkesčiai yra pernelyg optimistiški. Jų nuomone, FRS bazinę palūkanų normą 2019 metais sumažins tik vieną kartą ir iki 2020 metų pabaigos ji nebus keičiama.

Pasak ekspertų, JAV bendrasis vidaus produktas (BVP) auga sparčiau negu tikimasi, o vartotojų išlaidų ir užimtumo augimo rodikliai mažo nedarbo sąlygomis tebėra palankūs. Taigi bazinės palūkanų normos sumažinimas greičiausiai bus pavaizduotas kaip atsargumo priemonė, kuria norima sumažinti slopinti ūkio plėtrą galinčią riziką, o ne kaip reakcija į gaunamus statistinius duomenis.

Dėl to „Deutsche Bank“ ekonomistai įspėja, jog bet kokius pareiškimus apie tai, jog tolesni JAV pinigų politikos pokyčiai priklausys nuo gaunamų statistinių duomenų, rinka gali palaikyti „vanagiškais“. Vokietijos banko analitikai, kaip ir rinkos dalyviai, mano, kad bazinė palūkanų norma JAV šiemet bus sumažinta tris kartus. Be ekonomikos palaikymo padidėjusio neapibrėžtumo sąlygomis, sumažinti bazinę palūkanų normą JAV centrinį banką gali paskatinti pernelyg maža infliacija.

Antradienį paskelbti duomenys parodė, jog metinis infliacijos rodiklis, į kurį atsižvelgia JAV centrinis bankas, kai vertina infliacijos riziką, t. y. indeksas „PCE Core“, kuris rodo asmeninio vartojimo išlaidų, neįskaitant išlaidų maistui ir energijai, pokyčius, birželį sudarė 1,6 proc., nors jo tikslinis metinis lygis siekia 2 procentus.

Nemažą spaudimą centriniam bankui daro ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), kuris ne kartą kritikavo FRS dėl nepakankamai švelnios politikos. Sprendimą dėl bazinės palūkanų normos FOMC paskelbs trečiadienį 21 valandą. 

Top