LVAT - akcininko skolinimąsi iš savo paties įmonės prilygino dividendams

Spausdinti

Jei vienintelis įmonės akcininkas gauna paskolą iš savo paties įmonės, nuo šiol tai bus galima traktuoti kaip dividendų išmokėjimą. Tokią teismų praktiką suformavo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, išnagrinėjąs byla, kurioje VMI kartu su FNTT siekė įrodyti, kad vienos Šiaulių įmonės vadovas, tokiu būdų sąmoningai vengė mokėti mokesčius.

Kreditas akcininkui nuo šiol bus traktuojamas kaip pelno paskirstymas

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) nagrinėjo iš FNTT gautą informaciją ir rinko įrodymus, jog Šiaulių bendrovės vienintelio akcininko skola, pastarajam naudojantis bendrovės lėšomis, yra iš nepaskirstytojo pelno akcininkui išmokėti dividendai. Įrodė. Tai patvirtino Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija. Teismuose konstatuota, kad bendrovė išmokėjo akcininkui lėšas, kurios buvo skirtos ne jos poreikiams tenkinti, bet išmokėjo dividendus, už kuriuos nesumokėtas gyventojų pajamų mokestis (GPM). Iš viso priteista  apie 88 tūkst. eurų GPM ir baudų.

„Mokestinio patikrinimo ir FNTT tyrimo metu nustatyta, kad bendrovės direktorius, kuris yra vienintelis jos akcininkas, iš bendrovės ėmė lėšas atsiskaitytinai. Vis daugiau ir daugiau. Augo ir sukauptas nepaskirstytasis pelnas, o vadovui buvo mokamas tik minimalus mėnesinis darbo užmokestis, - situaciją, persipynusią su kita baudžiamąja byla, komentuoja Šiaulių AVMI Kontrolės departamento direktorė Rima Rasickienė, pridurdama, kad nors bendrovė dirbo pelningai, dividendai vieninteliam akcininkui nebuvo mokami, – todėl tokio dydžio, anuomet - per pusantro milijono litų, sumų išmokėjime vieninteliam bendrovės akcininkui nėra jokios įprastinės verslo logikos. Vėliau sudaryta beprocentine paskolos sutartimi bandyta pagrįsti, kad dividendų nebuvo.“

Bendrovė, beprocentinės paskolos forma išmokėdama lėšas, siekė išvengti jų apmokestinimo, kuris atsirastų išmokėjus dividendus.  Patikrinimų metu nustatyta, kad nuo 2012 m. gruodžio 31 d. bendrovės vadovas, kuris ir vienintelis jos akcininkas, gavo iš bendrovės 435 tūkst. eurų, neišskaitė ir nedeklaravo beveik 80 tūkst. eurų GPM nuo jam išmokėtų dividendų. Bendrovė, siekdama įgyti mokestinį pranašumą, elgėsi nesąžiningai. Jai skirta beveik 8 tūkst. eurų bauda.

Teismas konstatavo, kad mokesčių administratorius, vadovaudamasis MAĮ 72 straipsnio nuostatomis, remdamasis FNTT surinktais duomenimis bei mokestinės bylos medžiaga, pagrįstai ir teisėtai apskaičiavo pareiškėjui mokėtiną GPM ir su juo susijusias sumas. Mokesčių administratorius visapusiškai ir objektyviai išnagrinėjo bei įvertino surinktus duomenis, aiškiai, išsamiai ir detaliai pagrindė pareiškėjui apskaičiuotą GPM ir su juo susijusias sumas, kaip tai nustato MAĮ 67 straipsnio 1 dalis, todėl ginčijami Šiaulių AVMI, VMI ir Mokestinių ginčų komisijos sprendimai laikytini pagrįstais ir teisėtais.

VMIMokesčių inspekcija primena, jog visus gyventojus ir įmones VMI vienintelį kartą atleidžia nuo praeityje nesumokėtų mokesčių delspinigių ir baudų, jei mokesčių mokėtojai iki š. m. liepos 1 d. patikslins savo deklaracijas už 2014 m. – 2018 m. laikotarpius ir deklaruos pamirštus mokesčius. Atleidimas nuo delspinigių galioja praeityje pamirštiems sumokėti VMI administruojamiems mokesčiams, išskyrus žemės mokestį.

Plačiau sužinoti apie tai, kaip ir kodėl verta pasinaudoti vienintele galimybe sumokėti praeityje pamirštus mokesčius, galima VMI interneto svetainėje, adresu www.vmi.lt/cms/tavienintele ir www.kiek.lt, atsakymus į susijusius klausimus teikia konsultantai – 1882, pasirinkus 5 mygtuką „vienintelė galimybė atsiskleisti“.