Europos komisija skyrė 570 mln. eurų baudą kredito kortelių milžinei Mastercard

Spausdinti

Mastercard gavo baudą už tai, kad savo taisyklėmis parduotuvėms trukdė ieškoti palankesnių atsiskaitymo kredininėmis kortelėmis būdų, kurias siūlė bankai kitose Europos sąjungos šalyse. Tokiu būdu MasterCard bandė monopolizuoti rinką ir didino savo paslaugų kainą.

kredito ir debito korteles

„Europos vartotojai kasdien naudoja mokėjimo korteles, kai perka maisto produktus ar drabužius, arba apsiperka internetu. „MasterCard“ savo taisyklėmis parduotuvėms trukdė ieškoti palankesnių sąlygų, kurias siūlo bankai kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse, ir tokiu būdu dirbtinai kėlė atsiskaitymų kortelėmis kainas, o tai kenkė ES vartotojams ir mažmenininkams“, – pareiškė už konkurenciją atsakinga Komisijos narė Margrethe Vestager (Margretė Vestager).

Komisija savo pranešime pažymėjo, kad „MasterCard“ skirta bauda buvo sumažinta 10 proc., nes bendrovė bendradarbiavo su bylos tyrėjais. „MasterCard“ yra antra pagal dydį kredito kortelių leidėja Europos rinkoje, kurioje nusileidžia tik konkurentei „Visa“. Kai pirkėjas parduotuvėje atsiskaito kredito kortele, parduotuvės bankas kortelės turėtojo bankui sumoka tam tikrą mokestį. Mažmenininko bankas tokį „tarpbankinį mokestį“ užkrauna parduotuvei, o dėl to pakyla kainos vartotojams.

Tyrimą dėl „MasterCard“ Europos Komisija pradėjo dar 2013 metų balandį. Po dvejų metų Komisija bendrovei nusiuntė prieštaravimo pareiškimą, kuriame pažymėjo, kad „MasterCard“ taisyklės bankams neleidžia kitoje Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybėje esantiems mažmenininkams siūlyti mokesčio tarifų, kurie būtų mažesni už galiojančiuosius toje šalyje. Iki 2015 metų šių „tarpbankinių mokesčių“ tarifai atskirose Europos šalyse gerokai skyrėsi, tačiau pagal tuomet galiojusias „MasterCard“ taisykles mokėjimus kortelėmis gaunantys bankai turėjo taikyti jų buveinės šalyje nustatytą mokesčio tarifą.

„Tai lėmė didesnes kainas mažmenininkams ir vartotojams, ribotą tarptautinę konkurenciją ir dirbtinį bendrosios rinkos suskaidymą“, – pažymėjo Europos Komisija. „Remdamasi šiuo pagrindu, Komisija padarė išvadą, kad „MasterCard“ savo taisyklėmis trukdė mažmenininkams pasinaudoti mažesniais mokesčių tarifais ir varžė tarptautinę konkurenciją tarp bankų, o tai prieštarauja Europos Sąjungos (ES) konkurencijos taisyklėms.“

„Pažeidimas buvo nutrauktas, kai „MasterCard“, atsižvelgusi į tarpbankinių mokesčių reglamento įsigaliojimą, iš dalies pakeitė savo taisykles“, – pridūrė Komisija. Bendrovė baudos neginčija. 2017 metais „MasterCard“ spėjo, kad bauda gali sudaryti iki 1 mlrd. eurų, tačiau 2018 metų gruodį jai suformavo 650 mln. JAV dolerių atidėjinius. „Šis sprendimas yra susijęs su ankstesne praktika, kuri buvo taikyta trumpiau negu dvejus metus, ir dėl jo bendrovei nereikės keisti savo dabartinės verslo praktikos“, – pareiškė bendrovė.