Ateinančiais metais už pradelstą būsto kredito įmoką delspinigių reikės mokėti mažiau?

Jau kurį laiką diskutuojama dėl palūkanų normos ribojimo bei mažinimo kai už būsto kreditą yra vėluojama sumokėti periodines įmokas arba tuo atveju jei žmogus nebe sugeba vykdyti prisiimtų finansinių įsipareigojimų.

Būsto paskolos palūkanų mažėjimas - gera žinia turintiems kreditą

Už būsto paskolas bankams įsiskolinusiems gyventojams nuo kitų metų pavasario gali tekti mokėti kiek mažesnius delspinigius. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, apsvarstęs „valstiečio“ Stasio Jakeliūno parengtas Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pataisas, siūlo Seimui nustatyti skirtingus tarifus, kai paskolos sutartis nutraukta ar ji galioja, bet žmogus nebegali jos išsimokėti.

Pastaruoju atveju netesybos už kiekvieną pradelstą dieną nesikeistų ir siektų iki 0,05 proc., arba 18 proc. per metus. Tačiau jos būtų skaičiuojamos ne ilgiau kaip 180 dienų, su kuo nesutinka Bankų asociacija. Iki 0,015 proc. per dieną, arba 5,4-5,5 proc. per metus delspinigiai siūlomi, kai sutartis nutraukiama.

Tokiu atveju bankas negalėtų delspinigių skaičiuoti ilgiau negu 180 dienų. Tokie delspinigiai būtų skaičiuojami ne tik naujoms, bet ir galiojančioms sutartims. Galutinį sprendimą dar iki Kalėdų priims Seimas. Lietuvos banko valdybos narys Tomas Garbaravičius komiteto posėdyje apgailestavo, kad komitetas nepasirinko ambicingesnio varianto.

„Didžiausios (delspinigių) sumos gali būti priskaičiuojamos nutraukus sutartį. Siūliau padaryti po nutraukimo vos ne automatinį išieškojimą padaryti, nes tada skaičiuojamos ir palūkanos ir delspiningiai“, – teigė jis.

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius sako, kad komiteto siūloma reglamentavimas nenaudingas nei bankų klientams, kadangi, pasak jo, žemos netesybos mažina mokėjimų drausmę, nei rinkai, nes mažina jos patrauklumą. Jis pasigenda pasekmių klientams, atsirasiančių po tokių pataisų priėmimo, įvertinimo ir grasina nebemokių klientų iškeldinimu iš būstų.

„Verslas prisitaikys, bet vartotojams sukuriama žymiai silpnesnė pozicija“, – prognozavo M. Zalatorius. Konservatorius Andrius Kubilius pasigedo oficialių Lietuvos banko ir Vyriausybės išvadų dėl pataisų, todėl siūlė jų svarstyme vėl daryti pertrauką, bet komitetas tam nepritarė ir balsavo už pataisas.

Top