Kijevas siekia naujos ilgalaikės kreditavimo programos

Spausdinti

Ukrainoje gamtinių dujų kainos buitiniams vartotojams nuo lapkričio mėnesio didės 23,5 proc., pranešė premjeras Volodymyras Hroismanas. „Dujos gyventojams nuo lapkričio brangs 23,5 procento. Ne 60 procentų. Tai - kompromisas, kurį neįtikėtinomis pastangomis pavyko pasiekti derybose su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF)", - pareiškė Ukrainos vyriausybės vadovas.

kreditai ukrainai

Gamtinių dujų kainų buitiniams vartotojams didinimas buvo viena esminių ir sunkiausių, nuo praėjusių metų liepos užstrigusių Kijevo ir TVF derybų dėl kreditavimo atnaujinimo dalių. TVF reikalavo dujas branginti iki 60 proc., tačiau Ukrainos vyriausybė laikėsi tvirtos nuomonės, jog šalies gyventojų mokumas tokiam kainų šuoliui yra per menkas. Ukrainos valdžia kartą jau buvo paklususi TVF reikalavimui smarkiai branginti dujas - 2017 metų pirmoje pusėje, ir tai leido Kijevui laikinai užsitikrinti tarptautinį finansavimą. Tačiau artėjant 2019-ųjų prezidento ir parlamento rinkimams Ukrainos valdžiai toks žingsnis būtų savižudiškas.

Ukrainos vyriausybė siekė susitarti su TVF per jo misijos Kijeve vizitą pirmoje rugsėjo pusėję, tačiau jos terminui pasibaigus buvo pranešta apie sutarimą derybas pratęsti. Dabar Kijevas siekia naujos ilgalaikės kreditavimo programos, pakeisiančios įstrigusią dabartinę, kurios galiojimas baigsis 2019-ųjų pradžioje. 2015-ųjų pradžioje TVF patvirtino 17,5 mlrd. JAV dolerių vertės Ukrainos kreditavimo programą ketveriems metams, kuri turėjo padėti šaliai atsigauti po dviejų skaudžios recesijos metų, provakarietiškai vyriausybei mažinant priklausomybę nuo Rusijos. Vis dėlto, Ukraina sulaukė tik keturių jos išmokų - iš viso 8,7 mlrd. JAV dolerių prilygstančią sumos.

Finansavimas buvo sustabdytas 2017-ųjų pirmojo pusmečio pabaigoje, TVF ekspertams pažėrus aštrios kritikos dėl struktūrinių reformų Ukrainoje, o ypač - dėl nepakankamos kovos su įsišaknijusia korupcija. Naujas susitarimas TVF palengvintų Kijevo galimybes sulaukti finansinės paramos iš Europos Sąjungos bei Pasaulio banko. Rugpjūtį Ukraina ir Europos Sąjunga pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą ir paskolos sutartį dėl ketvirtosios ES makrofinansinės pagalbos Ukrainai programos įgyvendinimo, kurios dydis - 1 mlrd. eurų. Viena jos sąlygų - Kijevas privalo susitarti su TVF.

Kredito reitingas išlieka stabilus

Tarptautinė reitingų agentūra „S&P Global Ratings“ patvirtino galiojančius Ukrainos ilgalaikio ir trumpalaikio skolinimosi reitingus - atitinkamai B- ir B. Reitingų perspektyvos išliko stabilios. „Nepaisant to, kad Ukraina nuo 2017-ųjų kovo nesulaukė finansavimo pagal Tarptautinio valiutos fondo (TVF) programą, mes tikimės, kad nauja programa bus patvirtinta iki 2018 metų pabaigos. Mes manome, kad naujas susitarimas su TVF padės Ukrainai kitąmet - prezidento ir parlamento rinkimų metais - laiku vykdyti didelės apimties skolinius įsipareigojimus užsienio kreditoriams, taip pat vadovautis apdairia makroekonomine politika“, - teigiama agentūros pranešime.

Anot S&P ekspertų, Ukrainos reitingo stabilią perspektyvą užtikrina būtent šio susitarimo lūkesčiai. Jo nepasiekus Ukraina gali tapti nemoki, ir tuo atveju jos reitingai neabejotinai kristų. Reitingų gerinimo perspektyvos sietinos su spartesniu ekonomikos augimu ir biudžeto rodiklių pagerėjimu, kuris leistų centriniam bankui sušvelninti valiutų rinkos reguliavimo apribojimus, taip pat su padėties vyriausybės nekontroliuojamuose rytiniuose šalies regionuose stabilizavimuisi, teigia S&P.