„Moody's“ sumažino Italijos kredito reitingą iki „Baa3“

Spausdinti

Italijos populistinei vyriausybei grumiantis su Briuseliu dėl savo biudžeto, tarptautinė kredito reitingų agentūra „Moody's“, nerimaujanti dėl Romos planų dėl didesnio deficito ir dėl didžiulės valstybės skolos naštos, viena pakopa pablogino šalies kredito reitingą.

Italijoje kyla paskolų krizė?

Italijos populistinei vyriausybei grumiantis su Briuseliu dėl savo biudžeto, tarptautinė kredito reitingų agentūra „Moody's“, nerimaujanti dėl Romos planų dėl didesnio deficito ir dėl didžiulės valstybės skolos naštos, viena pakopa pablogino šalies kredito reitingą.

Praėjusį ketvirtadienį Europos Komisija (EK) oficialiai įspėjo Italiją, kad jos 2019 metų biudžeto planai kelia rimtą rūpestį. Nerimą visų pirma kelia Italijos valstybės skola, kuri sudaro 2,3 trln. eurų, arba 131 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) – didesnis skolos ir BVP santykis euro zonoje yra tik Graikijoje. Briuselis reikalauja, kad Italija karpytų išlaidas ir mažintų biudžeto deficitą, nes tokiu atveju šalis galėtų mažinti ir savo skolų naštą. Tačiau šalies populistinė koalicinė vyriausybė padarė priešingai – parengė biudžeto projektą, kuriame numatomos didesnės išlaidos.

„Moody's“ Italijai skirtą kredito reitingą sumažino viena pakopa – nuo „Baa2“ iki „Baa3“, o tai yra žemiausias investicinio lygio reitingas. Reitingo prognozė – stabili. Nuo rugsėjo mėnesio, kai paaiškėjo, kad Italijos biudžeto deficitas pagal vyriausybės planus kitąmet padidės iki 2,4 proc. BVP, nors tai prieštarauja susitarimui su Komisija, Italijos vyriausybės obligacijų pajamingumas smarkiai padidėjo. Tačiau Italijos vyriausybė tvirtina, jog nekeis savo planų dėl biudžeto išlaidų didinimo, nes nori ištesėti prieš rinkimus duotus pažadus. Italijos vyriausybė mano, jog didindama valstybės išlaidas ji parems ekonominį aktyvumą šalyje.

Tačiau „Moody's“ ekspertai abejoja, kad vyriausybė turi visavertę programą, kaip šalyje užtikrinti stabilų ekonomikos augimą. Kandi kritika Už ekonomikos reikalus atsakingi ES aukščiausio rango pareigūnai laiške Romai kandžiai sukritikavo Italijos biudžeto planus, kuriuos pavadino „beprecedenčiais“ ir įspėjo, kad Briuselis gali atmesti visą biudžetą. Siekdama ištesėti prieš rinkimus duotus pažadus, naujoji Italijos vyriausybė savo biudžete, kurį ji vadina „liaudies biudžetu“, be kita ko, numato keletą pensijų ir mokesčių sistemų pakeitimų, kurie atsieis 37 mlrd. eurų, iš jų 22 mlrd. eurų bus skirti padidinant deficitą.

„Reitingų agentūra mano, jog po laikino augimo paspartėjimo, kurį paskatins ekspansinė fiskalinė politika, plėtra vėl sulėtės iki pastaruoju metu vyravusio maždaug 1 proc. tempo“, – pareiškė „Moody's“. „Agentūra taip pat mano, kad net ir artimiausiu metu augimas dėl fiskalinių paskatų paspartės mažiau negu tikisi vyriausybė.“ Europos šalys, kurios yra susigrūmusios su Briuseliu dėl savo deficito, iki šiol išvengdavo sankcijų. Daugiausia prieštaravimų kildavo dėl Prancūzijos, kuri net devynerius metus išvengdavo bausmės už tai, kad jos biudžeto deficitas vis viršydavo 3 proc. BVP ribą.

Briuselis ne kartą skelbdavo piktus įspėjimus, tačiau Paryžius taip ir nebuvo nubaustas, nors dėl to ir Komisija, ir Prancūzija sulaukė kritikos iš subalansuoto biudžeto šalininkų, tokių kaip Vokietija ir Nyderlandai. Baudų 2016 metais išvengė ir Ispanija bei Portugalija, nors jų biudžeto deficitas gerokai viršijo 3 proc. BVP apribojimą.