Atsiras dar 4 specializuoti bankai?

Kreditai INFO rašė apie tai, kad vis daugiau kredito unijų norėtų pakeisti teisinį statusą ir tapti specializuotais bankais. Tokia galimybė atsirado įsigaliojus naujiems teisės aktams, ir kaip rodo LB išplatintas bankinio sektoriaus apžvalgos pranešimas - šiuo metu yra svarstomi 4 prašymai specializuotų bankų steigimuisi Lietuvoje.

bankai

Šių metų antrąjį ketvirtį bankų sektorius toliau augo. Bankai veikė pelningai ir vykdė jiems nustatytus riziką ribojančius reikalavimus. Lietuvos bankas skatina naujų rinkos dalyvių atėjimą į rinką – šiuo metu kartu su Europos Centriniu Banku vertina keturis prašymus išduoti specializuoto banko licenziją. „Šiemet Lietuvos bankų sektoriuje toliau vyksta anksčiau prasidėję konsolidacijos procesai. Lietuvos bankas, tikėdamasis sumažinti koncentraciją jame, skatina naujų dalyvių žengimą į rinką, o tai būtų naudinga vartotojams. Tuo tikslu aktyviai bendraujame su potencialiais bankų sektoriaus dalyviais, norinčiais įsigyti specializuoto banko licencijas. Tikimės dar šiemet sulaukti pirmųjų šio proceso vaisių“, – sako Renata Bagdonienė, Lietuvos banko Riziką ribojančios priežiūros departamento direktorė.

Bankų turtą 2018 m. antrąjį ketvirtį augino reikšmingai didėjęs paskolų portfelis. Palyginti su pirmuoju ketvirčiu, bankų sektoriaus turtas padidėjo 551 mln. Eur (2,1 %) ir sudarė 26,7 mlrd. Eur. Paskolų augimas buvo finansuotas tiek naujais indėliais, tiek bankų anksčiau pritrauktomis lėšomis. Bankų klientams suteiktų paskolų portfelio grynoji vertė 2018 m. antrąjį ketvirtį išaugo 1 mlrd. Eur (5,5 %) – iki 19,9 mlrd. Eur. Paskolų portfelio vertės pokytį daugiausia lėmė įmonių ir esamų stambių verslo klientų papildomas kreditavimas, tačiau didėjo ir paskolos namų ūkiams, įskaitant ir būsto paskolas.

Po įprasto indėlių sumažėjimo metų pradžioje antrąjį ketvirtį jie gana reikšmingai išaugo. 2018 m. liepos 1 d. klientai bankuose laikė 20,4 mlrd. Eur indėlių – tai 575 mln. Eur (2,9 %) daugiau nei pirmojo ketvirčio pabaigoje. Daugiausia didėjo namų ūkių bankuose laikomi indėliai. Tai susiję su padidėjusiomis gyventojų ir verslo įplaukomis įsibėgėjant metams. 2018 m. pirmąjį pusmetį šalies bankų sektorius dirbo pelningai – bankai ir užsienio bankų filialai gavo beveik 180 mln. Eur pelno, t. y. beveik 16 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Pelningai veikė 11 bankų ir užsienio bankų filialų ir tik 1 rinkos dalyvis patyrė nuostolių. Pagrindinis bankų pajamų šaltinis ir toliau buvo grynosios palūkanų pajamos. Visi Lietuvoje veikę bankai vykdė nustatytus priežiūrinius kapitalo ir likvidumo reikalavimus.

Top