Bankai šiais metais jau paskolino 1.3 mlrd. eurų daugiau nei pernai

Kreditai.INFO tęsia bankinių paskolų rinkos apžvalgą. Šiandien išplatintame Lietuvos bankų asociacijos (LBA) pranešime matyti, kad per 9 šių metų mėnesius bankai vidutiniškai suteikė septyniais procentais daugiau paskolų nei per tą patį laikotarpį pernai.

Rekordiškai augo išduotų kreditų portfeliai

Primename, kad neseniai pateiktose veiklos ataskaitose "Swedbank" paskolų portfelis per 9 mėnesius augo net 17%, o "Citadele" banko 8.5% per tą patį laikotarpį.

Lietuvos bankų asociacija paskelbė apibendrintus šių metų trečiojo ketvirčio Lietuvoje veikiančių bankų (LBA narių) finansinių grupių veiklos rodiklius.

„Stebime tebesitęsiantį bankų teikiamų paskolų portfelio kreivių kilimą, kuris, galima sakyti, atspindi tvarų ekonomikos augimą šalyje. Šalia didėjančio paskolų portfelio gyventojų ir įmonių finansiniai rezervai taip pat išaugę arba lieka stabilūs. Tai rodo, jog verslo ir namų ūkių finansinė situacija yra subalansuota. Taip pat verta atkreipti dėmesį, kad elektroniniai atsiskaitymai toliau demonstruoja reikšmingą šuolį”, – pažymi LBA prezidentas Mantas Zalatorius.

Kreditavimas ir taupymas: nuoseklus augimas
Trečiojo š. m. ketvirčio pabaigoje, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, bendras paskolų ir išankstinių mokėjimų portfelis išaugo beveik 7 proc. (š. m. trečiąjį ketv. – apie 19,3 mlrd., praeitų metų – 18 mlrd. eurų). Skolinimo apimtys daugiausia didėjo dėl toliau augusio gyventojų aktyvumo skolinantis. Paskolos namų ūkiams būstui pirkti padidėjo apie 8 proc., vartojimo kreditas – apie 11 proc., likusios paskolos namų ūkiams – apie 2 proc. Verslo įmonių finansavime taip pat matomos teigiamos tendencijos – paskolos juridiniams asmenims pakilo apie 4 proc.

Bendras indėlių portfelis, palyginti šių ir praeitų metų trečiojo ketvirčio pab. rezultatus, padidėjo apie 2 proc. – nuo 22,1 mlrd. iki 22,5 mlrd. eurų. Augimas ir toliau matomas namų ūkių indėlių iki pareikalavimo portfelyje – šis pakilo apie 13 proc. (š. m. trečiąjį ketv. – apie 7,9 mlrd., praeitais metais tuo pačiu laikotarpiu – apie 7 mlrd. eurų). Taip pat pakilo (7%) ir ne finansų bendrovių indėliai iki pareikalavimo.

Palyginti šių ir praeitų metų trečiojo ketv. pab. duomenis pastebimai išaugo ne finansų bendrovių terminuotieji indėliai – nuo 174 iki 331 mln. eurų. Tuo tarpu namų ūkių terminuotojų indėlių portfelis dėl tebesitęsiančių nepatrauklių palūkanų dydžių mažėja.

Elektroniniai atsiskaitymai – vis dažnesni
Trečiąjį š. m. ketvirtį atsiskaitymų už pirkinius kortele suma perkopė 1,3 mlrd. eurų ir, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo kiek daugiau nei penktadaliu. Atsiskaitymų už pirkinius kortele transakcijų skaičius taip pat kilo 18 proc. Tokie rezultatai jau kelerius metus iš eilės liudija apie įsitvirtinančius gyventojų įpročius vis dažniau atsiskaityti ne grynaisiais. Bankai fiksuoja ir nuolat kylančias atsiskaitymų bekontakte kortele tendencijas. Nepaisant to, pagal elektroninius atsikaitymus mūsų šalis visa dar gerokai atsilieka nuo kai kurių Europos, tarp jų ir Baltijos kaimynių, šalių.

Vietų, kuriose galima atsiskaityti kortele, plėtra taip pat nenutrūksta – didėja mokėjimo kortelių skaitytuvų skaičius. Praeitų metų trečiojo ketvirčio pab. buvo virš 60,2 tūkst., šių metų tuo pačiu laikotarpiu – virš 63,5 tūkst. skaitytuvų.

Kortelių (tiek debetinių, tiek kreditinių) apyvarta taip pat auganti: š. m. trečiąjį ketv. – virš 3,6 mlrd., praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu – virš 3,2 mlrd. eurų.

Registruotų internetinės bankininkystės klientų skaičiaus išlieka stabilus.

Lizingo rinka: investicijos į įrangą
Lizingo rinka augo dviženkliu skaičiumi, bet jau nebe keliomis dešimtimis procentų. „Vienuolikos procentų augimas – tam tikros brandos požymis. Vienu pagrindinių augimą lėmusių veiksnių, kaip ir tikėtasi, tapo įvairios įrangos įsigijimo lizingo būdu augimas. Čia augimas siekė kone dvidešimt procentų. Įmonės investuoja į technologijų atnaujinimą. Labiausiai augusios sritys – žemės ūkio technika ir įvairi kita įranga“, – pažymi LBA Lizingo komiteto pirmininkas Laimonas Belickas.

Tuo tarpu transporto priemonių lizingo rinka kiek stabilizavosi, nors toliau demonstruoja teigiamas tendencijas.

Tikimasi, kad metus vainikuos dviženklis lizingo rinkos augimas.

Top