Europos centrinis bankas: kitais metais Europos BVP augs lėčiau

Spausdinti

Dėl euro zonoje ir už jos ribų didėjančio „neapibrėžtumo“ Europos Centrinis Bankas (ECB) šiek tiek pablogino bendros valiutos bloko ekonomikos augimo prognozes, per spaudos konferenciją pareiškė euro zonos centrinio banko vadovas Mario Draghi (Marijus Dragis).

ecb

Dabar ECB numato, kad šiemet euro zonos bendrasis vidaus produktas (BVP) padidės 1,9 proc., o ne 2 proc., kaip buvo prognozuota rugsėjį. 2019 metais ūkio prieaugis sieks 1,7 proc., o ne 1,8 procento. 2020 metais euro zonos BVP padidės 1,7 proc., o 2021-aisiais augimas sulėtės iki 1,5 procento. Šių metų infliacijos prognozė buvo padidinta nuo 1,7 iki 1,8 procento.

Tačiau kitų metų infliacijos prognozė buvo sumažinta – nuo 1,7 iki 1,6 procento. 2020 metais ECB euro zonoje tikisi 1,7 proc. infliacijos, o 2021-aiasiais – 1,8 procento. Pasak M. Draghi, ekonomikos augimo prognozės buvo pakeistos dėl pablogėjusios užsienio paklausos.

Jis paminėjo didėjančią riziką, susijusią su neapibrėžtumu, kurį skatina geopolitiniai veiksniai, protekcionizmo grėsmė, besivystančių rinkų pažeidžiamumas ir finansų rinkų kintamumas. Grynoji infliacija artimiausiais mėnesiais greičiausiai mažės, tačiau vidutiniu laikotarpiu turėtų augti ir tai, pasak ECB vadovo, turėtų lemti pinigų politikos priemonės, ekonomikos plėtra ir darbo užmokesčio augimas.

Siekiant išlaikyti infliaciją arti tikslinio lygio, vis dar reikia didelių skatinamųjų priemonių, kurios euro zonoje palaiko vidaus paklausą, pažymėjo M. Draghi. Jis taip pat patvirtino, kad euro zonos centrinis bankas yra pasirengęs prireikus pakoreguoti visas pinigų politikos priemones. Kaip ir prognozuota, ECB ketvirtadienį įvykusiame posėdyje nepakeitė pagrindinių palūkanų normų.

Pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma ir toliau sudarys rekordinius 0 proc., o palūkanų norma, naudojantis ribinio skolinimosi galimybe, – 0,25 procento. Palūkanų norma, naudojantis indėlių galimybe, tebesudarys minus 0,4 proc., o tai reiškia, kad bankams ir toliau teks mokėti už savo indėlius euro zonos centriniame banke.

ECB vadovybė taip pat patvirtino, kad pagrindinės normos nebus keičiamos bent iki 2019 metų vasaros pabaigos. Be to, euro zonos centrinis bankas atnaujino euro kurso ir „Brent“ rūšies naftos kainos prognozes. ECB remiasi prielaida, kad euro kursas šiemet sudarys apie 1,18 JAV dolerio, o 2019 metais smuks iki 1,14 JAV dolerio ir kitus dvejus metus laikysis maždaug šiame lygyje. O „Brent“ rūšies nafta, banko analitikų skaičiavimais, 2018 metais kainuos vidutiniškai 71,8 JAV dolerio už barelį. 2019-aisiais „Brent“ kaina turėtų smukti iki 67,5 JAV dolerio už barelį, 2020-aisiais – iki 66,8 JAV dolerio už barelį, o 2021-aisiais – iki 65,9 JAV dolerio už barelį.